lujza58
10.03.14,07:10
Zaujímalo by ma ako je to s únikovými cestami v obytnom dome. Mali sme na spolocnej chodbe bicykle, ktoré susedovi prekázali a technik poziarnej ochrany nakazal vypratat unikovu cestu. V zapisnici je, ale uvedene, ze podla par. 14 ods. 1 bolo zistene ze nie je priechodna unikova cesta, co je v rozpore so Zakonom 314/2001 z.z. a vyhlasky MV SR 121/2002 z.z., nebola dodrzana sirka unikovej cesty 110 cm. Nizsie v sprave nam nariadil unikovu cestu uplne vypratat. Na uvedenej unikovej ceste (chodbe) mame zavesene bicykle na stene a botnik, kde je prechodna cesta 123 cm.
Je nutne vypratat vsetko, alebo nechat prechod min. 110 cm?
Pripadne ak niekto viete, ake sankcie mozu byt za ponechanie tychto veci?
Dakujem za pomoc.
Chobot
10.03.14,10:17
Na spoločných chodbách by nemalo byť nič, žiadne bicykle, skrine. Požiarni technici to pri revíziách vytýkajú a môžu udeliť aj pokuty. Tak sa stalo aj u vás, nariadili cestu úplne vypratať.

U nás sme to riešili nekompromisne. Vyzvali sme vlastníkov, aby si vypratali veci zo spoločných priestorov, chodieb a pristupových ciest k pivniciam. Kto si do stanoveného termínu nevypratal alebo neodložil, tak sa to vyhodilo do pristaveného kontajnera. Pravdou je, že na 95% to bol odpad a starý nábytok.

A povedz mi, prečo máš v SPOLOČNÝCH priestoroch svoje veci? Na základe akého povolenia si ich tam umiestnila? A keď ťa k vyzvú na vypratanie, ešte sa ohrádzaš!

Neide len o bezpečnosť - keby boli chodby zadymené, pri úniku by ľudia neustále narážali do takto odložených vecí, aj keby vedľa nich bolo 150 cm priechodu. Keď horí, držíš sa pri stene a tie veci sú pre stene. Ale druhá vec je, že ty nemáš čo obsadzovať spoločné priestory súkromnými vecami. Prečo zaberáš spoločné priestory? Máš na to súhlas ostatných vlastníkov? Tie priestory sú aj ich. A tiež sa čuduješ, že susedovi prekážali tvoje bicykle na chodbe. No jasné, že prekážali.
lujza58
10.03.14,10:32
Chobot- neviem preco sa do mna navazas, ked nevies aka je situacia. Na tej chodbe je nas viac bytov, kazdy jeden z nas tam mal bicykle a aj ten sused, ktory sa nakoniec stazoval, tam mal takisto odlozene veci. Pivnicne kobky su tak male, ze sa tam zmesti 1 bicykel a ine spolocne priestory nemame, a ostatni susedia vyuzivaju tento priestor pri svojich bytoch obdobne. Tak preco nie my???
To len tolko k ozrejmeniu situacie. Chcela som len poradit, ci je mozne nechat tie bicykle na stene, nic ine. A kedze visia hore na stene tak v pohybe na chodbe vobec nebrania,.
Dakujem za pomoc.
misoft
10.03.14,10:49
@lujza58 - nerozčuľuj sa - on predsa to bral z praktickej stránky a aj zo zákona o požiarnej ochrane (niečo tu http://www.asb.sk/sprava-budov/sprava-domov/ochrana-pred-poziarmi-v-bytovych-domoch) - samotný zákon - http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-pred-poziarmi/ §14 ods. 2, písm.e; tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-94 §72 - teda k tvojmu problému - požiarny technik má zo zákona plné právo vyžadovať, aby tvoje osobné veci boli z únikovej cesty odstránené.....
Chobot
10.03.14,10:58
To, že je to u vás bežná prax, neznamená to, že je to v poriadku. Dohodli ste sa tak, že môžete mať veci na chodbách? Ak nie, tak ani sused tam nemá nič mať.

Požiadavka požiarneho technika bola oprávnená.

Neviem, aký máte dom, ale raz som bol na obhliadke jedného bytu, o ktorý sme mali záujem. (neber to osobne, nie je to myslené na váš dom, ale chcem napísať všeobecne). Keď sme sa pýtali na spoločné priestory, povedala majiteľka, že žiadne nemajú, že asi v minulosti všetky spoločné priestory predali či prenajali rôznym podnikateľom na prízemí. Že bicykle majú na chodbách.

Takto krátkozrako rozmýšľajú niektorí majitelia - zbavia sa spoločných priestorov (ktoré v bytovke určite boli) a potom nemajú kam dať veci. U nás v dome máme 2 veľké kočíkarne, kde sú aj bicykle, okrem toho sušiareň, kde sa skutočne dá sušiť prádlo a ešte 2 miestnosti - práčovňa a žehliareň, ktorú využívame, ak niekto potrebuje dočasne odložiť nábytok (napr. pri prerábke). A to má ešte aj domovník jeden kumbál, kde má veci potrebné k údržbe domu.
lujza58
10.03.14,11:20
Ja z jednej strany viem pochopit, ze to nie je spravne, ale hneva ma to, ze pokial tam mal veci aj on, bolo to v poriadku. Teraz uz nie. Aj viem, ze opravnenie technika PO je v norme so zakonom. Preto sme to podaktorí riesili aspon zavesením bicyklov na stojany, aby nezavadzali.
No zial, nas dom je novostavba, ktora bola tak nestastne riesena, ze kazdy ma len pivnicu a ziadne spolocne priesotry (kocikarne a atd) proste neexistuju. Pivnica ma 1m2 a do toho asi fakt tazko natlacit 4 bicykle + ostatne haraburdie z bytu.