ucetni_fantozzi
30.03.06,00:56
ahoj kolegovci,
dufam, ze nenacinam temu, ktora tu uz bola... hladam odpoved na otazku, ci si FO moze danovo uplatnit najomne, ktore v roku 2005 doplatil spatne za rok 2001 pravnickej osobe... neporadite niekto prosim?
renča1
30.03.06,04:20
áno je to daň.výdavok r.2005. Časovo sa rozlišuje, až v tedy ak by daňovník zaplatil nájomné v zdaň.období na niekoľko rokov vopred. § 19 ods.4 zákon o dani z príjmu.
Zita5
30.03.06,06:22
Ešte by som pripomenula , že nezaplatené nájomné by sa malo vykazovať aj vo výkazoch o záväzkoch a majetku každým rokom , aby bolo deklarované z inventariácie záväzkov , že išlo skutočne o doplatené dľžne nájomné a nie najeká fiktívna platba za minulé roky . Je to podľa mňa veľa rokov ......;)
ucetni_fantozzi
03.04.06,11:13
dakujem za rady, otazka bola najma z dovodu, ze niekedy v minulosti, ak sa nemylim sa najomne mohlo uznavat len v tom obdobi, ktoreho sa tykalo a samozrejme, ako bolo zaplatene. tak ci mi nahodou v tomto smere nehrozi, ze ide o naklad teraz uz neuplatnitelny...

zavazok bol samozrejme predmetom evidencie aj vykazovania celu tu dobu, takze toto je okej. ale z praxe mozem uviest priklad podobny, ktory danova kontrola neuznala:

- islo o podnikatela, ktory v roku 2000 prevadzkoval predajnu s oblecenim, v roku 2001 ju zavrel a v roku 2002 doplacal niektore stare zavazky za rok 2000 (boli to nejake sluzby typu odvoz smeti a upratovanie). v roku 2004 mal na obdobie 2002 kontrolu a ta mu tieto doplatky neuznala, nakolko podla ich nazoru "nesuviseli so zdanitelnym prijmom roku 2004"... nastastie neslo o nejake zufale dodanenie, tak sme to neriesili, kazdopadne takyto zaver z kontroly ma vtedy prekvapil...