mitinka
06.03.14,22:20
Potrebovala by som poradiť, manžel mal pred 9 rokmi cca 4mesačný vzťah so ženou s ktorou mali jeden raz nechránený styk, potom sa rozišli a keď už bol vo vzťahu so mnou tak mu zavolala že je tehotná (ešte vo vzťahu povedala že chce iba dieťa), potom keď sa dieťa narodilo znovu sa ozvala dal je vtedy 10 000 sk a ona sa zas viac neozvala až po šiestich rokoch kde súdnou cestou žiadala výživné od narodenia dieťaťa, manžel na to vtedy nereagoval a teraz po dalších dvoch rokoch už prišiel papier od exekútora že musí platiť výživné plus zrážkami zo mzdy zaplatiť doterajších 8 rokov od narodenia dieťaťa......Nevieme či je zapísaný v rodnom liste ako otec no chcela by som vedieť či to má dopad na výživné prípadne dokazovanie otcovstva.....a tiež či je možné vysúdiť aby nemusel zaplatiť tých prvých šesť rokov čo sa matka dieťaťa vôbec neozvala? A ešte jedna otázka ak sa vzdá otcovstva musí aj tak platiť výživné? Za vaše rady vopred ďakujem.
Bednarova J
06.03.14,21:41
Nie je možné vzdať sa otcovstva, je možné iba zaprieť otcovstvo a to ak otcom naozaj nie je, čo sa dokazuje v súdnom konaní. Na zapretie otcovstva však musia bzť splnené zákonné podmienky. Ak je Váš manžel otcom dieťaťa , má povinnosť platiť na dieťa výživné. V prípade ak prebiehalo konanie o určenie výživného na maloleté dieťa, na podklade tohoto konania sa začalo exekučné konanie, Váš manžel musel byť zapísaný ako otec dieťaťa, keď ho súd zaviazal platiť.
Peggynka
07.03.14,04:37
Keby doteraz nevedel,že matka porodila dieťa,platilo by toto:
http://www.najpravo.sk/judikatura/rodinne-pravo/urcenie-rodicovstva/zapretie-otcovstva/nesulad-86-ods-1-zakona-o-rodine-s-dohovorom-o-ochrane-ludskych-prav-a-zakladnych-slobod.html
Ale keďže mu to oznámila,na zapretie otcovstva mal 3 roky,odkedy sa dozvedel,že dieťa sa narodilo.Má povinnosť vo všetkom,čo s tým súvisí a neurobí s tým nič.To,že sa matka neozvala,nie je podstatné.Pokiaľ viem,tak na rodný list sa meno otca dostane súhlasným vyjadrením rodičov na matrike,tak to by mal vedieť,či tam bol alebo nebol.Na základe čoho by ho súd zaviazal platiť výživné?Môj názor...
mitinka
07.03.14,12:13
Ďakujem za rady, názor aj čas, aj som si myslela že sa nevyhne ani tým 6 rokom, no potrebovala som ešte nejaký názor a radu.
mitinka
07.03.14,12:15
Ďakujem, no na matriku by musel ísť iba ak by chcel aby dieťa malo jeho priezvisko, ale vieme že dieťa má priezvisko matky a inak ho zapísať ako otca dieťaťa môže aj bez jeho súhlasu myslím či nie? neviem isto...
Peggynka
07.03.14,12:35
Čítaj:Ak je matka slobodná...
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/iii-doklady-pre-babaetko/matrika-a-rodny-list/
Musia byť prítomní obaja rodičia.To by si tam mohla žena nadiktovať kohokoľvek.Tak ako som písala "súhlasné vyjadrenie oboch rodičov"...
URČENIE OTCOVSTVA SÚHLASNÝM VYHLÁSENÍM
§ 91, ods. 2, zák. č. 36/2005 Z. z.

Žiadatelia predložia:
• občianske preukazy obidvoch rodičov dieťaťa
• rodné listy obidvoch rodičov dieťaťa
• potvrdenie o rodinnom stave a trvalom bydlisku matky dieťaťa
• 1,50 € v hotovosti
mitinka
07.03.14,12:45
Aha tak toto som nevedela, ďakujem veľmi pekne ešte raz