staffloverka
11.03.14,11:55
Ahojte poraďáci,
prosím o radu. Mám živnostníčku, ktorá v r.2012 mala živnosť na sprostredkovanie v oblasti obchodu a ukončila ju 3.1.2013. Nakoľko pri tomto systéme to funguje tak, že provízie sú vyplatené až keď zákazník tovar splatí, chodili tejto živnostníčke príjmy skoro celý rok 2013, posledný bol 19.9.2013. Ona medzitým bola evidovaná aj na Urade prace ako nezamestnana a od 8/2013 robí finančné sprostredkovanie. Robím DP a uplatňuje si paušálne výdavky. No v tomto prípade mám problém určiť, do akej výšky jej mám uplatniť paušálne výdavky, nakoľko ona živnosť už nemala a paušálne výdavky sa uplatňujú po zmene max. 420 eur na mesiac za mesiace trvania živnosti.
Na daňovom mi povedali, že to môžem dať do príjmu zo živnosti. Ale sama zivnostnicka mi povedala, ze v minulosti v rovnakej situacii jej to uctovnicka davala do prilezitostneho prijmu.
Druhá vec je, že živnostníčka si chce uplatniť daňový bonus na dieťa. Môže si uplatniť daňový bonus aj v tomto prípade, aj mala príjmy a už bola živnosť ukončená?
Ďakujem
Katy a R
11.03.14,11:00
o akom príležitostnom príjme píšeš .. ve´d bola szčo a aj teraz je szčo ... radšej nech si spraví sama DP (nech jej nenarobíš zbytočné problémy!)
a do úvahy berie mesiace, ktoré je oficiálne szčo - viď zák o DzP!
staffloverka
11.03.14,11:51
Katy a R dakujem za radu. Pravdepodobne sme sa nepochopili. Ona v r. 2013 mala zivnost len do 3.1.2013, potom bola na urade prace, pripadne dobrovolne nezamestnana. DIC mala az od 8/2013 ale na inu cinnost ako bol tento prijem. Na porade som citala, ze prijmy, ktore su vyplatene uz po ukonceni zivnosti su chapane ako prilezitostny prijem ak su pohladavky zaplatene vo vyssej sume ako bol upraveny zaklad dane v DP. A aj sama zivnostnicka mi povedala, ze v DP pred niekolkymi rokmi to mala spravene ako prilezitostny prijem. Preto som nad tym zacala rozmyslat v tejto podobe a ma to zmiatlo. Tu je to o to komplikovanejsie, ze jej nemozem upravit zaklad dane o pohladavky, pretoze ona faktury nevystavuje, je odmenovana na zaklade provizie za predany tovar a nikdy nevie kedy jej provizia pride.

Mimochodom, nemam v plane narobit jej zbytocne problemy, nakolko komunikujem aj s DU, kde som bola poprepajana na x ludi. A zakon o DzP ovladam.
veronikasad
11.03.14,11:57
Katy a R dakujem za radu. Pravdepodobne sme sa nepochopili. Ona v r. 2013 mala zivnost len do 3.1.2013, potom bola na urade prace, pripadne dobrovolne nezamestnana. DIC mala az od 8/2013 ale na inu cinnost ako bol tento prijem. Na porade som citala, ze prijmy, ktore su vyplatene uz po ukonceni zivnosti su chapane ako prilezitostny prijem ak su pohladavky zaplatene vo vyssej sume ako bol upraveny zaklad dane v DP. A aj sama zivnostnicka mi povedala, ze v DP pred niekolkymi rokmi to mala spravene ako prilezitostny prijem. Preto som nad tym zacala rozmyslat v tejto podobe a ma to zmiatlo. Tu je to o to komplikovanejsie, ze jej nemozem upravit zaklad dane o pohladavky, pretoze ona faktury nevystavuje, je odmenovana na zaklade provizie za predany tovar a nikdy nevie kedy jej provizia pride.

Mimochodom, nemam v plane narobit jej zbytocne problemy, nakolko komunikujem aj s DU, kde som bola poprepajana na x ludi. A zakon o DzP ovladam.
Príjem z § 8 je trošku drahý špás. Nemôžeš si pri ňom uplatniť NČZD a z celej sumy sa platí zdr.poistenie.

V akej výške dosiahla zdanitelné príjmy v roku 2013 ? (bez tých "dobiehajúcich" príjmov)
staffloverka
11.03.14,12:04
Zdanitelne prijmy v roku 2013 bez tych ,,dobiehajucich ,, prijmov mala cca 2400 eur. A tie dobiehajuce platby boli zhruba 3000 eur

Ja jej to mam v plane dat do prijmu zo zivnosti, len neviem ci mozem pausalne vydavky uplatnit v sume za cely rok, alebo len za januar + mesiace kedy zacala robit sprostredkovanie na DIC. A takisto danovy bonus moze uplatnit aj mala prijem zo zivnosti min. 2026 eur a neviem, ci mam brat do tohto prijmu aj tie dobiehajuce platby.
veronikasad
11.03.14,12:08
Zdanitelne prijmy v roku 2013 bez tych ,,dobiehajucich ,, prijmov mala cca 2400 eur. A tie dobiehajuce platby boli zhruba 3000 eur
Možno by bolo "lacnejšie" upraviť základ dane pri skončení podnikania o nezaplatené pohľadávky podaním dodatočného DP za rok 2012. Treba si to ale prepočítať, či sa nezvýšia aj mesačné odvody do SP - po novom by ich začala platiť od prvého dňa nasl. kal.mesiaca po podaní dod.DP - do 30.6.2014.

Príjem z roku 2013 na výplatu DB za celý rok stačí
staffloverka
11.03.14,12:15
Zdanitelne prijmy v roku 2013 bez tych ,,dobiehajucich ,, prijmov mala cca 2400 eur. A tie dobiehajuce platby boli zhruba 3000 eur
Možno by volo "lacnejšie" upraviť základ dane pri skončení podnikania o nezaplatené pohľadávky podaním dodatočného DP za rok 2012. Treba si to ale prepočítať, či sa nezvýšia aj mesačné odvody do SP - po novom by ich začala platiť od prvého dňa nasl. kal.mesiaca po podaní dod.DP - do 30.6.2014.

Príjem z roku 2013 na výplatu DB za celý rok stačí

Len ona nevie kedy jej tie platby poslu. Lebo to je provizny prijem a ten jej vyplatia az ked zakaznici splatia tovar prostrednictvom uveru, takze to moze byt aj niekolko rokov. Takze z toho dovodu nemozem upravit zaklad dane.
veronikasad
11.03.14,12:21
Zdanitelne prijmy v roku 2013 bez tych ,,dobiehajucich ,, prijmov mala cca 2400 eur. A tie dobiehajuce platby boli zhruba 3000 eur
Možno by volo "lacnejšie" upraviť základ dane pri skončení podnikania o nezaplatené pohľadávky podaním dodatočného DP za rok 2012. Treba si to ale prepočítať, či sa nezvýšia aj mesačné odvody do SP - po novom by ich začala platiť od prvého dňa nasl. kal.mesiaca po podaní dod.DP - do 30.6.2014.

Príjem z roku 2013 na výplatu DB za celý rok stačí

Len ona nevie kedy jej tie platby poslu. Lebo to je provizny prijem a ten jej vyplatia az ked zakaznici splatia tovar prostrednictvom uveru, takze to moze byt aj niekolko rokov. Takze z toho dovodu nemozem upravit zaklad dane.
Napíš písomný dotaz na FS - snáď dostaneš odpoveď ešte do termínu na podanie DP, ak nepríde, oznám predlženie lehoty na podanie DP.
V dotaze uveď obidve možnosti, nech napíšu ktorá je správna :
1. podanie dodatočného DP za rok 2012 a úprava základu dane o neuhradené pohľadávky - vysvetli ako to funguje ...
2. "dobiehajúci" príjem zaradiť do § 8
prip. ešte 3. možnosť, ktorá mne sa nezdá správna - pripočítať ich k príjmom z fin.sprostredkovania.

paušálne výdavky môžeš uplatniť len za počet mesiacov fin.sprostredkovania. DB za celý rok.
Katy a R
11.03.14,15:02
Veronika - načo by to zbytočne komplikovala ?
ja v tom žiadny problém nevidím - v januári mala živnosť ... aj príjmy
čo tak § 32 odst 12? a k výdavkom §6 odst 10 .. aj tak len 40% si môže uplatniť (je to menej ako 6x420)
pri takom prijme - ako píšeš ani daň nevýjde .. a DB áno.
. nuž ale ak veľmi chceš - daj do §8, bude ti veru klientka "vďačná" , keď aj daň a asi aj ZP navyše zplatí!
- a aj na daňovom ti povedali...