Alenaa
11.03.14,09:23
Dobrý deň!
Naša s.r.o. - platca DPH kúpila jazdené MV - potrebovala by som pomoc pri účtovaní.
1.) Na fakúre je uvedené len naše DIČ (bez znaku SK)
2.) Na faktúre nie ju uvedené, že podľa akého § je vystavená bez DPH
3.) Rok výroby je 2010 a má najazdené viac ako 6000 km.
Podľa mňa faktúra je nedostatočne vystavená - mám žiadať novú faktúru? Ak bude uvedené naše DIČ správne a § (viď bod 2), môžem samozdaniť a tiež odpočítať DPH?

MV bolo kúpené z a autobazári.



Ďaujem za pomoc.
Žabinka
11.03.14,10:11
1. Uviedli ste predávajúcemu vaše IČ DPH?
2. Malo by tam byť uvedené pod akým § vám to fakturovali, treba si to dať prerobiť.
Keď to predával autobazár , je možné, že postupoval podľa obdobného § ako je slovenský §66 ZoDPH, ale malo to byť uvedené na faktúre.
Alebo aj mohol nastať prípad, že dodávateľ nie je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
Každopádne prečítaj si poučenia na stránke drsr.sk ohľadom vozidiel z EU, je to celkom zrozumiteľne napísané.. https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/kupa-a-predaj-auta-neobchodnik
Alenaa
11.03.14,11:49
Ďakujem za odpoveď, náš konateľ zrejme udal naše DIČ len bez "SK" - zisťovala som, česká firma je platcom DPH, na faktúre je uvedená ich správne DIČ.

Na faktúre neuvádzajú DPH, ani žiaden §.

Ak fakturuje bez DPH, musí tam uviesť?

v režime osobitnej úpravy uplatňovania dane " v zmysle čl.313 smernice Rady 2006/112/ES"

Musím mu dať prerobiť faktúru - ak naše DIČ je "bez SK" a nie je uvedený dôvod, prečo fakturuje bez DPH?

Nerada preháňam konateľa, ale chcem to mať v poriadku.
Žabinka
11.03.14,12:02
DIČ je vždy bez SK, musí byť uvedené IČ DPH.. vtedy je SK1234567899.. to, že nie je uvedené DPH, nie je smerodajný údaj.. lebo aj keď je fakturované ako intrakomunitárne dodanie-fakturuje sa bez uvedenia DPH, aj keď je osobitná úprava uplatňovanie DPH-fakturuje sa bez uvedenia DPH.. čiže musí to byť zrejmé z odvolávky na §.. treba kontaktovať predávajúceho, napr.telefonicky, a overiť si to.. veď konateľ tam snáď nemusí isť osobne, opravenú fa pošlú mailom, orginál poštou..
Alenaa
11.03.14,14:04
ďakujem Ti, si poklad!