Johnny_P
10.03.14,19:03
Dobrý deň,
mám stavebné sporenie od konca roku 2012. Mám ho vo Wustenrote. Uzatváral mi ho jeden známy a dúfal som, ze to bude v pohode, ze si tam budem šporiť keď budem mať. Problém je ale ten, že on mi uzatvoril na cieľovú sumu 50 000 € ale vôbec ma neboznámil s tým, že mi tam budú účtovať poplatok za uzavretie zmluvy. Povedal: "Keď budeš mať, tak si tam vložíš. Jediné, čo platíš je ročný poplatok vo výške 12 €." Teraz mi prišiel výpis a som v mínuse 112 € nakoľko ten poplatok za uzatvorenie zmluvy som nezaplatil (ročný 75€*6rokov=450 €) len som si tam vložil 3x po 20 € od založenia. Moja otázka znie: Musím ten poplatok za uzatvorenie zmluvy (450€) a za vedenie účtu (12€) zaplatiť? Budú to odo mňa vymáhať, keby som to nechal tak? Je prípadne iná možnosť?

Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
Katy a R
10.03.14,18:54
jáj Johny ... komu niet rady, tomu niet pomoci. Takáto CS sa určite nedáva na sporenie - jedine ak by si chcel úver!!! treba dopredu čítať čo podpisuješ! http://www.wuestenrot.sk/documents/12494709/VOP_01012014_final.pdf
- alebo sa opýtaj toho "jedného známeho" - že čo s tým - nech poradí!
- môžeš to "nechať tak" ...
Chobot
10.03.14,19:09
Zmluvu si podísal. Nikto ti neuverí, že si o poplatku nevedel. A aj keby si nevedel, to ťa nezbavuje povinnosti poplatok uhradiť. Takže musíš to zaplatiť.

Inak poplatok za uzatvorenie zmluvy sa platí iba raz, jeho výška závisí od typu sporenia. V tvojom prípade to bolo 0,9 % z cieľovej sumy, t.j. 450 EUR. Poplatok je splatný po uzatvorení sporenia. A poplatok za vedenie účtu sa plati každý rok 12 EUR. A ešte zaplatíš ročne 1 EUR za výpis z účtu.

Neviem, koľko máš rokov a prečo si si myslel, že to nebude nič stáť. Asi si ešte mladý a nevieš, ako to vo financiách chodí. Ten "kamarát " (dávam do úvodzoviek, lebo to asi nie je skutočný kamarát) potrreboval iba niekoho, s kým to sporenie uzatroví a zinkasuje zo stav . sporiteľne províziu za obchod. Môžeš sa mu poďakovať. A máš skúsenosť pre budúcnosť, že nemáš nič podpisovať, pokiaľ si nezistíš všetky detaily toho, čo ideš uzatvoriť.

K samotnému sporeniu - cieľová suma 50.000 je podľa mňa pre teba príliš vysoká. Ty asi nemáš taký príjem, aby si mohol mesačne sporiť na túto cieľovú sumu (tvoj kamarát to asi schválne tak nastavil ,aby on mal čo najvyššiu províziu - tipujem, že dostal za teba 250 - 300 EUR). Na takú sumu by si musel mesačne sporiť cca 350 EUR. Teraz s tým už nič nenarobíš, aj keby si si znížil cieľovú sumu, poplatok ti už nevrátia. Môžeš si stavebné sporenie nechať a sporiť pre budúcnosť (raz si možno budeš chcieť kúpiť byt alebo dom).
Johnny_P
10.03.14,19:12
Dakujem, viem, ze som si to mal lepsie prestudovat. Uz som sa aspon lepsie poucil. Len by ma teda znova zaujimalo, poplatok som v podstate cely nezaplatil, tak preco mi zmluvu potvrdili? Mala mi tym padom zaniknut, ci nie?
Katy a R
10.03.14,19:55
prečo by nepotvrdili - ve´d nemusíš zaplatiť hne´d .. som ti pripla podmienky - čítaj aspoň teraz!
Chobot
11.03.14,07:36
Tak tak. Poplatok by sa ti strhol z budúcich vkladov. To, že si to neuhradil hneď nie je dôvodom na zrušenie stavebného sporenia.