Olgica
07.03.14,11:53
Prosím o radu. Daň.povinnosť za rok 2013 vychádza 16.790€. Daň po prepočte na 22% - na účely určenia výšky preddavkov je 16.061€. Máme platiť mesačné preddavky alebo štvrťročné ? Ďakujem
vodniksro
07.03.14,11:38
zakon o dani z prijmov:

§ 42
Platenie preddavkov na daň
(1) Daňovník, ktorého daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 16 600 eur, je povinný platiť, počnúc prvým mesiacom nasledujúceho zdaňovacieho obdobia, mesačné preddavky na daň vo výške 1/12 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, a to vždy do konca príslušného mesiaca. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
(2) Daňovník, ktorého daň v predchádzajúcom zdaňovacom období vypočítaná podľa odseku 6 presiahla 2 500 eur a nepresiahla 16 600 eur, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka. Daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.

(6) Daňou za predchádzajúce zdaňovacie obdobie sa rozumie daň vypočítaná zo základu dane zníženého o daňovú stratu uvedeného v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie bezprostredne predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, na ktoré sú platené preddavky na daň, pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o úľavy vyplývajúce z tohto zákona, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí a o daň vybranú podľa § 43 odpočítavanú ako preddavok na daň.
Reprografia
08.03.14,12:59
Do 30.3.2014 by sme mali uhradiť 1/4 ročný preddavok vo výške 3200 eur. Teraz už viem, že za rok 2013 nám vznikne preplatok na dani vo výške viac ako 8 000 eur. Nové preddavky budú 1/4 ročne vo výške 1330 eur. Mám ešte zaplatiť ten preddavok 3200 eur a od druhého štvrťroka 1330 eur? Pozerala som si aj § 42 ods. 9 ZDP, ale nie je mi jasný stále ten prvý štvrťrok.
Díki za pomoc