lukpet
09.03.14,21:31
Dobrý deň



na úradoch práce vyžadujú ako potvrdenie pre vyradenie uchádzača z evidencie úradu i kópiu uzavretej pracovnej zmluvy.

Čo však v prípade ak je v zmluve uvedené že náležitosti pracovnej zmluvy zamestnávateľ označuje za dôverné informácie a v prípade porušenia ustanovení článku ktorý o nich pojednáva tiež definuje že ich prezradenie znamená závažné porušenie pracovnej disciplíny s podmienkou okamžitého rozviazania pracovného pomeru.





Ďakujem
Mila123
09.03.14,20:33
doručíš UP potvrdenie, že si sa zamestnal na základe uzatvorenia PZ....
misoft
09.03.14,20:35
"na úradoch práce vyžadujú ako potvrdenie pre vyradenie uchádzača z evidencie úradu i kópiu uzavretej pracovnej zmluvy.

Čo však v prípade ak je v zmluve uvedené že náležitosti pracovnej zmluvy zamestnávateľ označuje za dôverné informácie a v prípade porušenia ustanovení článku ktorý o nich pojednáva tiež definuje že ich prezradenie znamená závažné porušenie pracovnej disciplíny s podmienkou okamžitého rozviazania pracovného pomeru."

Aj keby si doniesol kópiu zmluvy na ÚP - a zamestnávateľ by sa toto.... ÚP je orgán štátnej správy - zamestnávateľ nemôže nariaďovať nad rámec zákona a keď štátna správa niečo žiada, zamestnávateľ to musí strpieť.....
lukpet
09.03.14,20:35
ma to potvrdenie nejakú predpísanú formu ? kde ho môžem nájsť ? ď.
Mila123
09.03.14,20:39
nie, nemá, iba je potrebné uviesť fakty, od kedy je zamestnaný na základe PZ a hlavne kto, jeho dátum nar. bydlisko , popr. RČ
lukpet
09.03.14,20:41
to potvrdenie si vystavím sám, alebo ho dávam potvrdiť zamestnávateľovi ? Dakujem.
avalik
09.03.14,20:51
ale statna sprava moze ziadat len na zaklade zakona ... bud som slepa, ale povinnost predkladat PZ pri vyradeni z evidencie v zakone nevidim
avalik
09.03.14,20:52
okrem toho, pracovna zmluva moze podliehat aj zakonu o ochrane utajovanych skutocnosti ;)
misoft
09.03.14,20:57
ÚPSVaR predsa pracuje s osobnými údajmi, takže tie údaje, ktoré dostanú pod ne spadajú a sú povinní ich chrániť - a citujem z http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/informacie-o-postupe-pri-vyradeni-z-evidencie-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=12937 - "Jedná sa najmä o nástup do zamestnania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, nástupu na sústavnú prípravu na povolanie a pod. (pozri zákon). Je potrebné, aby tieto skutočnosti uchádzač o zamestnanie úradu oznámil včas, podložil ich dokladmi - pracovná zmluva, živnostenský list, potvrdenie o zápise na štúdium a pod." - teda je tam stanovené Pracovná zmluva! Je to zákon!
Mila123
09.03.14,21:04
§ 36 ods. 1 zákona č.. 5/2004 v p.z.
§ 36
Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
a) vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu okrem pracovného pomeru podľa § 6 ods. 2 písm. a),
b) vzniku oprávnenia prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nasledujúcim po dni skončenia pozastavenia prevádzkovania alebo pozastavenia vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
d) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
e) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
f) vzatia do výkonu väzby,
g) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu,15)
h) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
i) úmrtia,
j) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 15 až 18 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
k) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,
l) začatia vykonávania zárobkovej činnosti
1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine,
m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu
1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu,42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,
n) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
o) vzniku pracovnoprávneho vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo dňom začatia vykonávania zárobkovej činnosti na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu13) okrem pracovnoprávneho vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru alebo právneho vzťahu podľa § 6 ods. 2,
p) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru,
r) zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak
1. pri podaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie uchádzač o zamestnanie uviedol údaje, ktoré boli následne preukázané ako nepravdivé a ktoré viedli k jeho zaradeniu do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
2. boli zistené nové skutočnosti, ktoré by mali vplyv na posúdenie žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a na zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
s) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. a).

nikde nestojí, že predkladá PZ (fotokópiu)
lukpet
09.03.14,21:07
máš pravdu... ale som z toho jeleň lebo napr. tu:
https://www.istp.sk/clanok/78/Informacie-o-postupe-pri-vyradeni-z-evidencie-uchadzacov-o-zamestnanie
sa dočítaš že to treba podložiť dokladmi, ale akými potom a od koho ?
avalik
09.03.14,21:08
misoft, ale je to stanovene len na ich stranke - nie je to uvedene v zakone .... v zakone je len v § 34 (2) Skutočnosti rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie osvedčuje občan pri podávaní žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, najneskôr do ôsmich kalendárnych dní odo dňa podania žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak tomu nebránia závažné skutočnosti, ktoré je občan povinný preukázať. Zoznam dokladov, ktorými občan osvedčuje skutočnosti rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie a ktoré sú súčasťou žiadosti, sú uvedené v prílohe č. 2 písm. A. ............ v § 36 pri vyradeni sa ziadne "dokladovanie" neuvadza. - takze ak ja ustne - "do zapisnice" uvediem dane skutocnosti, urad to musi akceptovat
misoft
09.03.14,21:09
Zdá sa, že si to nepochopila. Zákon uvádza dôvody - §36, ale ÚPSVaR VYŽADUJE - http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/informacie-o-postupe-pri-vyradeni-z-evidencie-uchadzacov-o-zamestnanie.html?page_id=12937 - nepleť teda dôvody a doklady......
Mila123
09.03.14,21:10
Duško, daj si povedať, že nemáš pravdu......
avalik
09.03.14,21:12
misoft ...USTAVA ... Čl. 2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Čl. 13

(1) Povinnosti možno ukladať

a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd,

b) medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 4, ktorá priamo zakladá práva a povinnosti fyzických osôb alebo právnických osôb, alebo

c) nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2.
avalik
09.03.14,21:18
ta stranka nie je zakon, zakon pozri tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-5
lukpet
09.03.14,21:18
Pripravil som niečo takéto a zajtra to skúsim použiť. Ak to nebude akceptovať ešte v ten deň to odošlem doporučene a pre mňa týmto vec uzavretá.
Prehlásenie o nástupe do zamestnania

Ja horemenovaný XXX, nar.: XXX, rod. č.: XXX, trvale bydliskom: XXX, č. OP.: XXX, týmto prehlasujem, že na základe uzatvorenia pracovnej zmluvy podľa § 41 a nals. Zákona č. 311/2001 Z.z. zo dňa XXX som dňom XXX nastúpil do zamestnania v spoločnostiXXX kde budem vykonávať nasledovný druh práce: XXX.

Čo vy na to ?
avalik
09.03.14,21:19
proste im oznam, bud osobne alebo pisomne ze od dna... si zamestnany. datum, podpis
Mila123
09.03.14,21:24
nooo.....neviem či ti stačí prehlásenie....
potvrdenie nebude?
avalik
09.03.14,21:27
na co im je vediet aky druh prace budes vykonavat a v akej firme? ... oni ta vyradia na zaklade "vzniku pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu" - ak si to zistia sami, alebo ta niekto bonzne alebo im to oznamis ty - ale nema ich co zaujimat tvoja pracovna zmluva, druh prace a ani mzda, ci pocet dni dovolenky .... proste pre nich je potrebna len informacia o vzniku PP a v ktory den - aby ta k tomu dnu mohli vyradit
lukpet
09.03.14,21:32
a aké potvrdenie @Mila123 a od koho ?
Mila123
09.03.14,21:33
predsa od zamestnávateľa....už som to predsa písala.....
lukpet
09.03.14,21:40
O.K. a čo žiadosť o vyradenie ? Postačí len žiadosť napísaná mnou, tak aby som nemusel ešte aj po personálnom vo firme behať ?
Mila123
09.03.14,21:56
pozri si do zákona č. 5/2004, pretože spôsob vyradenia na základe vlastnej žiadosti môže byť posudzovaný tak, že ak by ťa museli znovu registrovať, stane sa tak až po 3 mesiacoch.....
lukpet
10.03.14,18:32
Tak dnes som bol na UP. Samozrejme nechceli akceptovat ziadnu inu formu ako kopiu pracovnej zmluvy, ze zo zakona mam povinnost ju dolozit a ze sa s takym niecim este nestretli. Tak som pani upozornil ze v zakone sa taxativne neuvadza ze by to mala byt povinnost zmluvu dokladat tak volala nadriadenej ktora ju po telefone "instruovala", ze v ziadnom pripade no a potom uz akakolvek logicka narazka na akykolvek fakt narazila len na jednoduchu odpoved: " Moja nadriadena povedala tak a tak...." Tak som sa na to vykaslal a radsej som sa opytal zamestnavatela ci sa tato vyhrada vztahuje aj na UP a ten povedal ze nie, tak som na UP zaslal mailom uz len kopiu prvej aposlednej strany.
Uradnika proste nezlomis :) Ak to nemas a v zakone to je tak mas problem a ak to v zakone nie je a oni to chcu tak mas problem aj tak. Slovakia demokracia.....
lukpet
10.03.14,18:33
Ale aspon bola teta mila a profesionalna. Za to ma u mna +.