gyula
30.03.06,09:52
mám problém s DPH v oberone, pri zadaní celkovej sumy mi nevyráta DPH, ak niekto viete, poradte prosím. Ďakujem
daja
31.03.06,07:50
Ja robím s týmto programom 4 roky ale zatiaľ som nezistila, že by sa to dalo nejako nastaviť. Len vždy nahodiť sumu DPH. Je to dosť blbé. Vážne uvažujem nad iným softwérom.
Lucinka23
17.01.09,12:07
Ahojte porďáci. Robím prvýkrát DPH, účtujem v oberone. Zaúčtované mám nasledovné DPH na vstupe:
1. Odpočítanie - tovar z EÚ - § 49 - 4012
2. Odpočítanie - tovar z tuzemska - § 51 - 65128 (19%) a 68 (10%)
3. Oprava základu - zníženie - 3981 (19%) a 88 (10%)

Pri zníženie ide o DPh na dopropise a vratné obaly. Tie som zaúčtovala mínusom. V daňovom priznaní mi pgm neodčítal tú opravu DPH, ale naopak načítal. Usudzujem, že kvôli tomu že mínus a mínus = plus. Ale ako to mám účtovať? Musím to dávať mínusom, nie? Však ja musím to čo som si odčítala, pri vrátaní tovaru opäť napočítať. Uvažujem správne? Už som celá z toho domotaná. Prosím poraďte mi. Ďakujem.
danushka
17.01.09,12:29
mne pri výbere opravy DPH OBERON ponúka nasledovné :

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (1 , 3 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (1 , 3 )
----týka sa dodania tovaru a služby podľa § 8 a 9 zákona
toto považujem za situáciu pri vyšlom tuzemskom dobropise

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (5 , 7 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (5 , 7 )
---týka sa nadobudnutia tovaru podľa § 11 a 11a zákona
dovoz v tuzemsku z čl.št EÚ + osobit.prípad

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (9 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (9 )
---týka sa tovaru a služieb, pri ktorých príjemca platí podľa §69 ods.2 až 4 a 9 zákona
oprava dodanenia

Oprava dane podľa §53 odst. /zvýšenie/ riadok (18 , 19)
Oprava dane podľa §53 odst. /zníženie/ riadok (18 , 19 )
---týka sa odpočítania dane celkom podľa § 49 - 54 zákona
toto považujem za situáciu pri došlom tuzemskom dobropise

Lucinka, len som Ti prekopírovala z témy http://www.porada.sk/t11250-oberon.html úryvok vyššie.
Už minule som Ti radila, aby si v priloženom linku prečítala problematiku DPH. V tejto téme pred a po príspevku č.139 téma dobropisov detailne rozobraná, ale podľa mňa by si si mala aj poriadne prečítať zákon o DPH, pokyny k vypĺňaniu tlačiva DPH a pochopiť to komplexne.
Poradím Ti jednu vec, vždy keď niečo zaúčtuješ a nerozumieš logike, prečo sa ti veci vo výkazoch zobrazujú tak, alebo onak, choď v Oberone krok po kroku, odkontroluj si to v náväznosti kníh - v tomto prípade cez knihu DPH a následné zobrazenie v tlačive DPH, porozmýšľaj prečo sa Ti zápis zobrazil v danom riadku, je tam aj určený paragraf a spolu so zákonom o DPH prídeš niekedy aj sedliackym rozumom na veľa vecí. Avšak nikdy sa nespoliehaj, že Ti Oberon všetko uprace sám, hlavne teraz mám pocit, že Oberon treba kontrolovať, po prechode na € sa tvorcovia sami trápia s nepredvídanými problémami.
Lucinka23
17.01.09,16:55
Danushka ďakujem ti pekne, zákon som prečítala asi už xkrát, príspevky o oberone tiež, ale stále som na pochybách.
Ninna
18.01.09,12:49
Mám vážny problém - robím dph za december 2008 v knihe faktur sa mi zobrazuju vsetky fa a v evidencii dph len niektore kt.som robila dnes. prečo?
kontrolovala som fa zo zaciatku mesiaca a mám dobre zadany typ dph aj obdobie a predsa sa mi to nezobrazi v evidencii....
Robil už niekto DPH-čko ??????
danushka
18.01.09,12:55
Mne to zadávalo dobre, ale pokiaľ sa Ti nezobrazujú faktúry v knihe DPH, skús ešte raz zadať dátum dodania a DPH vo faktúrach, urob to cez opravu faktúry. Celkovo sa mi niekedy nepodarí zadať správny typ DPH, až cez opravu mi ponúkne všetky typy DPH.

Ešte jedna vec mi napadá, nemáš náhodou v evidencii DPH zapnutý filter?
lubinami
18.01.09,12:57
Ahojte,
Dph za 4 štvrťrok sa vypisuje v korunách a tak sa pošle na DÚ- však ? a zaplatí sa v Eurách, dobre som to napísala ???
Ninna
18.01.09,12:58
Prišla som nato že doklady kt.som nahadzovala v nejakej z predchádzajucich verzii mi nezaradoval program do evidencie dph -jednoducho boli vyradene a v knihe zavazkov nebola kolonka obdobie dph vyplnovana -mam takych asi 50 faktur.
P.S.: Urćite som nič neprestavovala a ani nezadala na 50 fakturach nezaradit do DPH je tam spravny typ DPH.!
Ninna
18.01.09,13:01
Mne to zadávalo dobre, ale pokiaľ sa Ti nezobrazujú faktúry v knihe DPH, skús ešte raz zadať dátum dodania a DPH vo faktúrach, urob to cez opravu faktúry. Celkovo sa mi niekedy nepodarí zadať správny typ DPH, až cez opravu mi ponúkne všetky typy DPH.

Ešte jedna vec mi napadá, nemáš náhodou v evidencii DPH zapnutý filter?
Nemam zapnuty filter v evidencii dph! paradoxne mám zadany dobry typ dph bez zapisu do evidencie dph. Je to možné?????
Jedná sa len o knihu zavazkov.
Ninna
18.01.09,13:10
Nemam zapnuty filter v evidencii dph! paradoxne mám zadany dobry typ dph bez zapisu do evidencie dph. Je to možné?????
Jedná sa len o knihu zavazkov.
Je to možné -v OBERONE je vsetko mozne:
V programe Jednoduché účtovníctvo a Skladová evidencia bol odstránený problém s knihou evidencie DPH - vytvorené doklady neboli zaevidované v evidencii DPH (chyba sa vyskytovala len vo verzii December/2008 SP7).
a vyskytovala sa aj vo verzii SP5 podľa môjho zistenia
mám pocit že by som to fakt niekedy ručne skôr urobila ako všetko kontrolovať po autoroch programu:mee:
anithocka
18.01.09,13:22
ahojte, ja som mala ten istý problém ale za 3q v Oberone mi poradili všetky faktúry nahrat odznova, dalo to zabrat, ale uz mi to pocitalo spravne DPH
Ninna
18.01.09,13:30
ahojte, ja som mala ten istý problém ale za 3q v Oberone mi poradili všetky faktúry nahrat odznova, dalo to zabrat, ale uz mi to pocitalo spravne DPH
Mne sa asi sniva -ako môze niekto pokazit niečo čo fachčilo :eek:.