Dana76
29.03.06,20:01
Môže si podnikateľka , ktorá podniká na základe živnost. oprávnenia - sprostredkúva poistenia a v minul. roku viedla účtovníctvo, uplatniť v tomto roku paušálne výdavky 25% ? A ptom v ďalšom roku pokračovať v účtovníctve ?
ondrejvla
29.03.06,18:18
Môže si podnikateľka , ktorá podniká na základe živnost. oprávnenia - sprostredkúva poistenia a v minul. roku viedla účtovníctvo, uplatniť v tomto roku paušálne výdavky 25% ? A ptom v ďalšom roku pokračovať v účtovníctve ?

Tú podnikateľku asi myslíš SZČO, nie? Ak nie si platiteľ DPH tak môžeš. Ale prečo otváraš novú tému, vieš koľko je tu odpovedí na tvoju otázku? A môžeš si vybrať tú, ktorá je krajšia...
treba dať hľadať, potom heslovite napísať napr. paušálne výdavky* a môžeš si vyberať!
Johanka
29.03.06,18:29
Súhlasím s Vlastičkou, treba hľadať a čítať. Len nechápem -" podniká na základe živn.oprávnenia - sprostredkúva poistenie". Sprostredkovanie poistenia nie je živnosť a pod Živnostenský zákon nespadá.
Viera123
11.05.06,15:53
Súhlasím s Vlastičkou, treba hľadať a čítať. Len nechápem -" podniká na základe živn.oprávnenia - sprostredkúva poistenie". Sprostredkovanie poistenia nie je živnosť a pod Živnostenský zákon nespadá. Tomuto tiež nerozumiem, môže mi to niekto bližšie vysvetliť? Prečo by nebola živnosť? Tak, ako aj živnostníci, musia platiť odvody aj sprostredkovatelia, už aj na Porade odznelo, že licencie sa správajú ako živnosť... Tak ako to teda je?
A otázka k paušálnym výdavkom. Dá sa podať dodatočné daňové priznanie, keď dôvodom podania dodatočného DP je skutočné uplatnenie výdavkov oproti použitým paušálnym? Názory sa dosť rozchádzajú, preto si rada vypočujem ten váš. Ďakujem.
Zita5
12.05.06,09:17
Tomuto tiež nerozumiem, môže mi to niekto bližšie vysvetliť? Prečo by nebola živnosť? Tak, ako aj živnostníci, musia platiť odvody aj sprostredkovatelia, už aj na Porade odznelo, že licencie sa správajú ako živnosť... Tak ako to teda je?
A otázka k paušálnym výdavkom. Dá sa podať dodatočné daňové priznanie, keď dôvodom podania dodatočného DP je skutočné uplatnenie výdavkov oproti použitým paušálnym? Názory sa dosť rozchádzajú, preto si rada vypočujem ten váš. Ďakujem.



Sprostredkovateľ DSS dosahuje príjmy vzťahujúce sa na ZoDzP § 6 odst.2 písm d/ ......teda z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov , ktoré nie sú živnosťou .

SZČO dosahuje príjmy na základe ZoDzP § 6 odst.1 písm b.......príjmy zo živnosti

Čo sa týka DDP , tak môžeš podať , pokiaľ si zistila že DP podané k 31.3.2006 za rok 2005 je nesprávne ...bez ohľadu na to , že v pôvodnom si použila paušálne výdavky a teraz chceš použiť preukázateľné .
Zita5
12.05.06,11:27
Tomuto tiež nerozumiem, môže mi to niekto bližšie Tak, ako aj živnostníci, musia platiť odvody aj sprostredkovatelia, už aj na Porade odznelo, že licencie sa správajú ako živnosť... Tak ako to teda je?
Ďakujem.

Za samostatne zárobkovo činnú osobu sa považuje napríklad :

- samostatne hospodáriaci roľník zapísaný v evidencii obce
- živnostník , ktorý má oprávnenie na prevádzkovanie živnosti
- advokát,poisťovateľ,zdravotnícky pracovník so samostatnou zdravotníckou praxou,daňový poradca,notár,znalec
- spoločník v.o.s alebo komplementár komanditnej spoločnosti
- sprostredkovateľ DDS, stavebného sporenia
- športovec , ktorý nie je v pracovnom pomere
- autor knihy, ktorý vyhlásil , že túto činnosť vykonáva sústavne
- obchodný zástupca

Čiže odvody do SP a ZP musia platiť okrem iného aj sprostredkovatelia DDS .
Marína
25.06.06,06:59
SP posudzuje povinný odvod do fondov na základe uzavretej zmluvy s DSS. Sprostredkovateľ, ktorý má uzavretú zmluvu podľa § 642-651 Obch. zákonníka, nie je povinný platiť odvody do SP. Sprostredkovateľ, ktorý má uzavretú zmluvu s DSS podľa § 652 a vyššie vzniká povinnosť platenia odvodov do SP. Na základe uvedeného je povinný sprostredkovateľ predložiť SP zmluvu uzavretú s DSS na posúdenie platenia/neplatenia/ odvodov.
Viera123
25.06.06,07:10
SP posudzuje povinný odvod do fondov na základe uzavretej zmluvy s DSS. Sprostredkovateľ, ktorý má uzavretú zmluvu podľa § 642-651 Obch. zákonníka, nie je povinný platiť odvody do SP. Sprostredkovateľ, ktorý má uzavretú zmluvu s DSS podľa § 652 a vyššie vzniká povinnosť platenia odvodov do SP. Na základe uvedeného je povinný sprostredkovateľ predložiť SP zmluvu uzavretú s DSS na posúdenie platenia/neplatenia/ odvodov.
Marína, ja mám zmluvu o sprostredkovaní DSS uzatvorenú podľa § 51 Občianskeho zákonníka a ostatné finančné služby mám ošetrené sprostredkovateľskou zmluvou s maklérskou spoločnosťou podľa § 642 Občianskeho zákonníka... Ako je to teda v tomto prípade, môžeš mi poradiť?
Marína
25.06.06,12:04
Vierka, priznávam, že neviem. Informáciu, ktorú som uviedla, mám priamo zo SP.
Viera123
25.06.06,12:29
Vierka, priznávam, že neviem. Informáciu, ktorú som uviedla, mám priamo zo SP.
Marína, práve som pozerala, že to bola len Zmluva o budúcej zmluve, inak Zmluvu o sprostredkovaní SDS mám uzatvorenú podľa § 111 zákona č. 43/2004 Z. z. o SDS a § 652 a násled. zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník. Takže sa to na mňa podľa všetkého vzťahuje aj tak :confused:.
abel
27.06.06,18:20
Ja som tiež kedysi našla na stránke verlagdashofer podobné znenie, ako píše Marína, že závisí od §, podľa ktorého je zmluva uzavretá. Podľa nedávno objaveného príspevku na stránke SP mám ale dojem, že SP to nerozlišuje a sprostredkovatelia musia platiť.
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1362&prm2=1487
Prečo u nás žiadny zákon nie je jednoznačný?:mee: :mee: :mee:
Viera123
27.06.06,18:37
Ja som tiež kedysi našla na stránke verlagdashofer podobné znenie, ako píše Marína, že závisí od §, podľa ktorého je zmluva uzavretá. Podľa nedávno objaveného príspevku na stránke SP mám ale dojem, že SP to nerozlišuje a sprostredkovatelia musia platiť.
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1362&prm2=1487
Prečo u nás žiadny zákon nie je jednoznačný?:mee: :mee: :mee:
Elen, pretože aj vietor fúka vžy iným smerom, tak prečo by sa tak nemohli správať aj naše zákony a naši zákonodarci?:confused:
abel
27.06.06,19:44
Toto ma zase provokuje k tomu, že založím novú tému LAMPÁREŇ, lebo už mám toho toľko na duši, že neviem čo s tým. Ale o tom potom.
zk24
24.02.12,16:19
Ahojte,

nenašla som novšiu temu tak skusim ozivit túto a poprosit o radu, prípadne potvrdenie:

SZCO (finančný poradnca, sprostredkovateľ poistenia) - podniká na základe licencie a má pridelené DIC z DU. Nemá živnostenské oprávnenie.

Môžem v jeho prípade hovoriť o príjmoch podľa §6 ods.2 písm.d) ?

1. Môžem uplatniť 40% paušálne výdavky?
2. Môžem uplatniť nad rámec paušálnych výdavkov preukázateľne zaplatené poistné na ZP a SP?
3. Môžem mu uplatniť NČZD?
4. Pri príjme prevyšujúcom 4078,68 € je takisto povinný byť prihlásený do sociálnej poisťovne?
5. Je prípadne nejaký rozdiel medzi takýmto SZCO a klasickou živnosťou - ohľadne danovej evidencie, prípadne nejakých iných povinností?

Veľmi pekne dakujem.
Zita5
24.02.12,16:24
Ahojte,

nenašla som novšiu temu tak skusim ozivit túto a poprosit o radu, prípadne potvrdenie:

SZCO (finančný poradnca, sprostredkovateľ poistenia) - podniká na základe licencie a má pridelené DIC z DU. Nemá živnostenské oprávnenie.

Môžem v jeho prípade hovoriť o príjmoch podľa §6 ods.2 písm.d) ? áno

1. Môžem uplatniť 40% paušálne výdavky? áno
2. Môžem uplatniť nad rámec paušálnych výdavkov preukázateľne zaplatené poistné na ZP a SP? áno
3. Môžem mu uplatniť NČZD? áno
4. Pri príjme prevyšujúcom 4078,68 € je takisto povinný byť prihlásený do sociálnej poisťovne? áno
5. Je prípadne nejaký rozdiel medzi takýmto SZCO a klasickou živnosťou - ohľadne danovej evidencie, prípadne nejakých iných povinností? nie

Veľmi pekne dakujem.

Zvýraznená odpoveď .
Katy a R
24.02.12,16:24
Je szčo so "všetkým všudy" ;) - aj s povinnosťami
zk24
24.02.12,19:48
Dakujem Vám krásne....