jurkovz
30.03.06,10:02
nadobudli sme tovar od zahraničnej identifikovanej osoby z Veľkej Británie, ktorá nám vystavila faktúru. Faktura však neobsahuje presne dátum vyhotovenia faktury, ale uvedený je "tax point date". Môžeme tento dátum považovať za dátum vystavenia faktury? (Dodací list je vystavený s dátumom skorším ako faktúra). My sme zatiaľ postupovali tak, že sme určili daňovú povinnosť k 15. dňu nasledujúcho mesiaca po nadobudnutí, kedže nám nebol známy deň vyhotovenia fa. Viete mi poradiť ako je to upravené v 8 smernici EU?
Marianna01
31.03.06,15:50
Jurko, neviem, ako je to v smernici, ale Tax point date znamená v preklade dátum zdaniteľného plnenia.
§20 zákona 222/2004:
1. Daň. povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného člen. štátu vzniká:
a). 15. deň kalendár. mesiaca nasledujúceho po malendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
B). dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a)

Kedže vy ste jednoznačne mali faktúru pred 15. dňom (aspoň to z textu vyplýva), mali by ste použiť dátum z faktúry. Ak vám niečo z faktúry nie je jasné, hoďte to sem, preložíme, alebo si zaplaťte prekladateľa, ktorý to urobí. Za odmenu, samozrejme ;)
ALBO
01.04.06,15:00
nadobudli sme tovar od zahraničnej identifikovanej osoby z Veľkej Británie, ktorá nám vystavila faktúru. Faktura však neobsahuje presne dátum vyhotovenia faktury, ale uvedený je "tax point date". Môžeme tento dátum považovať za dátum vystavenia faktury? (Dodací list je vystavený s dátumom skorším ako faktúra). My sme zatiaľ postupovali tak, že sme určili daňovú povinnosť k 15. dňu nasledujúcho mesiaca po nadobudnutí, kedže nám nebol známy deň vyhotovenia fa. Viete mi poradiť ako je to upravené v 8 smernici EU?

Ja by som to brala za deň vyhotovenia. v § 72 je , že treba uviesť dátum dodania ak je iný ako dátum vystavenia. Takže asi uviedli len jeden ako deň DP, čo je podľa mňa v súlade s § 19/8 , lebo podľa neho deň dodania ´= deň vzstavenia) (skúste pozrieť , či toto platí v 6. sm. a potom si myslím je to OK ).Okrem toho aj z dodacieho listu vám vyplýva, že to bolo dodané (ale fyzicky naozaj dodané)skor ako vystavené

Daň bysom odvádzala podľa toho dátumu na Fa. Ešte tú 6. sm ! Ja môžem až v pond.