sybila3
29.03.06,19:18
Ahojte,
už hodinu sa snažím niečo zistiť na porade ohľadom účtovania zvýšenej splátky lízingu, ale nič konkrétne som nenašla. Prosím Vás o radu:
poradili mi, že to mám zaúčtovať do réžie plusom a mínusom do finanč.majetku. Dúfam,že je to dobre.
Díky
Marianna01
31.03.06,15:18
Ak máš na mysli prvú zvýšenú splátku - akontáciu, tak to nemáš dobre. Ide to do ceny istiny, ktorá sa odpisuje počas celej doby trvania leasingu. Do réžie v každom prípade nevchádza žiadna splátka - je to výdavok na nákup DHM (dlhodobého majetku), alebo ostatné výdavky neovpl. ZD - podľa toho, aký program používaš. Na konci roka vypočítaš odpisy - istina : doba trvania leasingu v mesiacoch, to vynásobíš počtom mesiacov leasingu v danom roku a máš odpis. To pôjde do peňaž. denníku ako uzávierková operácia. Mesačne Ti vchádza do réžie len finančná časť leasingu - napr. úroky.
Finančné prostriedky, samozrejme, ponížiš vždy, keď niečo uhradíš - pokladnicu alebo BU.
Lucy
31.03.06,15:31
Leasingové spoločnosti zvyknú pre potreby účtovníctva nájomcu vystaviť faktúru, kde je uvedená obstarávacia cena predmetu leasingu, táto faktúra sa nehradí, len na základe nej sa predmet prenájmu zaradí do majetku
Zita5
31.03.06,15:41
Ahojte,
už hodinu sa snažím niečo zistiť na porade ohľadom účtovania zvýšenej splátky lízingu, ale nič konkrétne som nenašla. Prosím Vás o radu:
poradili mi, že to mám zaúčtovať do réžie plusom a mínusom do finanč.majetku. Dúfam,že je to dobre.
Díky

Sybila a nemyslíš Ty náhodou toto:

V rámcii účtovných operácii si Interným dokladom do prevádzkovej réžie zaúčtovala na konci roka :

- jeden zápis - ročné odpisy predmetu lízingu

- druhý zápis - úroky,poistné, DPH podľa splátkového kalenádra za príslušný počet mesiacov v danom roku

Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch to máš v prevádzkovej réžii
Vo výkaze o majetku a záväzkoch to máš v dlhodobom majetku v zostatkovej cene /zostatková cena je po odpočítaní odpisov/
Marianna01
31.03.06,15:46
Sybila a nemyslíš Ty náhodou toto:

V rámcii účtovných operácii si Interným dokladom do prevádzkovej réžie zaúčtovala na konci roka :

- jeden zápis - ročné odpisy predmetu lízingu

- druhý zápis - úroky,poistné, DPH podľa splátkového kalenádra za príslušný počet mesiacov v danom roku

Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch to máš v prevádzkovej réžii
Vo výkaze o majetku a záväzkoch to máš v dlhodobom majetku v zostatkovej cene /zostatková cena je po odpočítaní odpisov/

Aha, ja som myslela bežné účtovanie počas roka. No veď Sybila napíše, čo potrebovala.
sybila3
01.04.06,18:26
Zita,
myslím asi to čo ty. Asi som sa zle vyjadrila, v priebehu roka účtujem mesačné splátky, výdaj z BU, prevádzková réžia. Ale zaujímajú ma uzávierkové operácie, ako si napísala na internom doklade som si vyrátala ročný odpis zo sumy ktorú som zaplatila v hotovosti a bola účtovaná ako výdaj z pokl. a nákup finanč.majetku (výdavky neovpl.zákl.dane) túto sumu som vydelila 36 a na konci roka násobím 12 mesiacmi a ako mi poradila účtovníčka tak to účtujem do réžie a mínusom do stlpca nákup fin.majetku. Neviem, či to je dobre.
Ešte vám poprosím mimo témy: odvody do zdrav.p. sa rátajú z min. 6900 a sú 966,- a do soc.p. tiež z minima a sú 2288,-?
Zita5
01.04.06,18:32
Zita,
myslím asi to čo ty. Asi som sa zle vyjadrila, v priebehu roka účtujem mesačné splátky, výdaj z BU, prevádzková réžia. Ale zaujímajú ma uzávierkové operácie, ako si napísala na internom doklade som si vyrátala ročný odpis zo sumy ktorú som zaplatila v hotovosti a bola účtovaná ako výdaj z pokl. a nákup finanč.majetku (výdavky neovpl.zákl.dane) túto sumu som vydelila 36 a na konci roka násobím 12 mesiacmi a ako mi poradila účtovníčka tak to účtujem do réžie a mínusom do stlpca nákup fin.majetku. Neviem, či to je dobre.
Ešte vám poprosím mimo témy: odvody do zdrav.p. sa rátajú z min. 6900 a sú 966,- a do soc.p. tiež z minima a sú 2288,-?

No asi nemyslíš to čo ja , lebo ja som sa zmieňovala len o uzávierkových operáciách , pretože som uvažovala o tom , ako to myslíš .

Ja Ti propojím link a pozorne si prejdi tabuľku od Maríny .

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9121&highlight=l%EDzing