vinco631
14.03.14,12:24
Dík za všetky rady. Budem konkrétnejší. Chcem vymeniť el.inš. v dome. To je v poriadku, to dodavatela nezaujima, to je za elektromerom. Mne sa jedná o výmenu starych poistiek za ističe, dorobiť hl. 25A istič /ak by ovšem nato vyžadovali ďalšie úpravy-premiestnenie el.meru , zmenu prípojky....tak by som to robil bez hl.ističa a nechal pôvodné 3 hl. poistky./ Mňa zaujíma , či to takto môžem urobiť,aby som neprišiel do rozporu so zákonom a keď to bude všetko prerobené, pžiadať dodávatela o odblombovanie el.mera previesť pripojenie naň a znova ho dať zablombovať.


Všetko je to umiestnené v stene domu/viď obr./ na pertinaxovej doske.Prívod je robený káblom cez strešník, vedený do el.meru, a stade cez poistky do domu.
Chcem vedieť či môžem nahradiť hl. poistky 25 A hl. ističom bez ohlásenia /bol som sa na elek. informovať a oni to už berú ako rekonštrukciu a mám taký pocit,že oni budú odo mňa chcieť prerobiť celú prípojku na novo-nový projekt, kábel ťahať zemou, el.mer na hranicu pozemku ..../ Ak nie tak potom hl.istič nedávať, nechať 3 hl. poistky a ostatné poistky vymeniť za ističe. Zablombovaný je len el.mer,ak bude treba a nebude sa to dať bez odblombovania napojiť, tak by som požiadal elektrárne, ked budem mať všetko pripravené o odblombovanie a keď mi to elektrikár zapojí , znova ho dať zablombovať. Ešte podotýkam, že v zmluve mi figuruje hl. istič ako 0,0 A. Alebo skúsiť dať žiadosť, a tam vyslovne napísať , že sa domontuje len hl. 25A istič. Ak má dakto s tým skúsenosti, prosim poraďte mi, či mi to povolia elebo budú chcieľ komplet meniť prípojku, ako som to už opísol.
Ďakuje za rady.
canbo
14.03.14,12:40
Je potrebné doplniť o ktoré poistky sa vám jedná . Poistky na dome ( poistková skriňa na prívode do domu, alebo poistky v elektromerovom rozvádzači,alebo na elektromerovej doske ,alebo zaslať schému ,alebo fotku.
command
14.03.14,13:26
Co by na tom malo byt z rozporom zo zakonom? Ja by som sa skor spýtal či ti to dovolia takze ako prve by si mal kontaktovat bud dodavatela alebo skor distribuciu a tam sa pýtať.
tienik
15.03.14,19:51
vseobecne vzate, dodavatela zaujma hlavny istic a elektromer, cast zanim neriesi.
Volakedy ale bol hlavny vypinac, elektromer a poistky v jednej skrini. Takze spravidla tato skrina ma zaplombovany montazny plech co kryje aj poistkove spodky. To jest vymena bude znamenat celkovy zasah do rozvadzaca a na 99% bude nutne informovat aj dodavatela. No a ten takmer na 100%bude pozadovat upravu merania na hranicu pozemku....
canbo
16.03.14,16:00
Čiže jedná sa o "rekonštruovanú" prípojku


( Pri výmene stĺpov drevených za betónové sa vymieňali drôty k nástrešníku za kábel. Staré prípojky mali poistky na stĺpe v izolante , ale pri takýchto zmenách ostali prípojky často bez istenia až neskor sa osadzali poistkové skrine na mieste spojenia zo starým rozvodom.Niekedy sú na nástrešníku, inde pod nastrešníkom.)

A mať takúto prípojku je dosť nebezpečný stav , pretože prívodný kábel z verejného rozvodu nieje istený.( Iba ak v trafe, ako vývod ) Tieto prípojky sú na výnimku z .... ponechané v užívaní .( buď do poruchy, alebo do rekonštrukcie)
Vy sa pokúšate oklamať sám seba .
Áno dá sa vymeniť poistky za ističe , ale je potrebné dodržať určité pravidla.
Ak je prípojka vedená cez poistkovú skriňu HDS ( neje to váš prípad "Prívod je robený káblom cez strešník, vedený do el.meru,") tak sa pri rekonštrukcii domu ,pri výmene rozvodov vymenie poistky za ističe , ale nie preto že poistky sú zle ,ale ,preto že ističe zaberú menej miesta a je vytvorených viac okruhov a pribudajú prúdové chrániče ,zvodiče prepätia....

Platí ,že po rekonštrukcii musí splňovať rozvod (http://www.porada.sk/rozvod#__AUTOKW) elektriny ,dnes platné predpisy a normy...