marmal
30.03.06,08:39
Mam zamestnankynu, ktora je rozvedena a ma 2 deti z prveho manzelstva a 1 dieta s inym priatelom. Bola nezamestnana, tak danovy bonus na 2 prve deti nemal nikto a na to 1 dalsie si uplatnoval otec dietata. Teraz sa u nas zamestnala a chce bonus len na prve dve deti a na to tretie si bude uplatnovat jeho otec. Ja som jej oponovala, ze deti na danovy bonus sa v ramci mesiaca nemozu delit, delit sa mozu len mesiace v roku. Ona mi vsak cituje :
DzP $ 33 ods 4. Ak dieta uvedene v odseku 2 vyzivuju v domacnosti viaceri danovnici, moze danovy bonus uplatnit len 1 z nich.
Z tohto jej vyplyva, ze na jej deti bude mat ona a na spolocne otec dietata.

Prosim pomoct, chce vediet paragraf v zakone, ktory toto popiera.

Dakujem

Marta:(
svojar
30.03.06,07:12
Ale § 33 ods. 4 hovorí v dalšom textu .... na všetky vyživované deti. Keď už chcú aby otec mal taktiež odpočet a chcú si komplikovať situáciu potvrdeniami, tak nech využijú ods. 5 a nech si matka dáva odpočet na 3 deti po dobu 9 mesiacov a otec potom taktiež na 3 deti po dobu 3 mesiacov a vyjde im to rovnako.
jankasm
30.03.06,07:22
Podľa mňa v tom nie je problém, jej uplatni len 2 deti a to tretie si uplatní partner. Neviem o nijakom zákone, ktorý by to zakazoval.
Ale aj tak by bolo pre teba najjednoduchšie, keby si si uplatnila všetky 3 deti.
Ešte doplním, že pokiaľ nie sú manželia, on si nemôže uplatniť DB na prvé 2 deti, pretože nie sú jeho.
marmal
30.03.06,07:31
No ked sa pozeram z pozicie otca toho dietata, on ma narok len na to svoje dieta, ale ked zoberiem tu matku, ta ma predsa 3 deti, mala by mat bonus na vsetky alebo na ziadne, ale na tie prve dve by si musel uplatnit ich otec.

Marta
sonka1
30.03.06,08:24
ahoj, no, deti by sa nemali deliť, pretože: môžu si uplatniť daňový bonus v rámci roka: napr. 1-6 ona, 7-12 on, ale nie rozdeliť na 2+1 dieťa po celý rok.. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu splňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na VšETKY vyživované deti sa uplatnnuje alebo sa prizná v poradí: matka, otec, iná oprávnená osoba.
Ak ale nie sú manželia, on si nemôže uplatniť na dve deti DB, iba ak by ich mal zverené súdom do opatery, alebo osvojené....
Na tie dve detičky si môže uplatniť DB iba ona, pretože predpokladám, že ich otec ich nemá zverené do opatery a ani s nimi nežije v jednej domácnosti.
No, z toho mi vyplynulo, že DB by si mala matka uplatniť na všetky 3 deti.
marmal
30.03.06,08:40
Dakujem Vam vsetkym,

budem sa jej to snazit este raz nejak vysvetlit.

Marta

;) ;) ;)
Chobot
30.03.06,08:43
Ale § 33 ods. 4 hovorí v dalšom textu .... na všetky vyživované deti. Keď už chcú aby otec mal taktiež odpočet a chcú si komplikovať situáciu potvrdeniami, tak nech využijú ods. 5 a nech si matka dáva odpočet na 3 deti po dobu 9 mesiacov a otec potom taktiež na 3 deti po dobu 3 mesiacov a vyjde im to rovnako.

Nemôžu, pretože nie sú manželia.
Chobot
30.03.06,08:49
ahoj, no, deti by sa nemali deliť, pretože: môžu si uplatniť daňový bonus v rámci roka: napr. 1-6 ona, 7-12 on, ale nie rozdeliť na 2+1 dieťa po celý rok.. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu splňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na VšETKY vyživované deti sa uplatnnuje alebo sa prizná v poradí: matka, otec, iná oprávnená osoba.
Ak ale nie sú manželia, on si nemôže uplatniť na dve deti DB, iba ak by ich mal zverené súdom do opatery, alebo osvojené....
Na tie dve detičky si môže uplatniť DB iba ona, pretože predpokladám, že ich otec ich nemá zverené do opatery a ani s nimi nežije v jednej domácnosti.
No, z toho mi vyplynulo, že DB by si mala matka uplatniť na všetky 3 deti.

V podstate súhlasím, až na to, že nemusí sa uplatniť na všetky deti daňový bonus len u jednéej osoby, Kľudne si to môžu podeliť - otec bude na to jedno spoločné dieťa (12 mesiacov) a ona si upatní na svoje 2 deti (tiež 12 mesiacov), ak bude mať za rok 2006 príjemvo výške minimálne 6 násobku min. mzdy.

Pred časom tu bol rozoberaný problém rodičov, ktorí mali tuším 9 detí a vtedy sa ešte uplaňoval odpočet na dôchodkové poistenie v sume 0,5% na každé dieťa. záver diskusie bol taký, že jeden z rodičov nebude odvádzať žiadny odvod (8x0,5% = 4%, čo bol vymeriavací základ) a druhý bude mať znížený o 0,5% (na jedno dieťa). Obdobne je to pre daňový bonus, kde si môžu viacdetní rodičia "podeliť" bonus na jednotlivé deti medzi sebou. Nie je podmienkou, že musí jeden rodič uplatniť na všetky deti spoločne.
Barbara
30.03.06,08:50
Nemôžu, pretože nie sú manželia.



áno máš pravdu, on si nemôže uplatniť ne jej deti, jedine v tom prípade by mohol , keby aj tie 2 deti by boli jeho, ale to nie je ten prípad.
:)
on si môže uplatniť nárok len na jeho dieťa.