wildstorm
11.03.14,09:45
Od mesta Bratislava - Dúbravka sme si požiadali o záhradu, ktorú nám aj priradili a vo februári sme podpísali zmluvu. Avšak, záhradu dovtedy užíval iný nájomca, ktorý pol záhrady vrátil mestu na ďalší prenájom (náš pozemok) a časť záhrady spolu s chatkou si prenajíma naďalej. Vznikla takáto situácia. Brána, cez ktorú je vstup na celý pozemok (vrátane nášho) je na jeho strane pozemku. S pánom sme sa skúsili spojiť, či nám umožní vstup cez jeho bránu (a jeho časť pozemku) na teraz už náš pozemok. Opísal nám, že v žiadnom prípade, a že všetky pokusy o dohovor sú vopred z jeho strany bezpredmetné. Pani na úrade nám povedala, že si máme do pletiva na našej strane pozemku vystrihnúť dieru. A samozrejme sami na vlastné náklady si urobiť bránu. OTÁZKA: nie je mesto povinné zabezpečiť nám vstup na pozemok, ktorý nám prenajíma a prípadne nám aj vybudovať prístup (bránu)?.

Pre predstavu, ako pozemok vyzerá. Obdĺžnik (kedysi prenajímaný jedným nájomcom), ktorý je papierovo predelený na ľavú a pravú časť (na dve kocky - zatial bez vnutorneho plota medzi pozemkami). Pôvodný nájomca si ponechal pravú časť s bránou, vodou, chatkou a elektrinou. Ľavú časť vrátil mestu a mesto ju prenajalo nám. Avšak je tam len jedna brána na pravej strane a nájomca nám nechce umožniť prechod cez jeho pozemok. Takže jediné riešenie zatiaľ nám ostáva vystrihnúť si do plotu dieru, čo samozrejme znamená, že sa pre potenciálnych "neželaných návštevníkov" sprístupní aj jeho časť pozemku s chatkou. Nechcem robiť problémy nikomu, chceme sa len dostať na pozemok.
Chobot
11.03.14,09:05
Čo je okolo vášho pozemku? Z jednej strany je jasné - ten pôvodný nájomca s chatkou. Ale ostatné? Sú tam tiež záhrady? Alebo je aspoň z jednej strany komunikácia (cesta)?

Alebo inak - Keby si do toho plotu vystrihol dieru, máš prístup z tej diery priamo na cestu?
Ice dive
11.03.14,09:10
otázne je, či tá časť pozemku, ktorá je vo Vašom nájme má pristúp k ceste... ak má pristup k ceste tak zriaďovanie nejakého vecného bremena prechodu a prejazdu je vopred neúspešné... v podstate sa tu jedná len o to, kto vybuduje vstup na pozemok, ktorý máte v nájme... takže na Vašom mieste by som si preštudoval podmienky nájmu, s mestom čo všetko zahŕňa... nakoľko pochybujem, že mesto by malo záujem zveľaďovať pozemok, ktorý užíva len jeden občan mesta.... skôr to vidím tak, že vstup si musíte vybudovať sami ak chcete... ak nechcete môže prísť iný nájomca, ktorý si to ochotne spraví... a zase zo začiatku ísť do sporu so susedom tiež nie je dobrá vizitka na začiatok.... na Vašom mieste by som si však s mestom vopred určil resp. dohodol podmienky ohľadom "zveľaďovania/investovania " do daného pozemku... napr. ak tam vybudujete studňu na vodu, oplotenie, posadíte stromy atď, ako Vás mesto odškodní v prípade, že pozemok posuniete ďalej...
ivka70
11.03.14,09:17
Podla mna mozete byt radi, ze mate pozemok oploteny. nemyslim si, ze by bola povinnost mesta ho oplocovat.
Kazdopadne ked uz tam plot je, nemozete do neho len tak urobit dieru a nechat to tak otvorene, pretoze ak by susedovi - prenajimatelovi tym vznikla skoda, mohol by ju od vas vymahat.
Cize dieru v plote robte len v pripade, ze vzapati nahodite branicku.
wildstorm
11.03.14,09:23
okolo celeho pozemku je plot a z dvoch casti nasho pozemku je cesta.. z boku aj zo spodu pozemku.. je to zahradkarska oblast, kde kazdy pozemok - zahrada ma vlastne oplotenie a pomedzi pozemky je hlavna cesta, pori ktorej su ostatne pozemky
wildstorm
11.03.14,09:24
ano pozemok ma pristup k ceste - cesta je z laveho boku aj zo spodu celej zahrady a teda aj nasho pozemu.. vidim to teda na tu dohodu s mestom ze co s majetkom, ktory my do toho vlozime..
wildstorm
11.03.14,09:26
Ved prave, necheme robit problemy susedovi ale radi by sme si to isli obzret, ale nemame ako.. a kym urobime branu to potrva. chceme zohnat nejaku starsiu nakolsko s touto investiciou sme nepocitali ked nampozemok prenajimali... a sama pani na urade nam povedala : vystrihnite si dieru
ivka70
11.03.14,09:29
Ked nechate dieru v plote a sused bude vymahat sposobenu skodu, poviete, ze pani na urade povedala?
Chobot
11.03.14,09:33
"okolo celeho pozemku je plot a z dvoch casti nasho pozemku je cesta.. z boku aj zo spodu pozemku.. je to zahradkarska oblast, kde kazdy pozemok - zahrada ma vlastne oplotenie a pomedzi pozemky je hlavna cesta, pori ktorej su ostatne pozemk"

Tak v tom prípade nie je žiadny problém. Mesto vám zabezpečilo prístup k pozemku. Pod prístupom k pozemku sa rozumie možnosť vstupovať priamo z komunikácie na pozemok bez potreby prechádzať cez cudzí pozemok.

Preto aj reakcia pôvodného nájomncu je logická - prečo by vás mal púšťať cez svoju bránu, keď si môžete vybudovať vlastnú bránu s prístupom na cestu. Nie je dôvod, aby ste prechádzali cez jeho časť pozemku. Nemyslím, že chcel byť nepriateľský, ale bral to ako fakt. Ani ja by som s tým asi nesúhlasil, tiež by som predpokladal, že si osadíte vlastnú bránu (a nie že len vyrežete v plote dieru).

V nájomnej zmluve asi nebudete mať uvedené, že prenajímate aj bránu. Tú je zvyčajne povinný (rovnako ako oplotenie) si vybudovať vlastník pozemku, alebo nájomca. Je to aj vo vašom záujme, mať vlastnú uzatvárateľnú bránu. Máš výhodu, že vstup si môžeš vybudovať, kde ti to bude vyhovovať - máš cestu z 2 strán pozemku.

Otázne je, či chceš vybudovať aj plot medzi tvojou časťou pozemku a tou susedovou, alebo si budete tak dôverovať, že plot nepotrebujete.
wildstorm
11.03.14,10:13
Takze sa na pozemok nedostaneme skor ako nebudeme mat zakupenu branu a zohnanych ludi na pomoc.. to nie je pozitivne..chceli sme tam uz ist ale takymto stylom sa tam tak skoro asi nedostaneme :(.. a co sa tyka plotu medzi pozemkami, my ho robit urcite nebudeme, nechame to na druhom najomcovi, nech si ho spravi sam ak chce (predelil to len stlpikmi s natahanym drotom). DAkujem za rady
Chobot
11.03.14,10:29
Ale dostanete. Neviem, aký je tam plot, ale ak je tam to klasické štvorcové pletivo

http://www.pletiva.sk/pletiva-stvorhranne.html

, tak sa dá jeden drôt vytočiť a tak rozpojiť plot. Pri odchode ho môžete pospájať s drôtom a otvor aspoň opticky zacelíte. Následne sa ten vytočený článok dá naspäť spojiť.

Ak by sa niekto veľmi chcel dostať na pozemok, tak ten plot preskočí, alebo ho prereže.

navyše, v záhrade ešte asi nič nemáte, tekže aj keby tam pár týždňov bola diera, nič sa nestane.
wildstorm
11.03.14,10:34
ano ano aj o tom sme uvazovali asi len odstrihnut a potom to drotom pospajat.. je tam klasicke pletivo.. takze to tak asi aj urobime.. my na zahrade nemame nic, nam je to jedno, ale mohlli by sa dostat na susedov pozemok k chatke a to by bol asi pruser. Dakujem za rady a budem dufat, ze oplotenie nie je toho druheho najomcu a nebude si ho chciet strhnut cele.. :D
wildstorm
11.03.14,10:55
Dakujem. Toto napadlo aj nas a asi to tak aj urobime, aby aj vlk bol sýty a ovca ostala cela :) Vdaka za rady
misoft
11.03.14,13:26
Takže je možný prístup z dvoch strán z obechého majetku na váš prenajatý. Teda sused nemusí vám umožniť priechod. Urobte si svoj. Ohláste drobnú stavbu a basta.
misoft
11.03.14,13:27
Asi myslela dieru v plote na ich časti záhradky.... tak nech si ju urobia.....ale nie k susedovi! :D
pepa78
11.03.14,13:44
Ja by som to riešil tak, že kúpim bránku pre pletivový plot, aj so stĺpikmi, kovaním a zámkom stojí do 150e a namontoval by som ju. Potom by som sa skúsil s mestom dohodnúť, že im tú bránku necháte na pozemku s tým, že vám jej cenu odrátaju z nájmu.Ak nebudú súhlasiť, tak si po skončení nájmu bránku zoberieš preč a na iinzerát predáš...
wildstorm
11.03.14,14:04
boze tolko roboty s tym.. chceli sme len zahradku, uz dost mame najom a nie to este taketo obstrukcie s tym. kazdy dostal normalnu zahradu ale my si to tu musime budovat na vlastne naklady..
wildstorm
11.03.14,14:06
samozrejme uvažujeme aj o tejto možnosti len sme neratali s tym ze budeme musiet vrazat este do veci ktore sme povazovali za samozrejmost.. mame pred svadbou a peniazky treba a tato investicia sa mi zda dost draha ked prihliadnem aj na vysku najmu.... a samozrejme skusime to mestu aj predostriet, ale myslim, ze odpoved poznam..
wildstorm
11.03.14,14:08
ano takto som to myslela ale chapem aj co chcela ivka povedat - ak sa cez nasu dieru dostanu k susedovmu pozemku a urobia tam skody, moze si to vymahat od nas, za to ze sme nemali dostatocne zabezpeceny pozemok a tym umoznili vstup nezelanych osob na jeho pozemok
pepa78
11.03.14,14:21
Ked si prides po jednu branku tak ti ju dam zadarmo :)
wildstorm
11.03.14,14:38
a aka vysoka? a z kade si ? asi by som aj dosla kym mam velke auto :D napis mi trebars do spravy ale bola by som vdacna :)
pepa78
11.03.14,16:26
zajtra sa ozvem...odfotim to a uvidis
wildstorm
11.03.14,17:38
vdaka.