počítač
30.03.06,07:30
Náš zamestnanec bol pristitnutý v obchodnom dome pri krádeži.
Chcela by som vedieť ako mám formulovať okamžité skončenie pracovného pomeru.
Tweety
30.03.06,05:33
Náš zamestnanec bol pristitnutý v obchodnom dome pri krádeži.
Chcela by som vedieť ako mám formulovať okamžité skončenie pracovného pomeru.
Najpr musí byť oboznámený s tým, že porušil pracovnú disciplínu, musí dostať možnosť vyjadriť sa k nej, a až potom môže byť okamžite ukončený PP.
dana9
30.03.06,05:44
Neviem, či som otázku dobre pochopila, ale ak máte na mysli postup podľa § 68 ods. 1 písm. a): Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer, ak zamestnanec bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, tak najskôr musíte počkať, kým príslušný orgán právoplatne o krádeži nerozhodne.

Zároveň treba dávať pozor, či nejde o osobu podľa ods. 3, tam možno dať výpoveď, ale nemožno použiť okamžité skončenie (až na dve výinmky).

dana:) :)
Chobot
30.03.06,06:16
Náš zamestnanec bol pristitnutý v obchodnom dome pri krádeži.
Chcela by som vedieť ako mám formulovať okamžité skončenie pracovného pomeru.

Tiež som teraz nepochopil presne, čoho sa voči vašej firme dopustil. Ak zamestnávateľom je ten spomínaný obchodný dom, tak porušil pracovnú disciplínu a je možné uplatniť za určitých predpokladov (viď dana9) okamžité skončenie PP za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

Ale ak bol mimo pracovnej doby v nejakom obchodnom dome a tam ho prichytili pri krádeži a to nemá nič spoločného so zamestnávateľom a pokiaľ nebude odsúdený (záleží od výšky škody pri krádeži), tak nemôžete uplatniť omažité ukončenie PP, pretože voči firme sa neprevinil, neporušil pracovnú disciplínu.
jana32
04.04.06,06:06
Ani ma nenapadlo, ze budem riesit podobny problem. Mam zamestnanca, s ktorym vedenie ( bez mojej ucasti ) spisalo zapisnicu o presetreni staznosti ( opodstatnenej ), v tejto zapisnici bola aj klauzula o tom, ze zamestnanec porusil pracovnu discipliplinu. Teda tento doklad nemal oficialne nazov Porusenie pracovnej discipliny, ale je definovany ako Zapisnica o presetreni staznosti, bola riadne podpisana svedkami, aj ked samotny zamestnanec ju odmietol podpisat. Moze to byt problem? Ide o to, ze zamestnanec znovu porusil pracovnu disciplinu a vedenie chce s nim rozviazat pracovny pomer. Mozem tu zapisnicu povazovat za doklad o prvom poruseni pracovnej discipliny? Viem ze zamestnanec sa obrati na sud, tak by som sa rada vyhla moznym problemom. Vdaka
dana9
04.04.06,06:22
Ani ma nenapadlo, ze budem riesit podobny problem. Mam zamestnanca, s ktorym vedenie ( bez mojej ucasti ) spisalo zapisnicu o presetreni staznosti ( opodstatnenej ), v tejto zapisnici bola aj klauzula o tom, ze zamestnanec porusil pracovnu discipliplinu. Teda tento doklad nemal oficialne nazov Porusenie pracovnej discipliny, ale je definovany ako Zapisnica o presetreni staznosti, bola riadne podpisana svedkami, aj ked samotny zamestnanec ju odmietol podpisat. Moze to byt problem? Ide o to, ze zamestnanec znovu porusil pracovnu disciplinu a vedenie chce s nim rozviazat pracovny pomer. Mozem tu zapisnicu povazovat za doklad o prvom poruseni pracovnej discipliny? Viem ze zamestnanec sa obrati na sud, tak by som sa rada vyhla moznym problemom. Vdaka



No to by som v žiadnom prípade neodporúčala, problematických je tam viacero bodov, odhliadnuc od toho, že samotný pojem porušenie prac. disciplíny nie je nikde definovaný :(

1. preukázanie doručenia, - ak ZC odmietol podpísať prevzatie zápisnice, tak teoreticky môžu o tejto skutočnosti svedčiť ostatní, ktorí pri spísaní boli prítomní, v tako prípade by išlo o § 38 ods. 4 posledná veta. V každom prípade o odmietnutí prevzatia treba spísať osobitný zápis.

2. Nevyhnutnou podmienkou taktiež je, aby bol ZC v súvislosti s porušením disciplíny upozornený na možnosť výpovede, a to písomne,

3. Taktiež mám skúsenosť, že pred súdom sa vždy podarí spochybniť aspoň jedno z porušení discplíny, takže nie je zlé mať v zálohe aj jedno porušenie, keď ZC prišiel neskoro do práce, to je veľmi jednoznačný a súdnou praxou uznávaný dôvod.

4. V tomto prípade by sa to mohlo zvrtnúť aj tým smerom, že pred súdom by ZC tvrdil, že nešlo o porušenie PD ale o neuspokojivé plnenie pracovných úloh (§ 63 písm. d) bod 4) , závisí to od okolností konkrétneho porušenia (pojem porušenie prac. disciplíny nie je nikde definovaný), vtedy by to celé padlo na tom, že ste ho neupozornili na nedostatky A nedali mu PPRIMERANÚ lehotu na ich odstránenie, treba si postup ošetriť aj pre takýto prípad.

5. taktiež by som odporúčala, aj keď to zo ZP priamo nevyplýva a ide len o "informačnú povinnosť ZĽ", aby ZC bolo umožnené k vyjadriť sa k porušeniu na základe písomnej výzvy ZĽ (§ 63 ods. 5 ZP).

držím palce :) :)
dana
jana32
04.04.06,06:47
Dik Dani, takze len taky dodatok z mojej strany :
k bodu 1: zapis o tom ze ZC odmietol prevziat zapisnicu mame + podpisanu svedkami
K bodu 2 - okrem zapisnice bol ZC upozorneny aj ustne na to ze porusuje prac.disciplinu. Aby som sa kryla, kedze odmietol podpisat zapisnicu, poslali sme mu domov doporucene upozornenie o poruseni PD - vratilo sa spat, lebo ju ZC neprevzal, co je jedno, lebo samotne neprevzatie listu nema dopad na ucinnost.
K bodu 3 : dalsie upozornenie o poruseni PD mu ideme posielat teraz, prave preto sa snazim " vychytat muchy " lebo uz ide do tuheho
K bodu 4 : tak toto ma zaujalo, lebo skutocne sa v nasom pripade tazko rozlisi ci ide o porusenie PD alebo neplnenie uloh - porozmyslam co s tym
K bodu : ZC dostal dostatocny priestor aby sa obhajil a k celej veci vyjadril. neobhajil sa, sklzlo to do polohy vyhrazania sa a pod.
Dani ak ta nieco napadne , alebo hocikoho kto mate s tym skusenosti, dajte mi echo, som vdacna za kazdu pripomienku.
enave
07.04.06,05:07
Mám podobný problém. Zamestnankyňa požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku do 31.3.2006 (do troch rokov veku dieťaťa). Po jej skončení sa neozvala a do dnešného dňa nenastúpila do zamestnania. Od jej matky vieme, že je s manželom v zahraniční a bude tam ešte dva roky. Môžeme s ňou okamžite skončiť pracovný pomer? Ale keď jej aj pošleme oznámenie o okamžitom skončení prac. pomeru a ona ho nemôže prevziať, musíme čakať,kým sa list vráti z pošty ako neprevzatý?
Chobot
07.04.06,06:38
Mám podobný problém. Zamestnankyňa požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku do 31.3.2006 (do troch rokov veku dieťaťa). Po jej skončení sa neozvala a do dnešného dňa nenastúpila do zamestnania. Od jej matky vieme, že je s manželom v zahraniční a bude tam ešte dva roky. Môžeme s ňou okamžite skončiť pracovný pomer? Ale keď jej aj pošleme oznámenie o okamžitom skončení prac. pomeru a ona ho nemôže prevziať, musíme čakať,kým sa list vráti z pošty ako neprevzatý?

Účinky doručenie nastanú aj vtedy, ak oznamovanú zásielku odmietne adresát prevziať. Takže najprv by som poslal výzvu na nastúpenie do zamestnania po RD a potom výpoveď