matka35
10.03.14,09:22
Zdravím všetkých,
chcela by som sa spýtať: robím ročné zúčtovanie zamestnankyne, ktorá si chce uplatniť odpočítateľnú položku na manžela, ktorý je na invalidnom dôchodku. Neni som si istá či sa jeho invalidný dôchodok započítava do vlastného príjmu manžela, alebo nie. Viem, že sa započítava starobný dôchodok, ale pri invalidnom som si neni istá. Ďakujem moc za pomoc
tictac7
10.03.14,08:25
áno, aj ID sa počíta do vlastného príjmu manžela
Anik
10.03.14,08:47
len mimochodom pri starobnom dôchodku nie je žiadny nárok na odpočítateľnú položku pozri § 11 odst. 4
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e)