mikisivy
10.03.14,09:34
Dobrý deň

Vlastním pozemok kde jediná prítupová cesta je zaterasená rampou , ktorú tam osadili štatne lesy SR. Tento pozemok sa nachádza za rampou , iná cesta tam nevedie. Keď sa tam chcem dostať ,tak musím vystihnúť okamich otvorenia kôli tažbe lesa. Naposledy som od horára dostal vysvetlenie ako si možem dovoliť prejsť po ceste , kedže je tam značka zákaz vjazdu . Niesom jediný kto vlastní pozemok za záterasou .
Je to vôbec možné aby mi bránili , prísť na vlastný pozemok ,. alebo mám požiadať o klúče zátrerasy ? aby som si mohol príst skontrolovat pozemok ?
Je to nejaký zákon ?

Ďakujem
Mikuláš
draik
10.03.14,09:06
Vynútiť právo prechodu/prejazdu si môžte k stavbe, nie k samotnému pozemku.
mikisivy
10.03.14,09:26
Ďakujem za odpoveď

Teoreticky keby som tam pritiahol maringotku a postavil drobnú stavbu podľa zákona : ,,Stavebný zákon - Zákon č. 50/1976 Zb. " kde je definované :

(7) Za drobné stavby sa považujú aj:

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

Tam ak to oplotím , je to nutné kôli ochrane ovocných stromčekou . Bude sa to považovať za drobnú stavbu ?Môžem žiadať , kľúce od záterasy , v prípaden druhého pozemku som len nájomca zťahuje sa to aj na tento zákon ?
Martin1310
10.03.14,18:30
Tá cesta zrejme nebude štátna a slúži pre potreby lesného hospodárstva jej uzavretie je často nutné kvôli bezpečnosti (vašej) a ochrane majetku lesov. Nieje to to isté ako keby uzavreli normálnu cestnú komunikáciu.Keby takáto cesta mala byť sprístupnená, musela by byť riadne udržiavaná a jej majitel by musel niesť aj zodpovednosť za škody spôsobené jej stavom. No a v dnešnej dobe ked za každý spadnutý konár sa hladá viník a ťahajú sa z neho peniaze si lesy jednoducho nemôžu dovoliť na takúto cestu pustit hocikoho. To len aby si chápal že to nieje len nejaká ich zvôla, kedysi sa po týchto cestách normálne chodilo ale to bola hold iná doba.
K tvojmu nápadu s drobnou stavbou. Popravde neviem či by ti v takom prípade museli dať klúče od rampy . Pokial je tá tvoja pôda vedená ako lesná, tak pochybujem že ti povolia oplotenie pozemku. Keby si každý majitel kúsku lesa ten svoj kúsok oplotil tak to už by nebol les.
Opýtaj sa ostatných čo tam majú pozemok ako to riešia.
Kopec majitelov takýchto pozemkov nemá vôbec žiadnu možnosť dostať sa tam autom.
Tebe nezabranujú vstupu na tvoj pozemok, tebe zabranujú na to využívať ich cestu. No a to zrejme môžu, kedže je ich.
Ja by som na tvojom mieste našiel lesného hospodára tej oblasti a vysvetlil mu o čo ide a skúsil sa s ním dohodnúť. Ked aj neuspeješ nič nestratíš.
mikisivy
12.03.14,11:28
Pôda je vedená ako trvalé trávne porasty . Má ju v prenájme družstvo a práve na tej pôdu chcem pritiahnuť maringotku a urobiť s nej chatu . A či je cesta štátna tak to neviem , kde sa dá to zistiť ? Pýtal som sa ostatných majteľov oni sú spokojný s tým ako to je ,nechcú do toho šprtať . Bol za starostom obce , obec vlastní časť cesty k záterase , lesy SR ju využívajú. Dohoda niee možná , že kvôli krádežam dreva v lese , neporiadu nedovolia vlastníkom prístup na pozemok , aj napriek tomu sa už ukradlo .
Ta ako , naozaj nemôžem s tým nič urobiť . Može im starosta zňakzať prejazd cez časť cesty , ktorú vlastní k záterase ?
Bednarova J
12.03.14,19:15
Podla §127 ods.3 Obc.zakonnika aj na pozemok