ivanval
14.03.14,13:32
Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. Ako je to pri Dohode o umeleckom výkone? Niekde som čítal o 2% odvodoch do autorského fondu. Je tento odvod povinný? A ak áno, viete mi dať prosím bližšie info, kde, ako a do kedy treba tieto peniaze uhradiť? Hovorím teraz z pohľadu prijímateľa odmeny...

Vopred ďakujem všetkým za odpovede
avalik
14.03.14,12:35
13/1993 Z. z.Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o umeleckých fondoch http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-13

§ 5

(1) Príjemcovia autorských odmien a odmien výkonných (reprodukčných) umelcov odvádzajú fondom s výnimkami uvedenými v odsekoch 2 a 3 príspevok vo výške 2 % z ich hrubých príjmov.

(2) Dedičia autorských práv, ak dosiahnu ročný príjem z autorských odmien viac ako 1 660 eur, odvádzajú fondom príspevok vo výške 3 %, ak dosiahne tento ich príjem viac ako 3 319 eur ročne, odvádzajú príspevok vo výške 5 % celkových ročných hrubých príjmov.

(3) Príspevok podľa odseku 1 sa neodvádza z príjmov zo závislej činnosti.3)

§ 6

(1) Právnická osoba a fyzická osoba,4) ktorá vypláca odmenu, zrazí príspevok podľa § 5 ods. 1 a v prípadoch podľa § 5 ods. 2 zrazí príspevok formou preddavku vo výške 2 %. Zrazené sumy vyúčtuje a odvedie za kalendárny mesiac vždy do 20. dňa nasledujúceho mesiaca príslušnému fondu.

(2) Príjemcovia autorských odmien, na ktorých odmeny sa vzťahuje ustanovenie § 5 o zvýšení príspevku, sú povinní poukázať príslušnému fondu rozdiel medzi príspevkom zaplateným formou preddavku zrážkou a príspevkom, ktorý sú povinní uhradiť najneskôr do 31. januára nasledujúceho roku.

(3) Príspevky z odmien prijatých od občanov uhradí príjemca odmeny priamo fondu do 31. januára nasledujúceho roku.
ivanval
18.03.14,17:03
Ďakujem.Vedeli by ste mi dať aj nejaký link prípadne info praktického razu? Neviem to nájsť ako číslo účtu kde treba zaplatiť atď.
avalik
18.03.14,17:20
ty vyplacas odmenu z dohody? ... daj si do googlu literarny fond alebo hudobny fond - podla toho o aky um. vykon ide
Darma111
18.03.14,17:52
pošleš 2%, číslo účtu je na Avíze, vyplníš Avízo a pošleš na adresu uvedenú na avíze. Samozrejme za predpokladu, že si ten, čo tie odmeny vypláca.
ivanval
18.03.14,22:07
Podľa zákona môže tie odmeny odvádzať aj samotný príjemca, nie? Bod 1 zákona čo j evyššie: "(1) Príjemcovia autorských odmien a odmien výkonných (reprodukčných) umelcov odvádzajú fondom s výnimkami uvedenými v odsekoch 2 a 3 príspevok vo výške 2 % z ich hrubých príjmov.
Darma111
19.03.14,17:07
áno samozrejme
ivanval
19.03.14,17:15
OK, len na webe nie je nikde formulár pre autorov...toto je formulár pre tých, čo odmeny posielajú...pre príjemcov to nikde nie je, ako to teda fyzicky urobiť? Číslo účtu a kód atď. si viem pozrieť...len neviem nájsť formulár, ktorý tam podať na webe
avalik
19.03.14,17:21
ale ved citaj co je v tych §§ v § 5 mas uvedenu povinnost odvadzat do fondu prispevok ale zaroven v § 6 je dana povinnost tomu kto ti vyplaca odmenu, tie 2 % ti zrazit a odviest do fondu - ty mas tymto povinnost splnenu ... ten, ktory ti odmenu posiela, ti ju vyplati znizenu o tie 2 % a posle ti aj oznamenie o zrazeni prispevku - ak neposlal, tak si pytaj potvrdenie