ivetal
10.03.14,21:32
Dobrý deň, za minulý rok mám príjmy z podnikania, na ktoré mám vedené JÚ. Súčasne som mala príjmy z prenájmu, kde som chcela viesť daňovú evidenciu. Je to možné takto skombinovať? Ak nie, neviem si to celkom predstaviť. Príjmy a výdaje z prenájmu sú realizované cez súkromný účet, to by v prípade vedenia JÚ bolo treba zaúčtovať každú jednu položku, vrátane súkromných, a prikladať výpisy z účtu? Otázka znie: dá sa skombinovať vedenie JÚ a daňovej evidencie?
mondes
10.03.14,20:36
Nie, nedá sa, buď jedno, alebo druhé.
ivetal
10.03.14,20:39
Ach, a to naozaj treba každý jeden pohyb zaúčtovať a doložiť súkromným výpisom?
mondes
10.03.14,20:51
Každú položku na BV je potrebné zaúčtovať, ale nie na súkromnom účte,, ale na podnikateľskom. A tie príjmy a výdaje z prenájmu tiež mali ísť z podnikateľského účtu. Na teraz by som to riešila tak, že by som ten prenájom zaúčtovala cez inter. doklady a priložila by som k tomu kópiu súkr. účtu. Ale čo najskôr by som všetky platby a príjmy, ktoré sa týkajú podnikania previedla na podnikateský účet.
ivetal
10.03.14,20:58
Len pre upresnenie, danú nehnuteľnosť nemám v obchodnom majetku, prenajímam ho ako súkromná osoba. Nebude to miešanie jabĺk s hruškami?
kn-alka
10.03.14,21:00
mondes nemáš úplne pravdu.... takto sa to robí, len ak má prenájom v živnosti, ak prenajíma ako súkromná osoba, tak nie
kn-alka
10.03.14,21:02
Ak máš prenájom v živnosti, tak vedieš JÚ, kde uvádzaš aj príjmy z prenájmu.
Ak prenájímaš, ako súkromná osoba mimo živnosti, tak zo živnosti vedieš JÚ a pri prenájme vedieš daňovú evidenciu.
V DP vyplňuješ v tabulke príjmy a výdaje zo živnosti zvlášť a príjmy a výdaje z prenájmu zvlášť. Pri prenájme si môžeš uplatniť 500 € oslobodených od dane, a výdavky prepočítaš podielom k príjmom.
ivetal
10.03.14,21:04
Super, ďakujem. Potvrdila si mi, že to mám správne. Asi som zabudla hneď na začiatku uviesť, že nehnuteľnosť prenajímam ako súkromná osoba, mimo živnosti. Ešte raz veľká vďaka.
mondes
10.03.14,21:33
No, ale na začiatku to nebolo povedané. :-)