randy
30.03.06,14:40
zdravím... prosím, poraďte mi... čo musí urobiť zamestnávateľ, ak chce na pracoviskách mať kamery?? oficiálne sú tam kvôli zabezpečovačke, ale.. samozrejme aj na to, že keď je majiteľ mimo, chce sa na "nás" pozrieť... ako možno toto napadnúť???:p
ondrejvla
30.03.06,12:51
zdravím... prosím, poraďte mi... čo musí urobiť zamestnávateľ, ak chce na pracoviskách mať kamery?? oficiálne sú tam kvôli zabezpečovačke, ale.. samozrejme aj na to, že keď je majiteľ mimo, chce sa na "nás" pozrieť... ako možno toto napadnúť???:p

No mám pocit, že toto nemožno nijako napadnúť! V tom prípade, keby boli v sprchách, alebo na toaletách - to by už inklinovalo k reality show, ale takto on si len kontroluje svoj majetok a svoje peniaze, resp. na čo ich vynakladá.
Čítala som o tom, že navrhujú kamery aj do škôl - do tried, budete si môcť pozrieť na nete, čo robia vaše detičky v škole.

Horšie to ale bude, ak po voľbách vláda schváli zákon a dajú nám ich do spálne... aby sa parlament mohol "pozrieť" ako slovenský národ plní populačný program!
rada
30.03.06,16:58
Podľa ust.§12 OZ (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik.html) (občianskeho zákonníka) sa môžu písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy, týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
Privolenie nie je potrebné ak sa predmetné záznamy použijú na úradné účely na základe zákona alebo na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani takéto použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami FO.
Obrazové snímky sú identifikovateľným spôsobom snímané podoby FO. Obrazové a zvukové záznamy zachytávajú FO na videokazetách, magnetofónových páskach a pod.:cool: :cool: :cool:
evelien
31.03.06,07:30
Snimanie pracoviska kamerami je i nie je mozne povazovat za porusenie prava na sukromie. Zamestnavatel sa moze rozhodnut pre tento druh kontroly v zavislosti od charakteru jeho podnikatelskej cinnosti - napriklad prevencia proti kradezi (nielen zakaznikmi, ale i zamestnancami), alebo i na kontrolu vyuzivania pracovneho casu, bezpecnostne dovody. Napadnutelne by to bolo pravdepodobne dost tazko. Myslim, ze iba v pripade, ak by bolo vytvaranie akychkolvek obrazovych ci zvukovych zaznamov na pracovisku TAJNE. Neviem, aky typ prevadzky mate, ale v kazdom pripade by som dala vsetkym zamestnacom podpisat prehlasenie o tom, ze vedia o kamerach a na dvere vy som vylepila nalepku s informaciou, ze objekt je snimany. Asi o takomto niecom som vcera citala od H. Barancovej.
randy
31.03.06,09:54
veľká vďaka za odpovede... aj keď dnes sme už ráno našli na kamerách čiapky... niekedy je nenormálne, čo si ľudia dovolia....
inak ide o stolársku výrobu.....
jajka
31.03.06,10:17
Ja by som vypracovala Smernicu o používaní kamerového systému na pracovisku, s ktorou by som oboznámila všetkých zamestnancov. Tam by som všetko podrobne opísala, na čo budú slúžiť záznamy. Chápme aj tých zamestnancov, pokiaľ si zvyknú, že sú monitorovaní. Myslime aj na ich ochranu, že záznamy nebudú použité, napr. na nete....
dana9
31.03.06,10:23
Mne sa zdá, že som niekde čítala, že je možné používať kamery, pokiaľ sa z nich nevyhotovuje záznam. Bohužiaľ presný zdroj si nepamätám, takže tento názor neberte záväzne.:o

V každom prípade, problémom nie je ani tak samotné snímanie zamestnancov, ale skôr spôsob uchovávania a zabezpečenia takýchto záznamov. Tam by určite mala byť vypracovaná smernica o "archivácii", ako už bolo povedané v niektorom z príspevkov, presné pravidlá, na čo to môže byť použité a tak podobne.

dana :)
vladan
31.03.06,13:02
juno
05.09.06,15:22
Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s malým problémom. Dnes som v kancelárii objavil skrytú kameru. Viem, že túto tému ste rozoberali, ale zdá sa mi nefér, že šéf si ma môže filmovať, záznam sa prenáša internetom a viem, že nieje takmer vôbec chránený. Aj keď som na pracovisku a je to tam kvôli krádežiam, sníma to mňa!!! Žijeme predsa v právnom štáte. Vopred ďakujem.
Danila
05.09.06,15:51
Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s malým problémom. Dnes som v kancelárii objavil skrytú kameru. Viem, že túto tému ste rozoberali, ale zdá sa mi nefér, že šéf si ma môže filmovať, záznam sa prenáša internetom a viem, že nieje takmer vôbec chránený. Aj keď som na pracovisku a je to tam kvôli krádežiam, sníma to mňa!!! Žijeme predsa v právnom štáte. Vopred ďakujem.Tak toto by ma spočiatku nazlostilo. Ale ak by snímal mňa, tak by som očakávala zvýšenie platu. Pokiaľ tam tú kameru mal na zistenie využitia pracovnej doby.
dana9
06.09.06,05:28
Dobrý deň, chcem sa na vás obrátiť s malým problémom. Dnes som v kancelárii objavil skrytú kameru. Viem, že túto tému ste rozoberali, ale zdá sa mi nefér, že šéf si ma môže filmovať, záznam sa prenáša internetom a viem, že nieje takmer vôbec chránený. Aj keď som na pracovisku a je to tam kvôli krádežiam, sníma to mňa!!! Žijeme predsa v právnom štáte. Vopred ďakujem.

Ak ide o skrytú kameru,na použitie ktorej ZĽ nemá tvoj súhlas, ktorá sníma najmä teba a nie len pracovisko, ide o porušenie práva na ochranu osobnosti. Môžeš sa brániť žalobou na súde.

Tiež je otázne, v závislosti od konkrétnych okolností, či nejde aj o porušenie zákona na ochranu osobných údajov, vzhľadom na to, že to ide cez internet. Tam by už prichádzala do úvahy aj veeeľmi mastná pokuta pre ZĽ.

dana:)
juno
06.09.06,21:44
Ďakujem strašne moc, presne takéto niečo som potreboval počuť, resp. čítať, aby som mal aspoň aký-taký pocit, že mám právo ozvať sa. Dík:)
jana32
11.01.07,10:45
U nás sa idú zavádzať kamery kvôli ochrane majetku a budú monitorovať iba vonkajší priestor. Podľa Vás by bolo dobré dať podpísať zamestnancom prehlásenie že vedia o kamerách? Pýtam sa hlavne kvôli tomu, že u nás si zamestnanci občas odbehnú z pracoviska, podľa mňa by sa takýto záznam z kamery dal použiť ( zneužiť )ako dôkaz že zamestnanec porušil pracovnú discplínu.
katarina.j
11.01.07,10:50
Moj názor je ,že má zamestnávateľ právo.samozrejme len pre svoju potrebu-nemože dávať záznam z tej kamery iným osobám.Napr.do tv a pod-na to už musí mať písomný suhlas.No ja len dufam,že u mňa nikto nemá kameru-to bola iná blamáž
matamal
11.01.07,11:02
ahoj, musi mat napr. na vratnici napis objekt je chraneny kamerovym systemom a niekde by mal mat zoznam vsetkych kamier, kde ktore su nainstalovane
jana32
11.01.07,11:13
Ďakujem. A ak náhodou niekto máte takéto vzorové prehlásenie pre zamestnanca, prip. smernicu o kamer. systéme veľmi sa poteším.
jana32
16.01.07,10:24
Nie je nikto kto by to mal spracované, aspoň orientačný vzor?
Adaka
26.04.13,05:26
Chcem sa opýtať, zamestnávateľ nainštaloval kamery na dielne a aj von... Všetci zamestnanci pracujú na živnosť a nevedeli o tom, že budú kamery nainštalované, niekde som čítala že musí byť podpísaný papier že vie zamestnanec že bude monitorovaný, čo on im nič nedal a bolo to prekvapko a to že všetci sú SZČO - či to môže aj v tomto prípade .. dakujem