1uctovnik
11.03.14,07:50
Klient predal šteniatka z vlastného chovu a dosiahol príjem 1000€. Zaradila som to v DP do §8,odst.1a ZDP. Je to správne? Počula som aj taký názor, že to možno považovať aj za príjem z predaja hnuteľnej veci. Čo si myslíte vy?
Chobot
11.03.14,08:02
Ja by som to tiež dal do §8 ods. 1 písm. a) - príležitostný príjem z poľnohospodárskej činnosti. Poľnohospodársvto a chov by som považoval za tú istú oblasť. A ak aj nie, tak ide o príjem z príležotostnej činnosti podľa uvedeného ustanovenia:



(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,

Ale z tých 1000 EUR by podľa mňa do DP malo ísť len 500 EUR, viď § 9 ods. 1 písm. g) :

(1) Od dane je oslobodený príjem
a)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,