ZuskaM.
13.03.14,14:36
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako vysporiadať tovar, ktorý dám zákazníkovi ako vzorku. Zaúčtovaný mám doklad, kde je kúpa tohoto tovaru, ako výdavok na zásoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW), mám ho aj prijatý na sklade. Keďže ho ale nepredám za odplatu, nemám k tomu žiaden doklad o predaji.
Riešila by som to len vystavením výdajky zo skladu s poznámkou, že ide o vzorku, aby mi sedel stav na sklade. Je to tak správne? A čo sa týka účtovníctva, neviem či výdavok, ktorý som mala na nákup tohoto tovaru môže zostať ako daňový výdavok na nákup zásob, alebo by som mala spätne zmeniť zaúčtovanie tohoto výdavku a zmeniť ho na nedaňový. Ešte upresním, že vedieme jednoduché účtovníctvo (http://www.porada.sk/jednoduche-uctovnictvo#__AUTOKW) a nie sme platcovia DPH.
Ďakujem
veronikasad
13.03.14,14:25
doplň jednotkovú cenu "darčeka"
Tweety
13.03.14,14:33
Vzorka tovaru- spotreba zásob.
ZuskaM.
13.03.14,14:35
momentalne sa mi jedna o dve konkretne veci . jedno je kartonovy darcekovy obal za cca 1 € a druha vec je v cene asi 4 €
veronikasad
13.03.14,14:38
ZuskaM.
13.03.14,14:46
dakujem, cize ak to dobre chapem, tak ak dam zakaznikovi nieco co ma stalo do 16,6 € zadarmo, tak je to OK, ja si mozem naklad na to uplatnit ako danovy, len si to vysporiadam na sklade, aby mi sedel stav?
ZuskaM.
13.03.14,14:47
veronikasad
13.03.14,14:53
Reklamné predmety musia byť označené logom firmy ...
V JU to už ako daňový výdavok zaúčtované máš pri nákupe, len si treba správne evidovať výdaj zo skladu. Je vhodné doložiť k výdaje fotodokumentáciu označeného rekl.predmetu.
Dav
13.03.14,14:56
Reklamné predmety NEMUSIA byť označené logom firmy a výdaj na reklamu a propagáciu tovaru je iný výdaj, ako repre zentačné alebo dary.
ZuskaM.
13.03.14,15:00
OK takze ako je to teda vlastne, ja som ten tovar povodne nekupila cielene ako reklamny predmat, kupila som viac kusov rovnakeho tovaru, dala som ho na sklad s umyslom, ze ho predam, ale casom som sa rozhodla nejakemu zakaznikovi dat 1 kus zdarma ako vzorku. Mozem to spravit, ci nie?
Tweety
13.03.14,15:26
Veronika to logo už dávno neplatí.
Tweety
13.03.14,16:43
ale veď odpoveď už máš
Tweety
13.03.14,16:44
a?
ZuskaM.
13.03.14,17:20
pravdupovediac priamu odpoved na moje priame otazky tu nevidim, takze som tu otazku pridala nanovo, lebo som dufala, ze sa mi niekto vyjadri jednoznacnejsie
Tweety
13.03.14,17:21
a čo priamejšie chceš? napísala som kam to máš zaúčtovať, či?
ZuskaM.
13.03.14,17:37
OK tak sa spytam ešte raz .... ak dam nejaky tovar, ktory mam kupeny a zaradeny na sklade a jeho uhradu mam zauctovanu ako danovy vydavok na nakup zasob, zakaznikovi zdarma a je to tovar v cene do 17 €, staci ked k tomu vystavim vydajku zo skladu s poznamkou ze ide o vydane vzorky, alebo musim urobit este nieco ine? Mozno som ja nechapava, ale neviem celkom co ste mysleli v tomto pripade "vzorka tovaru - spotreba zasob", ved do spotreby som to zauctovala, ked som tie zasoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW) kupila, ci nie? A ja sa pytam co mam urobit, ked to vydavam bez toho aby som k tomu mala nejaku vystavenu fakturu resp. vydany pokladnicny doklad.