helusa701
10.03.14,08:10
mona091
10.03.14,07:27
trochu utocne, hm

ak uctovnicka prijala pracovne miesto s cinnostou uctovnicky, a aj ked je tam veta: ostatne prikazy nadriadeneho, asi by ju ani v sne nenapadlo, ze ostatne prikazy budu cinnosti kuchynskeho charakteru. Nemyslim, ze je to pod jej uroven, ale je to uplne mimo jej pracovnu cinnost (za predpokladu, ze nema aj tuto cinnost v pracovnej naplni), zial, prikaz nadriadeneho musi splnit, no neviem, ci ma saa moznost branit, ak je takyto prikaz uplne mimo jej pracovnu napln
AdrianaA
10.03.14,07:38
Ja by som to odmietla. Neviem akú maš prac. zmluvu. Ale podľa mňa, tam máš uvedenú pozíciu a rozpísanú náplň práce. Ja si nemyslím, že musíš splniť "každý " príkaz nadriadeného - hlavne keď je nad rámec prac.zmluvy. To by ti zajtra mohol povedať, že mu musíš umyť auto, pozajtra vymaľovať kanceláriu. No, ale počkám si na komentáre odbornejšie.
ivka70
10.03.14,07:41
Asi treba rozlisovat 2 situacie:
1. ide o mimoriadnu situaciu, kedy je nevyhnutne na zabranenie skod na majetku , tovare a pod. vykonat nejake sanitarne opatrenia (viem si predstavit premnozenie hlodavcov alebo hmyzu v potravinarskom objekte)...v takom pripade moze zamestnavatel komukolvek nariadit mimoriadny nadcas a sanita moze byt jeho sucastou (ZP to umoznuje)
2. zamestnavatel ti nariadil sanitarny den ako pravidelnu cinnost kazdy piatok po pracovnom case ... to mozes odmietnut, kedze sanita nie je tvojou pracovnou naplnou
tictac7
10.03.14,07:44
som účtovníčka a pre svojich zamestnávateľov som vykonávala tiež aj iné, nevyhnutné práce, napr.: - sprievodcu po SK pre zahraničných partnerov, prekladanie jabĺk z kontajnera do debničiek, odpratávanie snehu, sťahovanie kancelárie, upratovanie po maľovke, predaj tovaru na predajni, blokovanie v kase, výdaj stravy, umývanie riadov po obede, príprava pohostenia na firemnom večierku, umytie riadu po večierku....... a veľa iného. A neubudlo zo mňa, ani mi hrebienok z hlavy nepadol....
uctovnicka12
10.03.14,07:46
V tomto prípade by mal aj nadriadený pouvažovať o profesionalite a celkovo o tom kam vedú takéto hlúpe príkazy, aj v tom prípade ak podriadený príkaz bez komentára splní. Ja to vidím ako vysokú neprofesionalitu vedenia firmy.
mona091
10.03.14,07:51
pre tictac7: gratulujem Ti, urcite mas normalneho zamestnavatela, ku ktoremu si lojalna, ale aj on k tebe, takto by to mohlo fungovat, ale pokladam to za ojedinely jav. Skusenost mam taku, ze zamestnavatelia vyzaduju lojalitu od zamestnancov, ale nic im za to neoplacaju, zneuzivaju ich. Aj ja by som s radostou pr zamestnavatela vykonala rozne pracovne cinnosti nad ramec, ale fakt by som musela byt motivovana, minimalne aspon pravidelnym mesacnym platom, ktory by mi zabezpecil zakladnu existenciu, a o ktory by som nechcela prist, pretoze by mi vyhovoval
AdrianaA
10.03.14,07:54
Potom sa nečudujme aký rešpekt má naše povolanie. Príjmeme účtovníčku a ušetríme na mzde za upratovačku, sťahováka, catering a pod. Takýto zamestnanci sú potom na trhu žiadaní. To už nie je 2 v 1 ale 10 v 1. To nemáte ľudkovia štipku hrdosti v sebe. Za pár EUR im veľakrát ušetríte na daniach a ešte sa nechávate zneužívať.
tictac7
10.03.14,07:54
a v čom je to neprofesionálne? Veď som to nerobila každý deň, ani raz za mesiac....Záskok pri mimoriadnej situácii alebo neočakávanom "vypadnutí" človeka, ktorý to mal v náplni práce.... Zbite ma, keď vám to pomôže :D
mona091
10.03.14,07:57
btw: aj ja by som odmietla (ak by to nebola operativna zalezitost), vazim si vsetky profesie, ale vazim si aj samu seba, moju odbornost, poznam svoju cenu a citila by som sa zneuzita profesionalne. V minulosti som odmietla prikaz nadriadeneho, chcel odo mna cinnost sekretarky, co som odmietla, mohol si to napisat sam, alebo si zabezpecit sekretarku. Bol z toho velky cirkus, kedze som vsaak dobra v mojej profesii, central firmy podrzala mna, a nadriadeneho usmernila. NO vtedy som hrala vabank, a bola som ochotna odist aj z firmy, kde som takymito prikazmi sa citila ponizovana
AdrianaA
10.03.14,07:57
ty si asi taká dobrá dušička :)
mona091
10.03.14,08:04
:-) :-) :-)
Llívia
10.03.14,08:14
To neužitočné máš odo mňa. Nezvyknem ich dávať v odborných témach, tvoja odpoveď si ho však plne zaslúži.
Llívia
10.03.14,08:21
AdrianaA (Dnes 09:54) - plne súhlasím.
alaya1
10.03.14,08:32
-TICTAC 7- Uplne suhlasim s tym co si napisala. ja mam ine vzdelanie a kym som pracovala u zamestnavatela, robili sme aj uplne ine veci, ako mam v PZ. Brali sme to celkom normalne, ani som o tom nerozmyslala, ze to treba urobit. Je velmi smutne, ze ludia uz nevedia urobit aj nieco naviac, nad ramec povinnosti a mzdy.
Nehovoriac o tom, ze na pracovne miesto je 1000 cakatelov, ktorym to nebude problemom urobit.
Llívia
10.03.14,08:44
To píše tá, ktorá je platená z našich daní a v pracovnej dobe je tu non-stop :D :D :D
Richard
10.03.14,09:50
Áno, mimo témy, tak to pls nepiš ako odpoveď. Dodržiavajme etiektu a nehádajme sa tu!!!!
Richard
10.03.14,09:50
Vymaž si ten zbytočný koment pls.
alaya1
10.03.14,09:52
Ano, mas pravdu, vyuzila som moznost ikony mimo temy. je to moj nazor na danu temu, V ziadnom pripade hadka, preto som to nepriradila k inemu prispevku ako koment, ale ako odpoved mimo temy.
misoft
10.03.14,10:31
Nechcem vŕtať, ale moje postrehy z môjho okolia: kedysi mali obchody tzv. "sanitárne dni" - bolo zatvorené a vykonávala sa "údržba" - čistenie vo veľkom - a bolo to platené (v pracovnej dobe).
Teraz (ako ivka70 naznačila) sú len dve možnosti a prípady: 1) nutný sanitárny deň pre zistené nedostatky a 2) sanitárny deň kedy určí zamestnávateľ. V oboch prípadoch (ak sa to vykonáva MIMO určenú pracovnú dobu - podľa mňa - je to práca nadčas.
A postrehy: moja 3/4 (síce ako upratovačka v MŠ) má náplň práce (a ona si ju oskenovala a nosí so sebou) - a jej šéfka (riaditeľka) jej často nariadi stráženie detí v triede, stráženie detí vonku, doprovod na prechádzke a pod. - no moja 3/4 vytiahne ten papier a povie len toto: Nemám v náplni práce..... (riaditeľka totiž chce preniesť zodpovednosť na ňu za deti!). Často sa stalo i to, že dostala pokarhanie za neplnenie povinností, ale nakoniec nebolo žiadne - pretože to NEBOLO jej prácou.
Druhý postreh: známa - predavačka v obchode - tiež má v náplni práce svoje povinnosti - je tam aj vykonávanie sanitárnych dní - ale 1x mesačne! To čo robia navyše im musí preplatiť (alebo NV) - inak nerobí a oháňa sa týmto popisom práce....
mona091
10.03.14,10:44
nic si z toho nerob, od urciteho casu nelutujem, naucila som sa, ze mnohi si problemy dobrovolne vybrali, jednoduchsou, lahsou cestou, splynutim s davom, presne tak, ako v pripade citacie zakona, ked nechcu zakon citat, nechcu sa branit, tak nech idu robit to, co im ini diktuju
Llívia
11.03.14,07:43
...riaditeľka totiž chce preniesť zodpovednosť na ňu za deti!... - Podľa mňa by si riaditeľka moc nepomohla, práve naopak, keby sa niečo stalo, mala by z toho ešte viac zle, keďže zverila deti nekvalifikovanému pracovníkovi.
misoft
11.03.14,08:58
.....a moja 3/4 to vie! Zodpovednosť za deti majú predsa pedagogickí zamestnanci, ktorí s tými deťmi sú, nie nepedagogickí...ale chcú to robiť tak, že učiteľky si dajú "kafé pauzu" a za nich je upratovačka a keby sa niečo .... my sme tam neboli, to upratovačka. Takže ju vždy pošle...... vieš kam :D
Dav
11.03.14,09:32
Zo zákona máš možnosť odmietnuť. Otázka stojí aj tak, či potom zamestnávateľ nebude hľadať dôvody, aby Ti znepríjemňoval život na pracovisku, až po ukončenie pracovného pomeru. Tiež záleží od vzťahov na pracovisku, či si jediná žena, či sa striedajú zamestnanci pri vykonávaní sanity, či ide o to, že treba výjsť firme v ústrety. Niekedy treba to MD/D na pracovisku (práva a povinnosti zamestnanca/zamestnávateľa) zvážiť z viacerých uhlov pohľadu, nielen z toho, či niečo je moja povinnosť, ale aj ako mi firma vie vyhovieť, ak mám ja nie celkom typické požiadavky. Na normálne fungujúcom pracovisku je aj požiadavka na mimoriadnu úlohu prijateľná, lebo sa obvykle vráti zamestnacovi v podobe nejakého benefitu.