ewap
30.03.06,06:15
Podnikateľ kúpil ťahač s návesom (leasing), vzápätí dal namontovať hydraulické zariadenie na zdvíhanie sklapacieho návesu ( 110 000,- + DPH) - čo bolo nutné kvôli charakteru práce.

Ako to správne zaúčtovať v JÚ ? Veľmi pekne ďakujem
bredikova
30.03.06,04:51
Podľa mňa je to technické zhodnotenie. Takže nákup aj montáž toho hydraulického zariadenia zaúčtuješ ako nákup hmotného majetku, t.j. nezdaniteľné výdaje. Sumu pripočítaš k ťahaču a budeš spolu odpisovať.
Samozrejem bez DPH.
ewap
30.03.06,05:36
Som veľmi vďačná p. Bredikovej za odpoveď, aj Manual za súhlas, pridá sa ešte niekto, aby som mala 100% istotu? Ďakujem
Zita5
30.03.06,05:41
Som veľmi vďačná p. Bredikovej za odpoveď, aj Manual za súhlas, pridá sa ešte niekto, aby som mala 100% istotu? Ďakujem

Je to tak ako kolegovia píšu a súhlasia , len ešte jedna maličkosť , mala by sa s tým TZ oboznámiť aj lízingová spoločnosť ,mal byť súhlas na montáž neviem ako máte postavenú zmluvu , ale bolo by to potrebné doriešiť , lebo v prípade škody aby ste nemali problém s vyplatením poistného plnenia ....:)

Ja osobne by som v tomto prípade ani možno nenavyšovala cenu , odpis by som previedla osobitne , ale možno ma niekto z toho vyvedie . To z dôvodu toho , že táto montáž nebola ako finančný prenájom a je osobitná .A zrovna problém sa môže vyskytnúť pri prípadnej škode .

Treba to posúdiť .
Dada
30.03.06,05:43
Ja mám technické zhodnotenie na lízingovom majetku zaradené na osobitnej karte.
Manual
30.03.06,05:53
Je to tak ako kolegovia píšu a súhlasia , len ešte jedna maličkosť , mala by sa s tým TZ oboznámiť aj lízingová spoločnosť ,mal byť súhlas na montáž neviem ako máte postavenú zmluvu , ale bolo by to potrebné doriešiť , lebo v prípade škody aby ste nemali problém s vyplatením poistného plnenia ....:)

Ja osobne by som v tomto prípade ani možno nenavyšovala cenu , odpis by som previedla osobitne , ale možno ma niekto z toho vyvedie . To z dôvodu toho , že táto montáž nebola ako finančný prenájom a je osobitná .A zrovna problém sa môže vyskytnúť pri prípadnej škode .

Treba to posúdiť .
Prehliadol som lízing v tvojej otázke ospravedlňujem sa, potom je to tak ako píše Zita5. Odpisuje sa zvlášť ako iný majetok, mala by byť oboznámená LS, zvlášť mu priradiť kartu DM.
ewap
30.03.06,08:24
Možno táto otázka nesúvisí s témou, ale týka sa toho hydr. zariadenia, tak sa tu opýtam.
Podnikateľ ho bude odpisovať samostatne/ za rok 2005 by to bola alikv. čiastka za 5 mesiacov/. Mohol by ( nakoľko mu hrozí strata a nechcel by ísť do straty), tento prvý odpis vynechať a posunúť odpisovanie o rok?

Odpisovanie sa môže prerušiť, ale môže sa aj posunúť? Ďakujem
Zita5
30.03.06,08:34
Možno táto otázka nesúvisí s témou, ale týka sa toho hydr. zariadenia, tak sa tu opýtam.
Podnikateľ ho bude odpisovať samostatne/ za rok 2005 by to bola alikv. čiastka za 5 mesiacov/. Mohol by ( nakoľko mu hrozí strata a nechcel by ísť do straty), tento prvý odpis vynechať a posunúť odpisovanie o rok?

Odpisovanie sa môže prerušiť, ale môže sa aj posunúť? Ďakujem

Odpisovanie môžeš prerušiť na jedno celé obdobie alebo viac celých období , avšak nesmie to prekročiť celkovú dobu odpisovania podľa zaradenia do odpisovej skupiny .
Manual
30.03.06,08:40
Možno táto otázka nesúvisí s témou, ale týka sa toho hydr. zariadenia, tak sa tu opýtam.
Podnikateľ ho bude odpisovať samostatne/ za rok 2005 by to bola alikv. čiastka za 5 mesiacov/. Mohol by ( nakoľko mu hrozí strata a nechcel by ísť do straty), tento prvý odpis vynechať a posunúť odpisovanie o rok?

Odpisovanie sa môže prerušiť, ale môže sa aj posunúť? Ďakujem
Práve u lizingových aut sa odpisovanie majetku musí skončiť do ukončenia lízingu. Ak je lízing na 36 mesiacov, tak sa odpisuje 36 mesiacov. A toto pravidlo by podľa mňa malo platiť aj pri zhodnotení. Ale nie som si istý, napr. ak by sa auto zhodnotilo v 30-tom mesiaci, tak by to potom muselo ísť celé do nákladov a to sa mi nezdá. Možno niekto má s tým skúsenosti.
Manual
30.03.06,09:36
Zitka a Manual ďakujem, ale nepochopili ste moju otázku.
Tú hydrauliku bude odpisovať samostatne, nie ako tech. zhodnotenie ťahača. Vlastne je to jedno. V tej otázke išlo o toto: vieme, že odpisovanie hnut. majetku môžeme prerušiť. Ale môžeme ho aj posunúť ? Čiže stroj kúpený v
Ja som to pochopil tak, že odpisovať to budeš samostatne ako iný majetok. Ale keď je to súčasť lízingového auta, /lebo samostatné je to nefunkčné/ či tu neplatí, že to musí byť odpísané počas trvania lízingu.:) Nad týmto pouvažuj. Príklad: Ak by si tú ruku kúpila v 30 týždni lízingu, začala by si to samostatne odpisovať to je v poriadku, ale ako dlho 4 roky ? Alebo je to treba odpísať do konca 36 týždňa, dokedy budeš odpisovať auto ?
Manual
30.03.06,09:37
ewap a kde je tvoja otázka ?
Zita5
30.03.06,09:45
Hoci otázka zmizla , ja si myslím , že sme ťa správne pochopili .:)
ewap
30.03.06,11:08
Prepáčte, chcela som Vám to polopate vysvetliť a nejako som sa zamotala, tak som to od zlosti vymazala.

Tú hydrauliku dal namontovať v tom istom mesiaci ako kúpil ťahač, tak si myslím, že so samostatnými odpismi by nemal byť problém. Akurát ma trošku trápi to, že jednou sumou je naúčtovaná cena hydrauliky aj práca / tj. namontovanie/
Zita5
30.03.06,11:10
Prepáčte, chcela som Vám to polopate vysvetliť a nejako som sa zamotala, tak som to od zlosti vymazala.

Tú hydrauliku dal namontovať v tom istom mesiaci ako kúpil ťahač, tak si myslím, že so samostatnými odpismi by nemal byť problém. Akurát ma trošku trápi to, že jednou sumou je naúčtovaná cena hydrauliky aj práca / tj. namontovanie/

Ale veď to je bežná vec , aj keby to bolo oddelene , nemôžeš z toho dať nič do výdavkov - priamo .
ewap
30.03.06,11:19
Zitka, keď Ťa mám na linke, ešte sa vrátim k tým odpisom: podstata otázky bola, či sa dá prvý odpis posunuť. Aby som ho kvôli veľkým výdavkom neuplatnila v roku 2005/ teda alikv. časť za 5 mesiacov roku 2005/, ale až v roku 2006.
Myslím tým prvý odpis samostatne odpisovanej hydrauliky.
pyton
30.03.06,11:40
Samozrejme, keďže to odpisuješ ako iný majetok, tak platia všeobecné pravidlá pre odpisovanie HM. Prerušiť môžeš aj v 1. roku odpisovania. Takže odpoveď je áno.
KEJKA
30.03.06,12:12
ja sa do tejto debaty zapojím. Lebo sa mi zdá, že sa dívate na lízing po starom - t.z. prenajatého majetku.
Kedže ide o nový problém, podľa mňa ide o nový lízing. A ten sa predsa zaraďuje a odpisuje v majetku "nájomcu". Takže tá ruka je t.z. obstaraného majetku a malo by sa to spočítať a odpisovať spolu. Aspoň podľa novely ZDP od 15.12.2005 to tak je (podobne ako poplatky a iné sumy vynaložené na obstaranie).
Ale nepozerám sa do zákona, len sa vmiešavam, prepáčte.
pyton
30.03.06,12:21
Lida malo ale toto je kompromis. Tam by si zas porušila to, že OC je rovnaká u nájomcu aj prenajímateľa.
KEJKA
30.03.06,13:35
Lida malo ale toto je kompromis. Tam by si zas porušila to, že OC je rovnaká u nájomcu aj prenajímateľa.
nie OC, ale istina je rovnaká u oboch - to je logické, lebo ide o účet 474.
OC je niečo iné - tam sa nabaľujú okrem istiny všetky súviasiace náklady s obstaraním - od 15.12.2005, ale s účinnosčou pre rok 2005.
Zita5
30.03.06,15:17
nie OC, ale istina je rovnaká u oboch - to je logické, lebo ide o účet 474.
OC je niečo iné - tam sa nabaľujú okrem istiny všetky súviasiace náklady s obstaraním - od 15.12.2005, ale s účinnosčou pre rok 2005.


Mohla by som Ťa poprosiť , ktorý paragraf o tomto pojednáva. Tu sa rieši jednoduché účtovníctvo a podľa všetkého nejde o finančný prenájom "ruky" ale o osobitné zakúpenie a montáž za platbu od SZČO , ktorá neprechádza finančným prenájmom .Len z dôvodu ujasnenia .Aby nás to teraz nemýlilo a nezavádzalo .
Zita5
30.03.06,15:20
ja sa do tejto debaty zapojím. Lebo sa mi zdá, že sa dívate na lízing po starom - t.z. prenajatého majetku.
Kedže ide o nový problém, podľa mňa ide o nový lízing. A ten sa predsa zaraďuje a odpisuje v majetku "nájomcu". Takže tá ruka je t.z. obstaraného majetku a malo by sa to spočítať a odpisovať spolu. Aspoň podľa novely ZDP od 15.12.2005 to tak je (podobne ako poplatky a iné sumy vynaložené na obstaranie).
Ale nepozerám sa do zákona, len sa vmiešavam, prepáčte.


Dívame sa na to ako na nový finančný prenájom -lízing .Ale teraz tu je niečo nedopovedané ...:)
Zita5
31.03.06,10:32
Lidka , choď už preč od tej Kubánskej torty a daj príspevok :)
KEJKA
31.03.06,10:42
Lidka , choď už preč od tej Kubánskej torty a daj príspevok :)
:p ked ja som z tej Chobotovej torty taká nadšená....:p

fakt, že nemám silu už naštudovať tento problém.
Kedže ide o nový lízing, tak k cene zo zmluvy pripočítavame všetky náklady spojené s uvedením do užívania, teda aj tú ruku. Kedže to je nutné k prevádzke - tak som to pochopila ja. Už sa na to nedá pozerať ako na t.z. prenajatého majetku. Čiže odpisujeme z celej sumy.
A záväzok - istina ta sa nám bude rovnať s istinou u dodávateľa, lebo tú ruku sme obstarali od niekoho iného.
Takto som to myslela. zákon predsa nerieši lízing ako taký osobitne pre JU a PU
Postupy účtovania su samozrejme odlišné, ale princíp ocenenia a odpisovania je rovnaký.
A kedže tá ruka asi nie je funkčná bez namontovania na auto, tak sa to nedá zaradiť na osobitnú kartu, ..... alebo áno?
ewap
31.03.06,12:08
Moji zlatí, dohodnite sa. Už máme len 3 hodiny. O 18-tej zatvárajú DÚ
Zita5
31.03.06,12:11
ewap , máš :
1/ lízingovú zmluvu , v ktorej máš uvedený predmet lízingu auto alebo ťahač .
2/ Máš osobitne faktúru z tej istej firmy ,alebo v ten istý deň na zakúpenie a montáž "ruky" , máš to v cene lízingu ?


Ak je to každé osobitne , ja trvám na svojej odpovedi .
Manual
31.03.06,14:00
]Podnikateľ kúpil ťahač s návesom (leasing), vzápätí dal namontovať hydraulické zariadenie na zdvíhanie sklapacieho návesu ( 110 000,- + DPH) - čo bolo nutné kvôli charakteru práce.

Ako to správne zaúčtovať v JÚ ? Veľmi pekne ďakujem Je tu napísaných dosť názorov na riešenie problému ewap, ale stále to nie je z môjho pohľadu jednoznačne dotiahnuté do konca. Skúsim to z technickej stránky zhrnúť:
A. firma kúpila napr. 5.5.2005 ťahač s návesom na lízing od LS. Predpokladajme že lízing je na 36 mesiacov. Ťahač je samostatný, funkčný tak ako sa kúpil sa dá používať.
B. firma k tomuto ťahaču napr. 10.6.2005 pre svoje potreby dokúpila od nejakého dodavateľa, na faktúru, /nie z lizingovej spoločnosti odkial je ťahač/ hydraulickú ruku za 110.000+DPH. Lízingovka s týmto namontovaním súhlasila. Táto ruka sa namontovala na ťahač, lebo sama o sebe je nefunkčná a nepoužiteľná.

1. Skúsme doriešiť ako by to ewap a ďalší čo takýto problém možno budú mať mali zaúčtovať a odpisovať v JU
2. Skúsme doriešiť, ako by sa postupovalo v odpisovaní, keby hydraulická ruka bola kúpená napr. 15.8.2006.
-------------
Pekný podvečer...:)
ewap
31.03.06,14:43
Mám ťahač kúpený na lízing v auguste 2005 odpis 48 mesiacov.
Mám ruku kúpenú v hotovosti /na faktúru/ v auguste 2005 od inej firmy.
KEJKA
31.03.06,15:08
no pripomína mi to problém PC a následne kúpenej tlačiarne. Odpisovať spolu alebo zvlášť. PC síce fumkčný je a môže byť zaradený, tlačiaren bez PC však funkčná nie je.
Tu je ťahač a hydraulická ruka.
Priznám sa, že neviem jednoznačne odpovedať. Hľadala by som nejaký kompromis, aby som dosiahla prijateľný výsledok,

Mne vadí tá hydraulická ruka, ktorá je pevne spojená s návesom. Takže nie je opodstatnené odpisovať na osobitnej karte. A ak by sme to odpisovali pri nákupe v hotovosti, tak rovnaký postup má byť, aj ked je to na lízing.
Takže problém vidím jedine v tom, ako obhájiť samostatné odpisovanie na osobitnej karte hydraulickej ruky. Bolo by to praktické, uznávam.
....................
takže ja by som asi zvolila dve karty, ale rovnomerné odpisovanie, nie zrýchlené. Účtovne tie odpisy vyjdú rovnako, či ich počítame za súpravu alebo z dvoch kariet. Boli kúpené v tom istom mesiaci.
DO sa už budú líšiť, lebo na hydraulickú ruku vlastne uplatním celoročný odpis, ale na LZ-tahač len 5 mesiacov.
Keby som to spojila na jednu kartu, tak budem mať odpis za 5 mesiacov aj u ruky.
.............................
v konečnom dôsledku sa musí rozhodnúť ewap.

P.S. kde si bola doteraz? Mohli sme to riešiť v novembri aj skôr a nie teraz?
Je to ťažká otázka, takže súrenie nepomôže. O.i. som bola na cestách, pred chvíľou som dorazila domov.
ewap
31.03.06,15:29
P.S. kde si bola doteraz? Mohli sme to riešiť v novembri aj skôr a nie teraz?
Je to ťažká otázka, takže súrenie nepomôže. O.i. som bola na cestách, pred chvíľou som dorazila domov.[/QUOTE]


Ako som už raz písala, na účtovníctvo nemám bunky, ale strašne rada sedím na Porade a študujem. Keď som čítala o lízingoch, čiste náhodou som sa pýtala známeho - podnikateľa, ako to má zaúčtované. A problém bol na svete. Tiež sa ma pýtal, kde som bola doteraz. Ja som sa viac venovala zamestnancom a poisťovniam. Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, ale keď nájdeme riešenie, myslíte si, že bude musieť podávať opravné? On sa rozhodol pre samostatné odpisovanie.
Zita5
31.03.06,15:43
ewap , taký rozruch si narobila a to len tak ...... no iste budem rada aj ja ak sa to vyrieší .:) Ale stále sme nie u konca .;)