kahu
11.03.14,20:50
Ahojte potrebujem pomoc. Mám jednu daňovníčku - v roku 2013 poberala rodičovský príspevok, popritom bola dohodárka, kde mala príjem cca 900 EUR, z čoho jej bola zrazená daň, v marci 2013 si urobila živnosť, ale nebolo jej pridelené DIČ iba rodné číslo na v ALIANZ ako poisťovačka, kde mala príjem 2600 EUR. Teraz dala papier manželovi do práce aby si ju uplatnil na zníženie dane. Ale ona si musí tiež urobiť DP, pretože prekročila hranicu príjmu. Je správne že manžel si ju ponížil v ročnom zúčtovaní a ona si urobí DP? Neviem akú odpočítateľnú položku si môže ona uplatniť, podľa mňa nie celú ked časť má jej manžel. Môže si ona rozdeliť odpočítateľnú položku????????? Ani mi to nejde zadať do DP. A ešte jedna otázka ona si musí podať DP B však? Ja si myslím, že nemala dávať papiere manželovi a mala si urobiť DP iba ona, dá sa to nejako opraviť. Ďakujem za pomoc
veronikasad
11.03.14,19:56
Do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem z dohody, znížený o odvody + hrubý príjem zo sprostredkovania (tržby), znížený o zaplatené zdr.poistenia (ak ho platila). Uplatnenie NČZD na daňovníka, ktoré si manželka uplatní vo svojom DP nijako nesúvisí s nárokom na uplatnenie rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky v DP manžela.
Katy a R
11.03.14,19:58
Ona spravila správne, že dala "papiere" manželovi . nech si aj sama spraví DP ;) - radšej ju nemýľ!
kahu
11.03.14,20:25
takže, ona si urobí DP B, a uplatní si celú odpočítateľnú položku, dobre tomu rozumiem?
ewita888
11.03.14,20:29
áno, celú
kahu
11.03.14,20:34
ďakujem Vám za radu, ešte som sa s tým nestretla. Aspoň som sa zas niečo naučila. Ešte sa chcem opýtať či ona poda DP B a podáva ja výkaz príjmov a výdavkov a výkaz majetku a záväzkov alebo len DP.
veronikasad
11.03.14,21:02
Ak uplatníš zdanenie formou paušálnych výdavkov alebo budeš viesť daňovú evidenciu, účtovné výkazy nepodávaš.