gabap
29.03.06,19:05
V januári som si kúpila v akcii 1+1, t.j. za jeden tovar zaplatíš a druhý máš za 1Sk topánky a kabelku. Kabelka bola o 100 Sk lacnejšia, takže som ju dostala za 1 Sk. Tento tovar mi vydržal až 1 mesiac!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozhodla som sa reklamovať kabelku a zistila som, že mám smolu. Predavačky majú od majiteľa také inštrukcie, že keď príde zákazník reklamovať tovar, ktorý "kúpil" za 1 Sk, majú mu vrátiť korunu a neprijať reklamáciu. Ja som si vydobila to, že mi reklamáciu prijali, ale odpoveď bola rovnaká. Vie mi niekto poradiť, ako ďalej riešiť tento problém?
Tweety
29.03.06,17:13
V januári som si kúpila v akcii 1+1, t.j. za jeden tovar zaplatíš a druhý máš za 1Sk topánky a kabelku. Kabelka bola o 100 Sk lacnejšia, takže som ju dostala za 1 Sk. Tento tovar mi vydržal až 1 mesiac!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozhodla som sa reklamovať kabelku a zistila som, že mám smolu. Predavačky majú od majiteľa také inštrukcie, že keď príde zákazník reklamovať tovar, ktorý "kúpil" za 1 Sk, majú mu vrátiť korunu a neprijať reklamáciu. Ja som si vydobila to, že mi reklamáciu prijali, ale odpoveď bola rovnaká. Vie mi niekto poradiť, ako ďalej riešiť tento problém? Obrátiť sa na SOIku.
Chobot
30.03.06,06:47
V januári som si kúpila v akcii 1+1, t.j. za jeden tovar zaplatíš a druhý máš za 1Sk topánky a kabelku. Kabelka bola o 100 Sk lacnejšia, takže som ju dostala za 1 Sk. Tento tovar mi vydržal až 1 mesiac!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozhodla som sa reklamovať kabelku a zistila som, že mám smolu. Predavačky majú od majiteľa také inštrukcie, že keď príde zákazník reklamovať tovar, ktorý "kúpil" za 1 Sk, majú mu vrátiť korunu a neprijať reklamáciu. Ja som si vydobila to, že mi reklamáciu prijali, ale odpoveď bola rovnaká. Vie mi niekto poradiť, ako ďalej riešiť tento problém?

V podstate predávajúci presne naplnil litera zákona o ochrane spotrebiteľa, takže nie je dôvod na sťažnosť za porušenie zákona.

Podľa tohto zákona a v nadväznosti na Občiansky zákonník § 622 a 623 má predávajúci povinnosť odstrániť vadu na tovaru. Ak je vada neodstrániteľná, môže predávajúci vymneiť vadnú vec za bezvadnú, prípadne môže kupujúci od zmluvy odstúpiť.

Keďže Ti nevymenili tovar za iný, tak Ti vlastne vyhoveli v zmysle zákona, že ti vrátili za tovar peniaze. To už nie je podstatné, koľko to stálo, ustnovenia zákona boli dodržané.
gabap
30.03.06,06:54
Dik za odpoveď. A je v súlade so zákonom aj to, že mi dodávateľ nedal na výber? Nemohla som si vybrať, či mi dá tovar alebo peniaze
Chobot
30.03.06,07:39
Dik za odpoveď. A je v súlade so zákonom aj to, že mi dodávateľ nedal na výber? Nemohla som si vybrať, či mi dá tovar alebo peniaze

Mohla si síce požadovať výmeu tovaru, ale ak by Ti tvrdil, že takú kabelku už nemá, tak si nepomôžeš.

Ak by rovnakú kabelku mal, tak si mohla trvať na tom, aby Ti ju vymenil. Takpodrobne zase spotrebiteľské práva nepoznám, aby som vedel povedať, či je povinný Ti ju vymeniť alebo vrátiť peniaze. Len som skonštatoval, že v podstate Tvojej reklamácii o poškodenom tovare vyhovel, lebo reklamáciu vybavil tak, že vrátil peniaze. Prípadne si pozri Občiansky zákonník § 622 a 623. Mne sa zdá, že najprv by mal ponúknuť opravu, potom výmenu a až ankoniec vrátenie peňazí. Ale neviem, či nie je jeho právo rovno vrátiť peniaze a tým si splní zákonnú povinnosť.

To, že to bolo nefér voči spotrebiteľovi nepochybujem, lebo ťa vlastne obral o možnosť využiť akciu 1+1, ale to už je v etickej rovine a ide o poctivosť predaja. Mňa by tiež "vytočilo" takýto prístup predávajúceho a možno by som tiež trval najprv na tom, aby mi vymenil tovar, ale ak by som nepochodil, tak by som asi oľutoval kúpu a viac by som k nemu nešiel.

Zaujímavé je, že v praxi sa častejšie vyskytuje opačný prípad, že klient chce vrátiť peniaze, ale predávajúci ponúka iný tovar.

Ale nič Ti nebráni osloviť SOI-ku, a požiadať ich o názor na to.
kukučka
30.03.06,17:05
Obrátiť sa na SOIku.
SOI nemá pri reklamáciách právomoc. Ak sa nedohodneš s obchodníkom, ostaáva len súd.