swen
30.03.06,07:49
Chcem si ako fyzicka osoba - nepodnikatel kupit notebook. Je mozne, aby tento notebook kupila firma, ktora je platcom DPH, poziadala o jej vratenie a potom mi notebook dala na zaklade darovacej zmluvy?Usetril by som tym 19% z MOC.

Alebo ako inac sa to da vyriesit, aby som nemusel platit DPH?

Dakujem pekne za pomoc...
Zita5
30.03.06,05:52
Chcem si ako fyzicka osoba - nepodnikatel kupit notebook. Je mozne, aby tento notebook kupila firma, ktora je platcom DPH, poziadala o jej vratenie a potom mi notebook dala na zaklade darovacej zmluvy?Usetril by som tym 19% z MOC.

Alebo ako inac sa to da vyriesit, aby som nemusel platit DPH?

Dakujem pekne za pomoc...


No to nie je veľmi dobré riešenie .Zakúpiť notebook priamo , tak si vyhliadnite lacnejší .
swen
30.03.06,05:58
Ja viem, ze to nie je idealne riesenie.... :rolleyes:
Ale Vasa odpoved nie je taka, aku som cakal...:confused:
Manual
30.03.06,06:01
Chcem si ako fyzicka osoba - nepodnikatel kupit notebook. Je mozne, aby tento notebook kupila firma, ktora je platcom DPH, poziadala o jej vratenie a potom mi notebook dala na zaklade darovacej zmluvy?Usetril by som tym 19% z MOC.

Alebo ako inac sa to da vyriesit, aby som nemusel platit DPH?

Dakujem pekne za pomoc...
swen, keď už to takto chceš, tak sa s firmou dohodni, že ti DPH z ceny PC vráti, fakktúru daj vystaviť na jej meno a načo ti je darovacia zmluva ?
Zita5
30.03.06,06:03
Treba si jedno uvedomiť , že firma , ktorá by si DPH odpočítala resp. uplatnila ,by pri vami navrhovanom darovaní túto DPH musela odviesť naspäť štátu .
A o čom to potom je , mať vo vačku peniaze za DPH možno mesiac možno tri mesiace .
Zita5
30.03.06,06:05
swen, keď už to takto chceš, tak sa s firmou dohodni, že ti DPH z ceny PC vráti, fakktúru daj vystaviť na jej meno a načo ti je darovacia zmluva ?

Janko , ale firma to nemôže aj tak spraviť ..... ak by jej zostala fa v nákladoch + v DPH-čku .... tak by nebol skutočne PC ....v evidencii .
swen
30.03.06,06:26
Ale bezne sa to takto robi, hlavne s osobnymi autami, kde ja vratena DPH celkom zujimava ciastka...
Tak ako to je?
renča1
30.03.06,06:46
darovať firma potom môže, ale až po odpísaní majetku. Ak by darovala skôr fima je povinná odviesť dph zo zostat.ceny majetku.
renča1
30.03.06,06:48
swen
30.03.06,07:06
Diky Renca. To som chcel pocut. Firma kupi PC alebo auto, vratia jej DPH a akonahle uvedeny majetok odpise, moze ho predat akejkolvek fyzickej osobe za napr. symbolicku korunu...

Napr. kupim auto na lizing cez platcu DPH, vratia mi DPH, firma si da lizingove splatky do nakladov a po 3 rokoch mi auto odpreda za symbolicku cenu...
Takto sa to teda robi !!!
Zita5
30.03.06,07:15
Diky Renca. To som chcel pocut. Firma kupi PC alebo auto, vratia jej DPH a akonahle uvedeny majetok odpise, moze ho predat akejkolvek fyzickej osobe za napr. symbolicku korunu...

Napr. kupim auto na lizing cez platcu DPH, vratia mi DPH, firma si da lizingove splatky do nakladov a po 3 rokoch mi auto odpreda za symbolicku cenu...
Takto sa to teda robi !!!

No neviem či si to pochopil správne , za osobné auto nárok na odpočet nie je , a ak by si mal odkúpiť auto za symbolickú korunu , tak ....:rolleyes:
swen
30.03.06,07:23
Myslel som osobne auto, ktore je prerobene na uzitkove, so sietkou vzadu...
rems
30.03.06,16:03
No neviem či si to pochopil správne , za osobné auto nárok na odpočet nie je , a ak by si mal odkúpiť auto za symbolickú korunu , tak ....:rolleyes:

U nás tady v Česku po těchto majetkových věcech daňováci dost jdou. Co se týče automobilů, je u nás téměř vždycky potřeba znalecký posudek.
Co se týče počítačů, je to asi jedno. U nás už se navíc skoro vždy dá koupit potřebný počítač v ceně do hranice jednorázového odpisu, takže se dá v podstatě odepsat okamžitě. Ale řeknu vám, takový počítač, třeba rok starý bych si přesto netroufla někomu dát za symbolickou cenu.
Zita5
30.03.06,16:07
Ja s Tebou súhlasím , avšak niekedy sa čudujem ,ako niekto chce alebo kúpi používaný počítač za 2O OOO Sk ;)
ALBO
30.03.06,17:49
No neviem či si to pochopil správne , za osobné auto nárok na odpočet nie je , a ak by si mal odkúpiť auto za symbolickú korunu , tak ....:rolleyes: No ak vám ide len o otázku DPH tak odpísaný majetok môžete aj darovať. Pri darovaní odpísaného majetku neodvádzate DPH vôbec.
Jana Acsová
18.04.06,07:00
Súbežne riešené témy s neistým zadaním a ešte neistejším výsledkom.

Téma sa uzatvára.