swen
30.03.06,16:05
Moze konatel, ktory je zaroven jedinym spolocnikom s.r.o. vykonat pre firmu nejaku pracu na zaklade zmluvy o dielo? (konatel zaroven nepobera z firmu mzdu)Ak ano, ide o danovo uznatelne naklady?
A moze si firma prenajat na urcity cas osobny automobil od inej fyzickej osoby a pouzivat ho na podnikanie?Ak ano, ide o danovo uznatelne naklady?

Diky...
swen
30.03.06,14:18
Pomôžte súrne pls !
rems
30.03.06,16:17
Pokusím se: nejsem žádný erudovaný expert, ale pokud je to konateľ, má přece na základě zakladatelské listiny oprávnění pro společnost vykonávat potřebné záležitosti. Když už by byla nějaká smlouva potřeba, tak bych použila např.mandátní smlouvu. No a platbu konateli bych dala formou odměny za výkon funkce. Nejsem si ale jistá, jak je to v tomto případě se zdravotním pojištěním, protože se to bere jako závislá činnost. Ale takto se mi to zdá nejjednodušší. Ta smlouva o dílo může být asi taky, ale daňováci ty smlouvy v těchto případech hodně zkoumají, zda ty ceny odpovídají cenám obvyklým. V případě smlouvy o dílo je to ale samozřejmě taky daňový výdaj.
K otázce č.2: Společnost si může pronajmout od FO automobil a nákladuje ho na základě tzv.cestovních náhrad, dle příslušných sazeb. Jen toto auto musí před začátkem používání přihlásit na DÚ k dani z motorových vozidel.
Majka
21.01.07,20:18
Akym sposobom sa uctuje ked firma s.r.o. si zapozicia auto od konatela spolocnosti? Je tam potrebna zmluva? Nie je platca dph, blocky zo spotreby PHM si moze nakladovat alebo ma pocitat pausalne?
Milan Benka
21.01.07,20:27
Akym sposobom sa uctuje ked firma s.r.o. si zapozicia auto od konatela spolocnosti? Je tam potrebna zmluva? Nie je platca dph, blocky zo spotreby PHM si moze nakladovat alebo ma pocitat pausalne?

Pozri zákon o cestovných náhradach. Použiješ paušál za ubehnuté km a spotr. PHM + súvisiace výdavky ( služobná cesta).
Majka
21.01.07,20:39
Dan z motorov.vozidla zaplati firma s.r.o, a nakladovat sa to teda bude pausal+vydavky na SC .... podobne ako sme to robili v JU.
Milan Benka
21.01.07,20:41
Dan z motorov.vozidla zaplati firma s.r.o, a nakladovat sa to teda bude pausal+vydavky na SC .... podobne ako sme to robili v JU.

Firma si nezapožičia auto, nazaplatí daň z MV. Auto použije konateľ na firemné účely a za to mu patrí náhrada podľa už spomenutého zákona.
Majka
21.01.07,20:53
teda kto musi zaplatit dan z MV? konatelov je viac vo firme kt. budu ten automobil vyuzivat....
Milan Benka
21.01.07,20:57
teda kto musi zaplatit dan z MV? konatelov je viac vo firme kt. budu ten automobil vyuzivat....

Napísal som ti najjednoduchšie riešenie. Nech každý používa svoje súkromné vozidlo. Ak ho nemá, nech použije iné ako zamestnávateľove ( t.j. nie zamestnávateľove) vozidlo. Nemusí byť jeho vlastníkom.
Majka
21.01.07,21:02
ide o to ze do teraz v JU sam zivnostnik pouzival sukr. vozidlo na podnikanie a uplatnoval si pausal+amortizaciu v zorcom do vydavkov. teraz je s.r.o. a uctuje v PU, konatelov je viac a minimalne dvaja budu pouzivat automobil kt. je majitelom jeden z nich. kto teda plati dani z MV? som z toho jelen:confused:
Milan Benka
21.01.07,21:03
ide o to ze do teraz v JU sam zivnostnik pouzival sukr. vozidlo na podnikanie a uplatnoval si pausal+amortizaciu v zorcom do vydavkov. teraz je s.r.o. a uctuje v PU, konatelov je viac a minimalne dvaja budu pouzivat automobil kt. je majitelom jeden z nich. kto teda plati dani z MV? som z toho jelen:confused:

Už to nie je FO ale PO (s.r.o.). Dani z MV sa v tomto prípade dá vyhnúť.

A skús si pozrieť ten zákon o cest. náhradach.Konateľ sa na účely tohoto zákona považuje za zamestnanca.
Majka
21.01.07,21:08
konatelia si na seba urobili DoVP cize budu mat aj nejaku mzdu.
nechcem sa vyhybat ale chcem aby to bolo vsetko na poriadku nakolko je to dlhodoba zalezitost.
Majka
21.01.07,21:09
Moze konatel, ktory je zaroven jedinym spolocnikom s.r.o. vykonat pre firmu nejaku pracu na zaklade zmluvy o dielo? (konatel zaroven nepobera z firmu mzdu)Ak ano, ide o danovo uznatelne naklady?
A moze si firma prenajat na urcity cas osobny automobil od inej fyzickej osoby a pouzivat ho na podnikanie?Ak ano, ide o danovo uznatelne naklady?

Diky...

ja si myslim ze na vsetky odpovede je ANO
Milan Benka
21.01.07,21:10
K prísp. 12
Neradím porušovať zákon, iba využiť to, čo nám dovoľuje. A tie DoVP sú podľa mňa zbytočné. Funkcia konateľa vykonávaná na DoVP ? Ibaže robia pre firmu aj iné ako konateľské povinnosti.
Majka
21.01.07,21:14
ano robia aj ine prace .
vobec sa neviem pohnut s tou cest. danou.... a uctovanim nakladov v PU
Majka
22.01.07,07:50
prosim poradi mi niekto ako ?
Majka
22.01.07,08:13
...potrebujem si to ujasnit.... mozem to uctovat takto?
1/dan z MV zaplati firma ktora vyuziva motor.vozidlo tam kde je pridelene evid.cislo mot.vozidla.
2/Konatel sukr.osoba urobi zmluvu o prenajme so svojou firmou s.r.o o tom ze sukr.auto budu vyuzivat vsetci konatelia na firemne ucely.
3/do nakladov sa bude uctovat spotreba PHM+amortizacia prepoctom alebo rutinne ked niekto natankuje prinesie blok s PHM a zauctuje sa cely aj s dph do nakladov kedze firma s.r.o. zatila nie je platcom dph?