Centrum
08.03.14,14:59
lekári, bývalé FO/SZČO dnes poväčšine majú s.r.o., ktoré už ako PO zostali členmi Združenia neštátnych lekárov.Počas roka dostávajú zo Združenia tzv. preddavky na zisk ( účtujeme ich na 324.xxx ), Združenie na konci roka vypočítalo podiel účastníka napr. 1/10 z celkového zisku, ktorú treba jednotlivým členom ( FO a PO prirátať ku HV svojej firmy. Vypočítaný podiel účastníka je však vyšší, ako prijaté preddavky, a tento rozdiel fyzicky nebude doplatený. Viem, že podiel vypočítaný je tržbou na 602.xxx, čo ale s rozdielom z 324.xxx ?.
karakul
08.03.14,14:55
pravdu povediac počujem o Združení neštátnych lekárov, ktoré vypláca preddavky na HV prvý krát, a to lekárov už účtujem pekných pár rokov...
Tí moji len platia a platia do rôznych združení štátnych i neštátnych, súkromných i odborných, ale odnikadiaľ ešte nič nedostali.
Na základe čoho im prislúcha podiel a na akom HV ?
Alebo fungujú ako "klasické združenie" ?
Mila123
08.03.14,15:00
ja ich účtujem od r. 1995 ale takáto kombinácia u lekárov je pre mňa novinka......
Centrum
08.03.14,15:54
Sú to deckári, ktorí si založili združenie za účelom pohotovostnej služby pre deti a dorast v meste.. Kým boli všettky FO bolo to O.K., každá si svoj podiel na konci roka pripočítala v § 6 ods. 1. Postupom času prešli tieto FO do s.ro. kde sú ako zamestnanci a celá sro /PO je teraz členom tohto združenia. A nastal problém. hľadala som, či existuje združenie FO a PO - našla som, že je to v poriadku, ale nik nevie povedať ako to vlastne funguje v režime účtovníctva a zdanenia. Podľa praxe, PO(sro v združení zastupuje lekár so setrou, ke´d má služby a potom na konci roka si rozdelia svoj podiel a každý si ho má vo svojom zaúčtovať aj zdaniť. Ja by som to brala teda ako pohľadávku voči Združeniu ( teda ten podiel vypočítaný ) ale čo s tými preddavkami na budúci zisk, ktoré sem tam prišli na BÚ sro alebo po službe do pokladne-výber v hotovsti . Písala som už všade -tade, všetci sa tvária, že všetko je OK, odpovede sú však nejasné, účtujem iba podľa logiky.
karakul
08.03.14,17:57
Vypočítaný podiel účastníka je však vyšší, ako prijaté preddavky, a tento rozdiel fyzicky nebude doplatený - a to prečo nebude vyplatený? bez znalosti odpovede nemožno povedať, čo s rozdielom na 324...

Neviem, čo je združenie za právnu formu, ale podľa mňa to nie sú preddavky na podiely na HV... na ten sa predsa žiadne preddavky nedávajú...
Centrum
08.03.14,18:23
ano majú to takto zaužívané, ešte od FO, že "preddavky, na HV " , vyplácajú im to ako čiastkové úhrady neronomerne, pár krát v roku podľa toho koľko peňazí asi je v tom Združení. Združenie je bez právnej subjektivity, pani učtovníčka čo sa tam o tieto náležitosti stará ma takto informovala, že právoplatný je dokument, ktorý vystaví na konci roka po rozdelení príjmov a výdavkov na podiely členov podľa zmluvy o združení. Preto sú to podľa mňa iba zálohové platby počas roka , ktoré sa mi však nerovnajú s výsledkom na zdanenie z toho papiera, ktorý má byť právoplatný( P-V asi to majú v JÚ .)
Na moju otázku kedy dostane ten rozdiel, odpovedala že nedostane, lebo to sa všelijako posúva.... z roka na rok, do stratena, nakoľko mám obavy, že doplatok príde napr. v máji, a čo potom budem ja vyrábať ?. Už som zachytila teraz v 022014 novú zálohu s VS 012014, takže tak, napadlo ma, keby tam nebol ten VS, by som ten rozdiel odkrojila z tejto ďaľšej úhrady a ja by som sa tiež "posunula" s prácou. Ale inak ďakujem za záujem o problematiku.