NAVA
06.03.14,11:59
Dobrý deň mám pred sebou danú zmluvu, viď hore a neviem ako postupovať, pri zdanení príjmu, dôchodca celý rok, zamestnaný celý rok + príjem 291,20 (z uvedenej sumy odvedený príspevok 2% literárny fond) z danej zmluvy. Neviem či je to príjem podľa §6 ods.4 alebo §6 ods.2 písm. a). predpokladám, že by mal podať DP TYP B ale nemá DIČ, mal povinnosť sa prihlásiť na daňovom úrade? ak áno ako teraz postupovať.
( na finančnej správe som našla :Medzi príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu (§ 6 ods. 4 zákona o dani z príjmov) daňovník zaradí príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, ak nepatria do príjmov uvedených v § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. V tejto skupine príjmov sú zahrnuté príjmy dosiahnuté na základe licenčnej zmluvy podľa § 40 autorského zákona (resp. aj príjmy dosiahnuté na základe tzv. zmiešanej zmluvy v úhrnnej sume spolu s vytvorením diela). podľa tejto poslednej vety usudzujem, že by to mohol byť príjem podľa §6 ods.4. Asi veľa otázok naraz ale neviem sa pohnúť ako ďalej.
Vopred veľmi pekne ďakujem za rady.
Darma111
06.03.14,17:10
podáva typ B, v zmluve by mal mať uvedené koľko pripadá na aktívne a koľko na pasívne príjmy. Registrácia na DÚ nie je potrebná.

aktívne príjmy - vytvorenie diela sú príjmy podľa § 6 ods. 2 (platia sa odvody)
pasívne príjmy - licenčná zmluva sú príjmy podľa § 6 ods. 4 (neplatia sa odvody)
NAVA
06.03.14,17:41
tak v zmluve je napísané že autori udeľujú licenciu nadobúdateľovi bezodplatne( to som prehliadla), tak celá suma bude § 6 ods. 2.. DP typ B podá na rodné číslo? odvod do literárneho fondu je súčasťou týchto paušálnych výdavkov, správne uvažujem?

Ďakujem.
Darma111
06.03.14,18:00
áno
NAVA
06.03.14,18:06
Ďakujem