ANDY3900
09.03.14,13:34
moja priatelka je vydatá a už 4 roky s manželom nebývajú spolu,jej manžel žije z jeho priatelkou,Premýšla či sa má rozviest z mužom,lebo sa bojí toho keby mal pôžičky a zomrel by skor ako ona či nie je povinná ich platit,čo je pre nu výhodnejšie,rozviest či nepožiadat o rozvod?moja priatelka má 64 rokov a on 63 rokov.
Zolo
09.03.14,14:35
Univerzálna rada je ťažká, je dôležité vedieť, či majú spoločný majetok. Pokiaľ áno, tak by po prípadnom rozvode bolo treba tento vysporiadať. V opačnom prípade manželov podiel zdedí. Ináč neviem, kto by dával nejaké väčšie pôžičky dôchodcovi. Rozvodom sa zrieka bývalá manželka aj nároku na vdovský dôchodok ("keby zomrel"), čo je veľmi výhodné iba pre sociálnu poisťovňu.
ANDY3900
09.03.14,15:20
dakujem za komentár,nemajú spoločný majetok,exekúciou prišli o dom ..ona býva v ubytovni a on u jeho novej priatelky kde všetko patrí jej,práveže je to typ človeka ,ktorý využije každú možnost požičat si peniaze.
misoft
09.03.14,15:36
Ak si on požičiava - v tom prípade je najlepšie riešenie - rozvod. Pretože ak by začali vymáhať, tak nie len od neho, ale aj od nej (dlhy získané počas manželstva!). Takto by to bolo všetko len na ňom.
Zolo
10.03.14,14:10
Uvažoval by som o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Potom by dlžoby manžela nebolo možné vymáhať od manželky. O zrušení rozhoduje súd na návrh - dôvodom môže byť napr: "ak jeden z manželov dlhodobo a sústavne koná tak, že jeho správanie, kroky a počínanie možno nazvať ako nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom"
Po prípadnej smrti manžela treba odmietnuť dedičstvo. Veritelia by si museli uplatniť svoje pohľadávky pri dedičskom konaní. Kto takému človeku požičiava, ide do veľkého rizika, ktoré by mal znášať sám a nezaťahovať do toho nikoho.
Podľa môjho názoru je to lepšie riešenie, ako rozvod.
kopretinka
10.03.14,14:16
prečo je rozvod horší? ve´d aj tak spolu nežijú,po jeho smrti zdedí iba dlhy.....
korela
10.03.14,14:44
Kalkulovať so smrťou, ktorý z nich odíde skôr? Nikto nevie. Nemusí zomrieť práve manžel. Horšie by bolo, keby sa niekde našli viacročné dlžoby, poisťovne a pod., tie by platila aj po rozdelení BSM , strhávali by jej jeho dlžoby z dôchodku, za obdobie, pokým ešte spolu žili, resp. nebolo rozdelené BSM.

V našom právnom poriadku chýba tzv. odluka manželov. Takmer v celej Európe je podnes. Je to rovnako vážna vec ako rozvod. Niekto nie je schopný sa rozviesť kvôli danému sľubu pri sobáši, ak sa aj neuskutočnil cirkevný sobáš.
Tu je jeden z pohľadov na problematiku http://is.muni.cz/th/251537/pravf_m/DP.pdf
ivka70
10.03.14,14:50
Napr. kvoli naroku na vdovsky dochodok?
kopretinka
10.03.14,14:59
jaj,to ma nenapadlo......