andremari
13.03.14,13:03
Dobrý deň,
Som fyzická osoba nepodnikateľ. V roku 1995 som nadobudol dedením po rodičoch rodinný dom s pozemkom pod domom aj s priľahlým pozemkom v celkovej výmere 2625 m2. V roku 2011 som od suseda kúpil ďalší, susediaci pozemok v celkovej výmere 896 m2 za cenu 1867€. Rodinný dom aj so všetkými spomenutými pozemkami som v roku 2013 predal. Problém ale je, že v kúpnej zmluve sme s predávajúcim dohodli len jednu celkovú kúpnu cenu za dom aj so všetkými pozemkami, t.j. nešpecifikovali sme osobitne cenu za nehnuteľnosti nadobudnuté v roku 1995 dedením a osobitne cenu za nehnuteľnosti kúpené v roku 2011. Súčasťou kúpnej zmnluvy nebolo znalecké ohodnotenie nehnuteľností. Ako mám pre účely dane z príjmov určiť cenu, za ktorú som predal pozemok kúpený v roku 2011, na ktorý sa nevzťahuje podmienka 5-ročného vlastníctva a nie je teda príjem z jeho predaja oslobodený od dane z príjmov. Je možné to riešiť dodatkom ku kúpnej zmluve z roku 2013 uzavretej s kupujúcim, ktorý by ale už nebol predmetom vkladu do katastra – vlastníctvo už bolo prevedené, Išlo by len o rozdelenie celej kúpnej ceny v zmysle vyšpecifikovania cien za dom a za jednotlivé pozemky, aby z toho bolo jasné, koľko z celkovej kúpnej ceny predstavuje cena za pozemok, ktorého predaj podlieha dani z príjmov. Bude takýto dodatok akceptovať daňový úrad? treba takýto dodatok, prípadne celú kúpnu zmluvu prikladať ako prílohu k daňovému priznaniu?
Vopred ďakujem za odpoveď .