Ada9
09.03.14,14:44
Zdravím Vás kolegovia, prosím o radu ako vypisujeme DP A keď sú príjmy len zo závislej činnosti, mám problém s potvrdením z Čiech, na ktorom je uvedené poistné ale nie som si istá či je to poistné len za zamestnanca alebo je v tom aj zahrnuté poistné organizácie. Aj keď sa v konečnom dôsledku uplatní metóda vyňatia, teda na daň to nemá vplyv, minulý rok s tým mali problém na DU. Ako to robíte vy ?
kn-alka
09.03.14,13:51
Ja osobne vyplňujem len hrubú mzdu, odvody nezapočítavam, aj tak potom vyjmem príjmy, takže to vyjde narovnako.
veronikasad
09.03.14,13:51
Ak tam uvedieš poistné platené zamestnávatelom, budeš mať s tým problém na DU aj tento rok. V ČR majú tzv. superhrubú mzdu, preto ich potvrdenie vyzerá inak ako naše.
Na požiadanie poistné platené zamestnancom obratom doplnia.

Uveď výšku hrubej mzdy a výšku poistného
veronikasad
09.03.14,13:53
A čo robíš pri kombinácii príjmov aj zo SR - pri vysokom príjme, ktorý ti môže ovplyvniť NČZD na Slovensku ? Tvoj postup nie je správny, aj keď ide o metodu vyňatia ...
Ada9
09.03.14,14:06
presne toto je problém, takže radšej sa obrátim na zamestnávateľa nech vyčísli poistné zamestnanca. Ale potom treba odrátať poistné organizácie zo zdaniteľných príjmov?
kn-alka
09.03.14,14:08
.... taký prípad som ešte nemala.... ak by tie odvody z ČR ovplyvnili ZD, tak áno, vypýtam od zamestnávateľa potvrdenie, no ak to nie je nutné, lebo to nič neovplyvní, tak nie, neuplatnujem odvody z ČR.
veronikasad
09.03.14,14:09
Poistné platené zamestnávatelom si na potvrdení vôbec nevšímaš.
Ada9
09.03.14,14:14
ja rozuzmiem, len problém je v tom,že poistné nie je rozdelené na zamestnanca a zamestnávateľa
veronikasad
09.03.14,14:23
ani rozdelené nebude, lebo to je celé poistné zamestnávatela. Poistné zamestnanca ti na vyžiadanie pošle zamestnávatel. Na niektorých potvrdeniach je uvedené v samostatnom riadku na konci strany.
Ada9
09.03.14,14:34
aha, ďakujem ! .... lebo z toho potvrdenia to nie je jasné
mondes
09.03.14,20:04
Zdravím, presne toto riešim aj ja. Na českom potvrdení je "Úhrn zúčtovaných príjmov zo ZČ 150000 KČ, úhrn povinného poistného z
príjmu je 50 543 Kč a základ dane je 200 543 Kč. Zrazené preddavky na daň sú 14 700 Kč. A nič viac. Aký úhrn príjmov dám do DP a akú výšku odvodov? Zrazenú daň riešiť nebudem, však? Ďakujem pekne.
Doplńam: Našla som medzi dokladmi aj výplatné pásky, kde je pekne uvedené, hrubá mzda, odvody do SP a ZP a potom ešte ZP a SP, ktoré navyšuje ZD a superhrubú mzdu. Teda ja si tú superhrubú mzdu a ZP + SP, ktoré navyšujú ZD vôbec nevšímam, však? Ďakujem.

Len ma zaujíma, že čo dám ako prílohu k DP, ak na potvrdení je len hrubá mzda a odvody zamestnanca tam nie sú. Môžem dať kópie výplatných pások? Alebo aj potvrdenie doložiť, pre istotu?