Sona9
28.05.04,10:26
Dobrý deň, mohol by mi niekto prosim poradit koľko dni dovolenky mám v roku 2004, ak som od 1.11.2002 na rodičovskej dovolenke. Do práce nastúpim 1.8.2004 a za kalendárny rok mám nárok na 25 dní. Mala som nárok na nejakú dovolenku aj v roku 2003?
Ala
28.05.04,09:21
Pozri si Zákonník práce par. 109. Za rok 2003 nemáš nárok na dovolenku a v roku 2004
máš nárok iba alikvotnú časť - viď. ten paragraf.
mlyn16
28.05.04,09:56
Rodičovská dovolenka sa ráta pre dôchodok ako doba odpracovaná ,ale pre nárok na RD sa neberie za odpracovanú dobu .Správny výpočet by mal byť, že do 31.7.je 152
dní kde by došlo ku kráteniu o tri dvanástiny vášho nároku. na RD 25/12*3=6,24 ,25-6=19 dní. Ak budete počas PP na ND tak sa vám doba prirátava a dôjde zase ku kráteniu RD.
juko
03.06.04,14:50
Pri čítaní odpovede od Mlyn16 ma zaujal výpočet dovolenky. Stretávam sa s tým vo viacerých článkoch. Výpočet je vždy uvádzaný na dve desatinné miesta. Zaujímalo by ma, ako sa zaokrúhľuje takto vypočítaný nárok na dovolenku. Na celé hodiny, alebo na pol hodiny alebo sa dovolenkový priemer násobí číslom, ktoré nám vyjde/ v predošlom prípade je to 6,24/

Som zvedavý na odpovede.
ekin
03.06.04,20:57
co si ja pamatam, hodiny dovolenky neexistuju
minimum je 0,5 dna a preto aj 6,24 je zaokruhl dole, cize na 6 dni
ale mozno aj to uz bolo novelizovane...:-)
Jozef Mihál
03.06.04,21:04
Bez problémov môže byť dovolenka poskytovaná na hodiny, minúty atď. Zákonník práce v tom nekladie žiadne obmedzenia. Ale - možno niektorí zamestnávatelia áno.
Peťo
04.06.04,05:35
Tu by som si dovolil nesúhlasiť s predchadzajúcim príspevkom, pretože ZP hovorí o čerpaní D v dňoch. Čerpanie D v hodinách je neprípustné. Protirečí to základnému účelu a to zotaveniu sa po vykonanej práci. V § 11 Zp sa okrem i. hovorí, že ak sa D poskytuje v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedná časť najhmenej dva týždne, je pravda že s dodatkom ak sa obe strany nedohodnú inak. Prax je síce inak, ale dá sa potichu dohodnúť so zamest. ak už potrebuje voľno na niekoľko hodin , aby nebol ukratený o zvyšnú časť , ale čerpanie dovolenky je potrebné vykazovať v dňoch. Zaokruhľovanie na pol dňa prichádza do úvahy pri určení pomernej časti dovolenky ato do 0,25 smerom dole teda 0 , od 0,26 do 0,75 na 0,5 dňa a od 0,76 na 1,0 . Toto sa použije aj pre účely poskytnutej náhrady za nevyčerpanú pomernú časť dovolenky / napr. pri rozviazaní prac.pomeru/ .
Jozef Mihál
04.06.04,06:39
Konečne nejaká polemika.
Peťo, nesúhlasím.
V Zákonníku práce nie je nikde ani slovo o tom, že dovolenka sa musí čerpať po dňoch. Nikde nie je uvedené niečo také, že účelom dovolenky je zotavenie sa po vykonanej práci. To možno bolo v starom Zákonníku ako pozostatok starých dobrých čias komunizmu.
Dokonca aj pri určovaní výšku nároku na dovolenku, pri krátení atď. sa nehovorí o nejakom zaokrúhľovaní na celé dni.
Peťo
04.06.04,07:44
Pozdravujem p. Mihála. Aj pred r. 1989 neboli všetky veci zlé. To v žiadnom prípade nechcem obhajovať starý režim. Všetky vyššie uvedené informácie som čerpal z nového ZP a komentárov tam uvedených. Posledným zdrojom mi bol článok uverejnený v PMPP č. 8-9/2004 na str. 164, od autorky /odborník-legislativec/, s ktorou mám dobré skusenosti. Všetko dobre.
Jozef Mihál
04.06.04,08:22
Peťo,
rád sa nechám poučiť, môžete uviesť odkaz na konkrétne §-fy, ktoré toto riešia ?
Pozrite tie komentáre a článok v PMPP (ja PMPP žiaľ neodoberám, šetrím svoje Sk, veď občas dostanem nejaký ten autorský výtlačok...) a napíšte, na čo sa títo autori odvolávajú. Ja v ZP skutočne nič také nevidím. Vďaka.
Peťo
04.06.04,08:46
Ďalšia výmena "názorov " by už bola neproduktívna, názor oproti názoru. Tu musí vstúpiť niekto tretí. To neznamená že utekam z bojiska, za svojim si stojim .Všetko dobré.
Jozef Mihál
04.06.04,08:55
Peťo, on nič iné mi nejde, len z tých článočkov a komentárov citujte odkazy na paragrafy, ktoré tam autori uviedli, aby to bolo jasnejšie. Dáte si tú námahu ? Vďaka.
Jozef Mihál
04.06.04,09:12
ok, pozerám výklad k Zákonníku práce v zakladači SEPI, autori výkladu Vojnárová, Rybárová, Mačuha. Vo výklade k § 111 uvádzajú "Čerpanie dovolenky v hodinách je neprípustné". Odkiaľ na to prišli, nechápem. V § 111 samotného zákona nie je ani slovo o tom, žeby čerpanie dovolenky v hodinách bolo zakázané.
A čo nie je v zákone zakázané, JE DOVOLENÉ.
Ak zamestnanec i zamestnávateľ súhlasia s čerpaním v hodinách, zákon to nezakazuje.
juko
04.06.04,15:40
vidím, že som dal do placu zaujímavú tému. Ja osobne som dotera pri výpočte dovoleniek postupoval podľa Peťo-vho výkladu, že som ich zaokrúhľoval na celé dni a pri preplácaní /pri rozviazaní prac.pomeru/ na poldeň.Neviem, či som robil dobre, ale tak mi to vychádzalo po preštudovaní ZP.
Jozef Mihál
04.06.04,17:42
Mňa by skutočne zaujímalo, ktorý paragraf ZP rieši zaokrúhľovanie počtu dní nároku na dovolenku, ktorý paragraf hovorí o tom, že čerpať dovolenku možno len v celých dňoch.

Znovu som si prešiel Zákonník - jednoducho nič také v ZP nie je !

Mlyn16, juko, Peťo - prosím Vás, dajte si tú námahu, a napíšte odkaz na paragrafy, podľa ktorých by sa dovolenka mala zaokrúhľovať. Ale naozaj odkaz na paragrafy. Ďakujem.
juko
05.06.04,13:16
To Jozef Mihál:
--------------
Pozorne som si prečítal Zákonník a musím konštatovať, že tam naozaj nie je ani v jednom § presne vymedzený pojem deň dovolenky. Avšak z praktického hľadiska by som sa prikláňal k môjmu predošlému príspevku na zaokrúhľovaní D na pol dňa.
Prečo by nemohol nastať prípad, že 4 hodiny pracujem a 4 hodiny si zoberiem dovolenku? Bude sa to v evidencii trochu blbo evidovať, ale myslím, že zakázané to nie je.
Lýdia
20.01.05,16:58
Ešte znova by som sa chcela vrátiť k dovolenke aký narok vzniká ak nastúpila na materskú 27.5.2003 a 8.12.2003 na rodičovsku ktorá trvá za rok 2003 sa nekráti ale čo r. 2004 r. 2005.....?


ďalšia nastúpila na metersku 27.12.2001 a rodičovsku 3.7.2002
2001 nekrátim v r. 2002 nátok 17 dni z 20
čo rok 2003, 2004, 2005 nastúpi 12.02.2005

Poprosila by som o skorú odpoveď . Súrne

Ďakujem
ala13
26.06.05,22:21
Chlapci, vasa debata je sice uzasna, ale prilis akademicka.
Potrebujem konkretnu radu, kedze na dochodkove poistenie nemam a od 1.7. som ako zena na RD dochodkovo nepoistena, co mi svedomie nedovoli:-D. Tak som sa rozhodla nastupit do prace od 1.7.2005. Ale chcela by som cerpat nejaku dovolenku a aj povinna dovolenka sa v skolstve nachadza, tak prosim prosim konkretne numera:

Na RD som od roku 2004. Na kolko dni dovolenky mam v roku 2005 narok? Upozornim len, ze v skolstve je celorocny narok 45 dni dovolenky, co moze byt predmetom zavisti, ale len to, pri pohlade na plat dovod na zavist asi konci.

Kedy si ju mozem zacat cerpat? Az po odpracovani 22 dni? Cize v juli ziadna dovolenka?

Dakujem za vsetky odpovede. A myslite na to, ze raz mozno budem ucit prave vase deti:D
ala13
27.06.05,10:22
Prosim, prosim poradte mi, ja sa do piatku musim rozhodnut, ci mam nastupit? Kedy mi vznikne narok na dovolenku?
Jura
27.06.05,10:35
Musíš odrobiť aspoň 60 dní v kalendárnom roku, aby ti vznikol nárok na dovolenku za
kalendárny rok. Podľa § 105 - dovolenka za odpracované dni umožňuje, aby zamestna-
nec mohol dostať časť dovolenky aj v prípade, že u zamestnávateľa neodpracoval
60 dní. Za každých odpracovaných 22 dní prislúcha zamestnancovi 1/12 dovolenky
za kalendárny rok.
ala13
27.06.05,10:42
DAKUJEM
Ani vynimocne sa neda dohodnut so zamestnavatelom aby mi ju dal skor?
A urcite tam pri navrate z RD cas straveny na RD sa nepocita ako prekazky v praci a nekrati sa o 1/12 za kazdych 22 dni, ale 1.krat az za prvych 100 dni? Alebo si to pletiem s navratom z MD?
Mam narok na 22,5 dna alebo na viac?
Jura
27.06.05,11:07
To už záleží ako sa vy dvaja dohodnete hlavne keď ide o dovolenku, ktorú si si už
vyplatila. Dohodnete sa , že si ju vypíšeš , keď ti vznikne nárok. Záleží na zamestná-
vateľovi.
ala13
27.06.05,11:12
Dakujem, to je dobry napad, poziadat ho, aby mi formalne tu dovolenku dal az neskor. Ale celkom nerozumiem tvojmu tvrdeniu, ze som si ju vyplatila?
Jura
27.06.05,11:23
No, že ju máš cez CK dopredu zaplatenú, lebo si nerátala s tým,že nastúpiš do za-
mestnania.
ala13
27.06.05,11:36
Ano, dakujem za vysvetlenie, to mam, ale to mojho sefa vobec nemusi zaujimat, ze ju mam uz zaplatenu, ved on nesuhlasil s nou, len navrhol posunut nastup z 1.9. na 1.7. cim sa mi komplikuje dovolenka, ale mala som pocit, ze je to moj osobny problem, na ktory on nemusi prihliadat.
V tom napade, ze oficialne pojdem na dovolenku neskor, vidim jeden problem, nebude sa bat, ze sa mi tam nieco stane a ja budem akoze v praci?
Jura
27.06.05,12:29
Môžeš si tú dovolenku vypísať, aj keď na ňu nemáš nárok. Na tlačivo "Dovolenka" na
zadnú časť napíš, že vrátiš vyplatený plat za dovolenku alebo jej časť, na ktorú si
stratila nárok alebo na ktorú ti nárok nevznikol.
Jana Motyčková
28.06.05,08:00
Ala13, tu je moja odpoveď (na SS):

Keďže pracovný pomer trvá celý rok, po odpracovaní 60 dní máš nárok na krátenú dovolenku. Podľa §113 ods.1, môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky aj keď si ešte nesplnila podmienky vzniku nároku na dovolenku. Ak nárok následne nevznikne, podľa §117 si povinná vrátiť vyplatenú náhradu.
Výpočet:
Dovolenka sa kráti o 2/12 za 129 neodpracovaných dní za január až jún (viď §109 ods.1 - za prvých 100 dní o 1/12 a každých ďalších 22 dní o ďalšiu dvanástinu). V prepočte na dni je to 7,5 dňa. To znamená, že do konca roka si môžeš vyčerpať 37,5 dňa dovolenky. Ak by si medzitým bola na PN, OČR, nepl. voľne a pod. nárok na dovolenku sa môže ešte znížiť - podľa počtu neodpracovaných dní. Čo sa považuje a nepovažuje za výkon práce nájdeš v §144 ods.3 a 4. Ak by si do konca roka neodrobila ani 60 dní, máš nárok na 1/12 za každých celých 22 odpracovaných dní.
Neostala Ti náhodou dovolenka spred nástupu na MD alebo RD? Tú si musíš vyčerpať po nástupe z RD.
Dúfam, že som Ťa nedoplietla.
Jana Motyčková
28.06.05,08:20
Andrej, kým napíšem 1 odpoveď vybavím 4 telefóny, takže v tej súťaži beriem posledné miesto.
kaška
28.06.05,12:05
Dobrý deň,

v uvedenom PMPP autorka neuvádza žiadne §-fy a neodvoláva sa na nič (čo je v praxi dosť bežné). Mňa by tiež zaujímalo, či niekedy v minulosti existovala aspoň metodika pre zaokrúhľovanie dovolenky na pol dńa (aj keď podĺa mňa by to malo byť uvedené priamo v zákone), keďže v súčasnosti nič také neexistuje. Nechápem ako môže niekto napísať do zákona:
"§ 102

Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok. "


To si ani nepreráta, že 1/12 napr. z 25 je 2,08333333...., a čo chudák úradník ako si s tým má poradiť?
Ťažko odsledujem čerpanie dovolenky v hodnote 2,0833333 dňa aj keby som to chcela sledovať v hodinách a minútach. Ak niekto viete o nejakom oficiálnom dokumente, ktorý sa tejto téme venuje, ozvite sa.
Ďakujem.
vimar_77
20.06.11,20:17
Nechcem otvárať novú tému, preto píšem sem:
potrebovala by som dosť súrne poradiť,

od 8.7.2008 som na materskej(ku dňu narodenia dieťaťa, kedže som porodila 2 mesiace predčasne) a rodičovskej,
teraz k 8.7.-2011 potrebujem riešiť svoju situáciu:

na neplatenej rodičovskej dovolenke potrebujem ostať ešte do 6 rokov dieťaťa (resp. ešte min. rok), t.j. neuplatňujem si to zdravotné znevýhodnenie dieťaťa, úplne mi stačí, ak budem mať zaplatené odvody,

ale ako mám postupovať vo vzťahu k zamestnávateľovi a úradom, kedže mám ešte min. 28 dní nevyčerpanej dovolenky spred nástupu na materskú dovolenku. :confused:

Robiť si ideály, že mi ju zamestnávateľ preplatí (súkromné školstvo) je asi naivné, tak mám požiadať o výpoveď dohodou ale k akému termínu?
Požiadať o preplatenie a v prípade, že mi nevyhovie a bude chcieť, aby som ju čerpala, tak potom čo?

Absolútne sa v tom neorientujem, ďakujem za každú radu, dosť ma to súri...

P.s. V prípade, že bude požadovať, aby som nastúpila a čerpala dovolenku a výpoveď dala až po vyčerpaní dovolenky, stačí ak to pôjdem ohlásiť na sociálku až v pondelok 11.7.2011? (8.7.2011 je piatok)