miros15
06.03.14,18:00
Neviem v com je problem, napaleny dvd disk, ktory som vlozil do toho isteho pc v ktorom sa palilo, mi nacita ako prazdny disk. Nemam tam subory. Vlozil som do druheho pc a tam sa objavili subory ktore som tam mal. viete v com je problem?
Chobot
06.03.14,19:04
Pri napaľovaní si uzatvoril disk?
miros15
07.03.14,15:21
fuuuu neviem uz. ale ked dam do ineho pc tak nacita tak neviem.
misoft
07.03.14,16:47
Tech. otázka: iné médium v tej DVD-mechanike načíta? Ak áno . v tom prípade je dôvodom práve neuzavretie DVD - OS totiž nedokáže prečítať (nemá) záverečnú sekvenciu - uzatvárací blok - a len konštatuje, že tam nič nie je. Mal by sa vedieť, ako je to zo zápisom na opt. médium. V prvom rade sa vytvorí (smerom od stredového otvoru) stopa, ktorá obsahuje zoznam súborov, ich umiestnenie, dĺžky, následne napáli dáta a po napálení to uzavrie posledným blokom, ktorý označuje, že dáta sú ukončené a odkazuje na MFT stopu a viacej sa pridávať nebude. OS to potom vyhodnotí a pri čítaní tabuľky nájde umiestnenie jednotlivých súborov. Ak sa však neuzavrie, OS nevie, že je to koniec a stále očakáva dáta a vyhodnocuje tabuľku ako prázdnu (nemá ten uzatvárací blok, ktorý ho odkazuje na zavádzací blok o inf. súborov).
Pokiaľ pozorne počúvaš opt. mechaniku - najskôr sa roztočí a začne čítať - číta prvú stopu (údaje o súboroch) a hľadá poslednú stopu (údaje o uzavretí) a až potom začne čítať podľa zadaných kritérií. No ak nemá poslednú stopu - vráti sa na začiatok s výsledkom 0 súborov.

K otázke na začiatku - pokiaľ nenačíta ani iné médium - chybná mechanika.
Z mojej "zbierky":
miros15
07.03.14,17:46
Pred cca 1 rokom som pouzival opisovane napalene dvd a nacitalo ich a aj tie data. Teraz po dlhsom nepouzivani som vlozil disk dnu nacita a vyhodnoti ako prazdny disk na napalenie. Subory na disku nenajde. V inom PC nacita tie subory na tom disku.
Chobot
07.03.14,18:38
Pred cca 1 rokom som pouzival opisovane napalene dvd a nacitalo ich a aj tie data. Teraz po dlhsom nepouzivani som vlozil disk dnu nacita a vyhodnoti ako prazdny disk na napalenie. Subory na disku nenajde. V inom PC nacita tie subory na tom disku.

Tak z iného PC tie dáta skopíruj na iné médium (USB kľúč, externý HDD) a máš po probléme. Prípadne ich znovu napáľ na iné DVD. Pri cene prázdnych DVD nemá zmysel riešiť problém nenačítania DVD v tom PC.

Ak by sa prolém opakoval so všetkými DVD médiami, kúp novú mechaniku. Pri dnešných cenách ani s tým nie je problém - mechaniky máš za 15-20 EUR.
misoft
07.03.14,18:51
.
miros15
08.03.14,04:48
a tu je problem dalsi, ktoremu nerozumiem moc. tie data som dal na to dvd do rar , ma velkost 7.15 gb a ked som ho chcel dat s kopirovat na 16 gb kluc , tak mi vyhodilo ze je velky subor.
misoft
08.03.14,12:27
Kľúč máš naformátovaný na FAT32 - cez 4GB neberie. Sformátuj USB kľúč na NTFS! Potom to pôjde.
miros15
09.03.14,15:59
aha ? a este sa opytam , aku mam dat velkost alokacnej jednotky? lebo ked dam na NTFS tak mi da automaticky 4096 bajtov.
misoft
09.03.14,16:05
To nerieš - ak je tam nastavená - systém si poradí..... V podstate - ak je veľký súbor (viacej veľkých súborov - alokačná sa dáva veľká; ak kopa malých, alokačná sa dáva malá. Alokačná jednotka = je kúsok miesta, kam sa zapisujú dáta potom medzera a opäť ďalšia jednotka. Pokiaľ sa do alokačnej jednotky zapíše čo i len jeden jediný bit dát - alokačná jednotka je obsadená. Teda ak by alokačná jednotka mala 4096 bitov a zapísala by sa tam jedna 1 - všetkých 4096 pamäťových miest v jednotke sa zobrazia (oznámia) ako obsadené.
Príklad na pochopenie: bednička na ovocie 30x30x30cm vložím jedno jablko - obsadených 30x30x30cm. Bednička 15x15x15cm - vložím jedno jablko - obsadených 15x15x15cm.
miros15
09.03.14,17:53
vdaka moc, chapem dostattocne :)