marta2010
11.03.14,20:46
Dobrý deň,
mohli by ste mi prosím poradiť, aký spôsobom treba zdokladovať výdavky k prenájmu nehnuteľnosti? Som zamestnanec, mám teda príjem zo ZČ a uvedený príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Keďže si už nemôžem uplatniť 40% paušálne výdavky, ako treba doložiť skutočné výdavky? Stačí uviesť sumy v daňovom priznaní alebo treba viesť evidenciu a túto doložiť k DP? Akú formu by uvedená evidencia mala mať? Elektrinu platím zálohovo na základe Dohody o platbách, plyn na SIPO a bytovému družstvu paušálne mesačne sumu za vodu, smeti kúrenie a i. na základe Predpisu mesačnej zálohy. Treba tieto doklady takisto doložiť??? Iné výdavky nemám...
Ďakujem za informáciu
M.
Jana_clenka
11.03.14,21:50
Do DP stačí uviesť sumy, evidencia výdavkov sa k DP neprikladá.

Evidenciu však treba viesť, prípadná kontrola ju bude vyžadovať. Takisto všetky súvisiace doklady si treba odkladať.
Konkrétne treba viesť evidenciu (§6, ods.11 DzP):
- príjmov a daňových výdavkov v časovom slede
- hmotného a nehmotného majetku, ktorý možno odpisovať (pozn. ak ho zaradíte do obch.majetku)
- zásob, pohľadávok a záväzkov.
Forma vedenia evidencie nie je predpísaná, napr. tabuľka v exceli, ...

Pozn. Okrem spomenutých zálohových platieb treba do evidencie zahrnúť aj zúčtovacie doklady, t.j. prípadné preplatky a nedoplatky.
Candy
12.03.14,05:53
Môže sa nehnuteľnosť odpisovať 20 rokov od zaradenia do obchodného majetku alebo od dátumu nadobudnutia? Napr. 5 rokov prenájom bez odpisovania s využitím paušálnych výdavkov, teraz odpis. Ďakujem.
Jana_clenka
13.03.14,19:54
Myslím, že od dátumu nadobudnutia.
Candy
14.03.14,09:11
Ďakujem
Centrum
14.03.14,09:57
Ocenenie nehnuteľnosti nadobudnutej pred 10-imi rokmi, ale DAROM , musím doložiť reálnou cenou - posudkom znalca, alebo použiť cenu spred 10-tich rokov a od zaradenia domajetku (2013 ) ešte uplatniť odpisy 10 rokov. ??