ani27
10.03.14,21:55
Dorbý deň prajem,
potrebujem poradiť, nemám vtom jasno. Min.rok som bola ako szčo- konkrétne som vykonávala činnost "volného či slobodného podnikania, umelca", čiže mi boli pridelené DIČ...tento rok v apríli som však vycestovala do Spanielska, kde som začala pracovať ako "zamestnanec" t.j všetky odvody plati zamestnavatel zamna, na SR som sa odhlásila zo zdravotnej poistovne...avšak nebola som nikde na úrade, resp.nikde som neoznámila (okrem zdrav.poist) že uz nebudem pracovat na baze volneho podnikania ale ako zamestnanec v zahranici..zaujimalo by ma, ci to moze mat nejake nasledky, ze som svoje DIC nezrusila? treba to vobec zrusit? ak ano, prosim aky je postup, da sa to vykonat pisomne? a dalsia otazka, este januar, februar a marec co som bola na SR ako podnikatel, som nezarobila takmer nic, v aprili som uz isla pracovat do zahranicia, treba napriek tomu podat nejake danove priznanie za tie 3 mesiace na SR? dakujem velmi pekne za odpovede
Katy a R
10.03.14,21:08
DP podávaš so všetkých zdaniteľných príjmov (celosvetových) .
Predpokladám, že nie si rezidentom španielska (len si vycestovala?)
Ak už neplánuješ byť szčo - treba požiadať aj o zrušenie registrácie na DU (môžeš aj písomne) a vrátiť DIČ (dostaneš rozhodnutie). Poštu ti niekto preberá?
ZP máš poriešenú, SP - asi si neplatila povinne odvody .. tak netreba riešiť ..
ani27
11.03.14,06:42
Dakujem pekne za pomoc,
no ono to práve neviem, stále tomu velmi nerozumiem, kedže mám zriadenú "zelenú kartu" tu v Spanielsku, sociálku aj zdravotnú pois.mi platí Spanielsko, nakolko teraz tu nieje práca a som nieco ako na "podpore"...býv.zamestnavatel tu v Spanielsku mi oznámil, ze nemusím riešiť dane na SR ale tu v ES...az nato, že "zelenú kartu" som získala nejak v oktobri, cize stále neviem, ci zvysný pol rok zdaniť na SR alebo...v tomto mám trocha chaos. Dakujem za odpoved, zrušenie DIC skúsim vybaviť písomne
Jana Motyčková
11.03.14,06:57
Ak v DP za rok 2013 budeš mať príjmy zo szčo nad 4830 €, tak do konca júna daj čestné prehlásenie do SP, že nevykonávaš činnosť szčo.