mončika
30.03.06,12:33
Keď má zamestnanec na zahr.prac.ceste zabezpečené stravovanie v plnej výške, čiže stravné mu nedávam, ale na vreckové má aj tak nárok?
Ďakujem.
Chobot
30.03.06,12:44
Keď má zamestnanec na zahr.prac.ceste zabezpečené stravovanie v plnej výške, čiže stravné mu nedávam, ale na vreckové má aj tak nárok?
Ďakujem.

Áno, presne tak. Vreckové mu nekrátiš ani keď má zabezpečené stravovanie v celom rozsahu. Vreckové dostane podľa dĺžky cesty do 6 hod./6-12 hod./nad 12 hod.
Milan Benka
30.03.06,12:53
Doplním, 5-40% z nároku na stravné ( keby nebolo zabezpečené ).

Napr. pre ČR - bol tam 18 hod. nárok na stravné 600CZK, nárok na vreckové 5-40% * 600 CZK. V prípade zabezpečenia celodennej stravy nárok na stravné odpadáva.
Rehi
30.03.06,18:44
čauko, niekde som čítala, že keď má zabezpečené stravovanie bezplatne v plnom rozsahu tak na vreckové nemá nárok. Tak teraz neviem
Silkov
30.03.06,22:27
Prosím
Klient SZČO si chce uplatniť výdavky na ubytovanie pri prac. cestách SR, ale nechce robiť CPríkaz, nakoľko má veľa výd. Musí alebo nemusí robiť CP?
KEJKA
30.03.06,22:39
Musí urobiť doklad k zúčtovaniu cestovných náhrad. Kedže by to bol cestovný príkaz sám sebe, tak to vyznieva divne, ale robí sa to. Je tlačivo, taksa využije. Aspoň je poriadok v dokladoch.
Zákon neudáva povinnosť vypracovať cestovný príkaz.
Povinnosť je preukázať výdavky na zabezpečenie príjmu.
Nájdi si inú formu, ak ti vyhovuje.
kukučka
30.03.06,22:40
Cestovný príkaz slúži na dohodnutie podmienok služobnej cesty a následne na vyúčtovanie jej nákladov.
Chceš len pripojiť účet za ubytovanie k VPD?
KEJKA
30.03.06,22:42
čauko, niekde som čítala, že keď má zabezpečené stravovanie bezplatne v plnom rozsahu tak na vreckové nemá nárok. Tak teraz neviem
ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.

A koľko je 5% z nuly?
Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nhula.

treba čítať dalsie príspevky - vid Chobot
Silkov
30.03.06,23:27
K bodu 7 , áno chcem len uplatniť VPD na ubytovanie a viac nič....
Ešte pracujeme? Lida
mončika
31.03.06,06:15
Tak teraz neviem, má nárok na vreckové, alebo nie? Dosť súrne to potrebujem. Díky.
KEJKA
31.03.06,06:21
Tak teraz neviem, má nárok na vreckové, alebo nie? Dosť súrne to potrebujem. Díky.

:) :) :)
príspevok 8 - nečítala si? :p :p tak ti ho odcitujem?
......ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.
A koľko je 5% z nuly?
Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nula.

upravené, vid nasledujúci príspevok od Chobota. Nie som si istá správnosťou tohto príspevku.
Chobot
31.03.06,10:44
:) :) :)
príspevok 8 - nečítala si? :p :p tak ti ho odcitujem?
......ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.
A koľko je 5% z nuly?
Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nula.

radšej som to zvýraznila.

Lida, nie je to pravda!

Vreckové sa nekráti aj keď je zabezpečené stravovanie. Ukážem Ti to na znení zákona:


§ 14 hovorí o vreckovom, ktoré sa vypočíta zo stravného určeného v § 13 ods. 4 a 5. Pripojil som aj § 13 (len príslušné odstavce), z nich je vidno, že odst. 4 a 5 nehovorí o krátení. O krátení stravného hovorí až ods. 7.

Čiže vreckové sa určuje len v závislosti od dĺžky cesty, ale nekráti sa spolu so stravným.

Ak by malo byť krátené aj vreckové, muselo by byť uvedené, že zamestnancovi patrí vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4, 5 a 7.
§ 13
Stravné


(1) ...
(2)....
(3) ...

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

(6) ...

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

(8) ...

§ 14
Vreckové

Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
KEJKA
31.03.06,11:27
hm, Chobot, teda.... zamyslela som sa a váham. Nie ľahko sa mi upúšťa od zafixovaného názoru, ale musím uznať, že to má logiku.
Neviem, určite už nie som presvedčená . spätne idem upraviť príspevok.
Aby som nezavádzala.
Strácam istotu o svojom názore, ale nie som presvedčená o správnosti Tvojho. Musím to stráviť. (pravdepodobne najlepšie to bude pri kubánskej torte).
Jazmina007
27.09.06,14:38
Ahojte poraďáci,

mala by som na vás jednu otázočku, som trošku v časovom sklze a nemám čas prehľadávať linky, pretože otec má večer stretko so svojim právnikom. Pomôže mi niekto. Môj problém spočíva v tom, že otec ako SZCO má uzatvorené zmluvy o dielo. Pracuje vždy dlhodobo v zahraničí, niekedy je to aj 2 roky v kuse. Moja otázka spočíva v tomto : je potrebné aby mal v ZoD-ke klauzulu ohľadom vyplácania diet v zahraničí ? /myslím tým stravné + odlučné od rodiny/. Nemáte náhodou niekto "cenník" vyplácania diet v zahraničí. Otec robil prevažne v Bulharsku a Egypte.
Viem, že je to moc narýchlo, ale naozaj potrebujem Vašu pomoc.
Marína
27.09.06,16:59
...............