IvetaH
12.03.14,20:28
Ja si žijem v tom, že lieky po expirácii sú síce nedaňový náklad, ale dph (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) z nich nevraciam, čítala som aj priloženú tému, ale naposledy mám vedomosť z r. 2012, že DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) sa nevracia. Prosím vás zmenilo sa niečo?
JM1968
13.03.14,08:23
dúfam, že nie , dph (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) sa nevracia a ja veru mám ako daňový náklad 548, ale len lieky, doplnkový nie
mmj
18.11.14,12:49
V 08/2011 som dávala dopyt na DRSR ohľadom preexpirovaných liekov - toto bola odpoveď. Keďže preexp. lieky podľa vyjadrenia sú daň. nákladom - DPH z nich sa nevracia.
V praxi: Na základe vyjadrenia rozdeľujem protokol o škodách na daň.N (ŠUKL lieky) a nedaň.N (doplnkový sortiment a iné) podľa usmernenia. Náš daň. poradca nám odporučil si vyjadrenie dobre odložiť, lebo vidí riziko v tom, že pri zlom objednávaní môže za to nesprávna obchodná politiky.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 21ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. (ZDP) daňovými výdavkami nie sú manká a škody presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda.
V súlade s §19 ods. 3 písm. g) ZDP daňovými výdavkami sú škody nezavinené daňovníkom vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku a škody spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou.
Škoda je definovaná v § 26 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.. Podľa § 30 ods. 5 zákona o účtovníctve manko je inventarizačný rozdiel, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom. Za manká sa nepovažujú úbytky zásob vznikajúce bez zavinenia vo výrobnom, zásobovacom a odbytovom procese do výšky stanovených noriem prirodzených úbytkov a stratné v maloobchodnom predaji do výšky stanovených noriem stratného. Normy prirodzených úbytkov zásob a stratného v maloobchodnom predaji si účtovná jednotka stanoví vnútorným predpisom na základe vlastného zisťovania a ekonomického zdôvodnenia.
Vyradenie liekov z dôvodu uplynutia expiračnej doby, kedy dôvodom ich vyradenia je skutočnosť, že sa takéto lieky nesmú ďalej predávať a tovar už nemá žiadnu úžitkovú ani realizačnú hodnotu, nie je považované za škodu, nakoľko o škode sa účtuje v prípade fyzickej straty hodnoty. Z uvedeného dôvodu sa účtuje vyradenie (len) liekov na účte 548-Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
Podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP sú tieto náklady súčasťou základu dane, ak sa v zmysle § 2 písm. i) tohto zákona preukáže súvislosť s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak.
Iný vyraďovaný tovar (okrem liekov) zo zásob z dôvodu uplynutia záručnej doby - expiračnej doby, sa účtuje ako škoda z dôvodu iného znehodnotenia.

Ing. Sidónia Jakubovie
Sekcia metodiky daní DR SR, Odbor služieb pre verejnosť