LENDŽA
07.03.14,15:22
Dobrý deň. Ak vypisujem DP typu B za rok 2013 pre szčo, ktorý je platca DPH, môžem využiť len evidenciu dokladov - daňová evidencia - a vyplniť tabuľku 1 c podľa par. 6 ods. 11, alebo musí byť vedené jednoduché účtovníctvo a priložiť obidva výkazy? Ďakujem za odpovede.
Tweety
07.03.14,14:26
Platiteľ dph musí viesť účtovníctvo.
LENDŽA
07.03.14,14:36
Ďakujem . Ak by som mohla, je na to nejaký paragraf?
babi2
07.03.14,15:15
Podľa mňa platiteľ DPH nemôže uplatňovať paušálne výdavky, aj to len ak je platiteľom počas celého zdaňovacieho obdobia. Pri daňovej evidencii nie je podmienka, že nemôže byť platiteľom DPH. pozri Zákon o dani z príjmu do 31.12.2013 §6 ods. 14
LENDŽA
07.03.14,16:53
To sú neni paušálne výdavky, ktoré sú 40%, to je evidencia dokladov. Presne napísané daňová evidencia , v DP B za rok 2013, tabuľka 1c na strane 4. podľa par. 6 ods. 11. Ďakujem za odpoveď
g.mirka
08.03.14,14:14
aj platca dph moze viest danovu evidenciu, nasla som o tom toto:

Danovu evidenciu mozu viesť podnikatelia, ktorí nezamestnávajú žiadnych zamestnancov a v minulom zdaňovacom období dosiahli príjmy nižšie ako 170 000,-€.


Používanie daňovej evidencie aj naďalej predpokladá schopnosť správne identifikovať daňovú uznateľnosť výdavkov, teda dôkladnú znalosť daňovej legislatívy. V prípade, že sa daňovú evidenciu rozhodne viesť platiteľ DPH, musí okrem požiadaviek kladených zákonom o dani z príjmov dodržiavať aj povinnosti uvedené v §70 zákona o dani z pridanej hodnoty.


Táto metóda je vhodná najmä pre malú skupinu podnikateľov, vykonávajúcich podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorí majú nízky obrat, malý počet účtovných dokladov, nikoho nezamestnávajú, spravidla nie sú platiteľmi DPH a zároveň sa im neopláca uplatňovať výdavky v paušálnej výške.