qkx
07.03.14,08:18
Ahojte, v minulom roku som sa stal zivnostnikom, a kedze teraz idem robit 1. danove priznanie, mam niekolko otazok, na ktore som nebol schony najst uspokojivu (jasnu) odpoved:

1) do DP ako svoje prijmy mam uviest VYFAKTUROVANE prijmy, alebo to co mi realne prislo na bankovy ucet? Lebo u mna su to dost rozne sumy (rozdiel niekolko tisic eur) kedze niektore faktury som sice vystavil v minulom roku ale dosli mi na ucet az v tomto roku.

2) mozem/musim podat DP elektronicky ci papierovo?

3) co sa tyka odkladu DP - je mozne podat odklad o 3 mesiace? Informacie na tuto temu sa roznia, napr. na financnej sprave https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/zivnostnici sa pise ze v zasade mozem bez akychkolvek podmienok, a na inych portaloch sa zase pise, ze aby som mohol poziadat o odklad, tak by som musel mat prijmy zo zahranicia. tak teraz neviem..

Dakujem za odpovede
Mila123
07.03.14,07:20
oznám DU odklad, potom si nájdi účtovníčku a podaj DP,
ja tiež nedokážem napríklad ušiť šaty či kabát, ale prišiť gombík viem.....☺☺☺☺☺
alebo nechci vidieť ako bude vyzerať moje krajčírske dielo, asi tak nejako ako tvoje DP?????

inak krátke otázky neznamená, že odpovede nie sú obsiahle.....
môžeš si ublížiť....
qkx
07.03.14,07:24
no vsak ano, ale na tieto otazky sa da odpovedat snad aj ANO/NIE, nemyslim ze su az tak komplexne :)
Mila123
07.03.14,07:25
odpovede nie sú komplet ale ak chceš tak 3 x áno.....
Anik
07.03.14,07:29
k tvojej prvej otázke -iba to čo ti fyzicky prišlo na účet resp. si to mal zaplatené
2, možeš podať papierovo ak nie si platca DPH
3. je možné oznámiť odklad DP do 30.6.14 ak si nemal aj príjmy zo zahraničia


ak sa jedná o rozdiel niekoľko tisíc v tvojom prípade by som si určite našla nejaké to euro pre účtovníčku a možno by si sa divil načo všetko by po roku keď uvidí tvoje papiere mohla prísť a ty by si sa vyvaroval rôznym pokutám.
Zhruba pred 3 rokmi som veľmi šikovnému chlapcovi, ktorý sa všetky informácie snažil poctivo zháňať na nete možno aj tu na porade vysvetlila nech to už radšej nikdy neskúša a prvý krát v živote som svojmu klientovi povedala, "že iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ "
Chcem len napísať, že v žiadnom prípade som sa Ťa nechcela dotknúť - útržkovité info o ktoré požiadaš To niekedy môžu viac uškodiť ako pomôcť.
Naozaj sa Ti ospravedlňujem , že som to takto napísala, ale v čase, keď pomaly "všetci" účtovníci začínajú rozmýšľať či sa pri týchto pokutách, ktoré na SVK sú v móde dá ešte vôbec živiť svojou prácou - závidím Ti tvoju odvahu.
veronikasad
07.03.14,07:33
1. Do zdanitelného príjmu zahrnieš zaplatené pohladávky v čase od 1.1.-31.12.2013
2. Ak nie si platitel DPH - nemusíš. Môžeš len v prípade, keď máš s finančnou správou podpísanú zmluvu o elektronickej komunikácii alebo cez ZEP
3. "Odklad" môže podať každý daňovník, pri príjmoch zo zahraničia sa lehota predlžuje až o 6 mesiacov.

Súhlasím s Mila123, chýbajú ti základné znalosti z oblasti účtovníctva a daní, šetrenie na účtovníčke sa ti nemusí vyplatiť, resp. vráti formou pokút z DU.
qkx
07.03.14,07:38
dakujem za odpovede, aj za radu. Mas samozrejme uplnu pravdu - planujem sa obratit na uctovnika :) Toto bol len taky prvotny nastrel otazok - potreboval som hlavne vediet, ci mozem poziadat o odklad (ziskat viac casu) a zaroven aspon nejaku predstavu ze kolko vlastne budem statu platit (faktury vs. realne prijmy)
qkx
07.03.14,07:39
dakujem za odpovede, aj za radu. Mas samozrejme uplnu pravdu -mienim sa obratit na uctovnika :) Toto bol len taky prvotny nastrel otazok - potreboval som hlavne vediet, ci mozem poziadat o odklad (ziskat viac casu) a zaroven aspon nejaku predstavu ze kolko vlastne budem statu platit (faktury vs. realne prijmy)
Mila123
07.03.14,08:08
o odklad nežiadaš, odklad oznamuješ......