dievcatko
15.03.14,05:57
Mila123
15.03.14,05:06
ako sa v zamesnaní stravujete? myslím akým spôsobom?
ivka70
15.03.14,06:37
A kto by ho mohol donutit sa stravovat tak ako mu zabezpeci zamestnavatel stravu?
Vyuzivat zabezpecene stravovanie je jeho pravo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW), nie povinnost.
Povinnost ma iba zamestnavatel dokazatelne ho zabezpecit, nie zamestnanec to vyuzivat.
dievcatko
15.03.14,06:57
V zariadeni je jedáleň
avalik
15.03.14,07:00
ak mate jedalen mate moznost si kupit stravne listky (http://www.porada.sk/stravne-listky#__AUTOKW) do jedalne a odoberat stravu - nie je vsak tvojou povinnostou si tie listky kupit a stravovat sa v jedalni
kopretinka
15.03.14,07:06
je zabezpečené hotové jedlo alebo gastrolístky? taký bol význam otázky od Mily123
lujza.j
15.03.14,07:21
no napríklad u mňa...stravu mám zabezpečenú, ale ak si nedokážem vyskladať jedlo, aby mi vyhovovalo....za ten deň mi údajne gastráč prepadne-nemám na neho nárok...je to tak alebo nás obabrávajú?
avalik
15.03.14,07:27
luji ak vydavaju gastrace - listky co su pouzitelne aj v inych prevadzkach, tie mas dostat vopred ... ak ale mate listky len do vasej jedalne, tak ked si ho nekupis a neminies v danej jedalni tak ti prepadne prispevok zamestnavatela na stravovanie 55% z ceny jedla na dany den
Mila123
15.03.14,07:33
iba doplňam, zamestnáveteľ siaj takto splnil povinnosť podľa § 152 ZP
lujza.j
15.03.14,07:37
gastráč/použitelný aj inde/ mi dajú iba ak mám 12stku... tam kde slúžim.../výnimočne som inde/...je jedálen tam sa stravujeme....ked som do večera...mám obed + gatráč...je to tak OK?nie to tam lístkový systém na kartu si nahodím obed...ale to je asi jedno...tí čo služia, kde nie je zabezpečená strava tí majú gatráče...len nechápem logiku:prídu "k nám" slúžiť kolegovia..strava zabezpečená...on nechce obed....a dostane na den /12h služba/2ks gastráčov, ja ked nechcem nedostanem nič?!
avalik
15.03.14,07:59
luji, ty na svojom pracovisku si vies objednat obed vopred, ten z ineho pracoviska si to pravdepodobne nevie objednat vopred vo vasej jedalni, preto mu zamestnavatel zabezpeci gastrac - lebo mu nemoze zabezpecit stravovanie vo vlastnej jedalni (rozumej v mieste pravidelneho pracoviska) ... ja som tiez mala moznost sa najest v jedalni, ak som nesla bol to moj problem ... ak su ale dietne obmedzenia (potvrdene lekarom) je mozne ziadat od zamestnavatela gastrace, namiesto listkov do jedalne
lujza.j
15.03.14,08:05
OK chápendos....si zlatá dakujem:)
stormcatcher
15.03.14,08:38
Ja som otázku pochopil takto:
Zamestnanec má zabezpečenú stravu v závodnej jedálni. On ale túto možnosť odmietne a chcel by napr. gastráče na stravovanie v inom stravovacom zariadení.
A nie či musí alebo nemusí stravovať sa tam, kde zabezpečil zamestnávateľ.
veronikasad
15.03.14,08:39
nemá nárok na gastráče
Tweety
15.03.14,08:40
NIe si povinná sa stravovať v ZJ. Podstata je tu ale tá, že zamestnáv. stravovanie poskytol a tým si splnil literu §152 ZP.
korela
15.03.14,09:04
Už tu raz bola podobná téma a verím, že tento problém rieši veľa ľudí z rôznych dôvodov.
Najviac ma doteraz zaujala otázka z tejto oblasti: pracovisko niekde v obci, zamestnávateľ zabezpečil ztravovanie v obci, kde konkrétny pracovník z pracoviska sa tam odmietal stravovať. Každý mu tu na Porade odporúčal iba potvrdenie od gastroenerológa. Po prvé si myslím, že nemusia byť na príčine odmietania jesť iba oficiálne dg, môže to byť i psychika, môže to byť averzia voči ľuďom ktorí prevádzkujú kuchyňu (malá obec) či už kvôli vzťahom, povesti, známosti so starostom, ev. i rozhádaná rodina. Tých dôvodov môže byž požehnane veľa.
A ten človek napriek tomu sa nedokázal dostať ku gastrolístkom. To je až taký problém? Nechápem, ako môže vôbec niekto niekoho nútiť zo zákona jesť tam, kde to mu to nevyhovuje. Je to max, neetické a bezohľadné. Človek má slobodnú vôľu. Stravovanie je citlivá vec. Mňa sa to síce vôbec netýka, ale tento zákon je dobrá zhovadilosť a pitomosť.
Jediným dôvodom môže byť zo strany štátu, že sa podporuje týmto zamestnanosť - vytváranie vývarovní. Iný si neviem predstaviť.
A úplne chápem ľudí, ktorým tento systém nevyhovuje a cítia sa diskriminovaní. To je taký problém im vydávať gastrolístky?
A neberte tento príspevok ako komentár, ja by som bola rada tiež, keby mi to niekto logicky vysvetlil.
Ak sa človek nechce stravovať v zabezpečenej jedálni zamestnávateľom, prečo nemôže dostávať namiesto toho gastrolístky (http://www.porada.sk/gastrolistky#__AUTOKW) aj bez potvrdenia lekára? Lebo zákon? Ak nie je dobrý, treba ho zmeniť, ak si zamestnanca vážim, dám mu gastrolístky.
veronikasad
15.03.14,09:09
Korela, len k tvojej poslednej vete "ak si zamestnanca vážim ..." Žiadny zákon nezakazuje zamestnávatelovi tie gastrolístky (http://www.porada.sk/gastrolistky#__AUTOKW) vydať. Ak ich však v prípadoch o ktorých píšeš nevydá, neporušuje Zákonník práce (http://www.porada.sk/zakonnik-prace#__AUTOKW), lebo v zmysle § 152 Zákonníka práce zabezpečil stravovanie.

K ostatnému sa nevyjadrujem - nie som zamestnávatel ...
Mila123
15.03.14,09:13
pre Korelu......nie som zamestnávateľom, toho nášho si vážim, som rada, že mám prácu

vieš koľko stojí nákup gastráčov?
3% z ceny lístka + poštovné, balné.....
u nás v práci sa objednávali lístky a za smiešnych 240 ks/ 4 € si spoločnosť doúčtovala cca 50 €......
veronikasad
15.03.14,09:14
Ešte jedna poznámka, prečo niektorí zamestnávatelia odmietajú kupovať gastrolístky. Boli zrušené pracoviská na predaj gastrolístkov (aspoň v našom meste). Klienti si chodili kupovať GL osobne, na pár mesiacov (pri malom počte zamestnancov), teraz ich doručujú kurieri, vzrástla administratíva okolo toho, aj poplatky (http://www.porada.sk/poplatky#__AUTOKW) za doručenie ...
korela
15.03.14,09:17
Prečo tu toľko ľudí už riešilo tento problém? Niekde prišlo k chybe.
My toto v blízkej rodine neriešime, iba z ľudského hľadiska súcitím s týmito ľuďmi, ktorí vďaka zákonu prichádzajú o svoje právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) sa stravovať podľa svojich predstáv. A právom sa cítia diskriminovaní. Teda z etického hľadiska.
Katy a R
15.03.14,09:21
- veď tie gastráče sú len "kšeft" pre niektoré firmy.
A ešte sa to prezentuje, ako bonus od zamestnávateľa .. ja by som ich zrušila! Zamestnanecká "politika" sa dá aj inak robiť ...?
Korela - je pravda, že nie všetky firmy to majú rovnako ošetrené - ľudia tam majú na výber (to je ale navyše) Podľa platného ZP - je tento prípad v poriadku.
korela
15.03.14,09:21
No a nebolo by jednoduchšie zamestnancom pridať k výplate vyrátanú mesačnú sumu v cene gastrolístkov dajme tomu pre istotu aj pozadu? Podľa odpracovaných dní? Aspoň by sa zrušili príživnícke nezmyselné pracoviská s gatrolístkami, ich tlač a ušetrili by sa "lesy".
veronikasad
15.03.14,09:21
To už záleží len od poslancov porlamentu,ču schvália zákon tak, aby finančný príspevok zamestnávatela na stravovanie nepodliehal odvodom a daniam (bez výnimky) a rozhodnutí zamestnanca, ako tieto prostriedky použije. Zamestnávatelia by to len uvítali - lenže za tým je asi veľký tlak stravovacích spoločností, ktoré "žijú" z marží za distribúciu gastrolístkov)
stormcatcher
15.03.14,09:25
...ďalší z dôvodov môže byť aj to, že za tie peniaze dostane inde lepšiu stravu, alebo chutnejšiu a v príjemnejšom prostredí.
veronikasad
15.03.14,09:32
Korela, je to možné tak urobiť, ale za súčasného znenia zákona, pokial neide o zamestnanca so zdravotnými problémami - fin.príspevok na stravovanie podlieha odvodom a daniam, čo je finančne nevýhodné pre zamestnanca aj zamestnávatela.
kopretinka
15.03.14,09:35
nechcem šíriť nejaké dezinformácie,ale počula som,že vraj sa chystá taký krok,že za gastráče sa nebudú dať kupovať bežne potraviny v obchode,že ich bude možné použiť iba v reštike.tak neviem,ako to vôbec bude možné,budem chodiť nútene do reštiky po prac.čase a míńať min.2 lístky,lebo čo si kúpim za listok v hodnote 3,-eurá? a do práce si budem nosiť vlastné jedlo........dúfam,že je to len hlúposť....
korela
15.03.14,09:42
Hej, tých dôvodov je skutočne iks, od surovej stravy, vegetariánstva, vegánstva, pužívania kvalitnejších potravín, možno aj kóšer, čo v podstate vystihuje podstatu tvojho príspevku. Niekto si dokonca rád pripravujhe stravu práve z tohto dôvodu doma. Moje dieťa dostáva lístky ako všetci ostatní kolegovia, kto chce, vybehne do okolitých prevádzok ktorých je v okolí veľký výber (majú to šťastie, že sa nachádzajú na takom mieste a meste), min. 50% si nosí z domu svoje pripravené obedy a jedia v kuchynke. Moje dieťa z dietetických dôvodov, nie je jediné, občas zájde aj von s kolegami, mimomestkí hlavne po víkende sú na rodičovskej domácej strave (aké príjemné - od mamy).
korela
15.03.14,09:45
Ale to by musel niekto iniciovať. Pri vedomí svojej holubičej povahy tento stav ešte poriadne dlho zotrvá vo svojej dnešnej podobe.
dievcatko
15.03.14,10:29
Hotove jedlo, a ked si zan zaplatim a nezjem všetko, mozem si zvyšok zobrať domov?
kopretinka
15.03.14,10:33
zaplatila si,tak teoreticky áno......asi sa teba dohodnúť so zamestnávateľom.....ale na toto si sa nepýtala v zadaní otázky
korela
15.03.14,11:00
dievčatko, nechcem sa ťa nijako dotknúť, možno ti stačí menšia porcia jedla, ale ak by si to brala hoci domov pre domáce zvieratko, tak si môžeš so svojím jedlom v podstate robiť čo chce.
Danielle369
15.03.14,11:32
Ja som teraz objednala pre jedného zamestnanca a za 20 str.lístkov ( 3 eura jeden) som zaplatila 80,27 eur. Nehorázne.....20,27 si naúčtovali všetky možné provízie....zdierači...Je to Edenred( Ticket restaurant)
srska
15.03.14,11:48
poznám firmu - celé vedenie má gastráče a plebs chodí do jedálne
mareko
15.03.14,11:54
Ty si môžeš (dať) zabaliť aj kompletne celé jedlo, je to tvoje jedlo, môžeš si s ním robiť čo chceš. Či ho zješ, vyhodíš, dáš psovi či bezdomovcovi, to je len na tebe. Nik na svete ťa nemôže donútiť ho zjesť v jedálni :-)
korela
15.03.14,14:06
Aj tak sa dá. :-)
tictac7
15.03.14,19:01
plebs = výkonní pracovníci, bez ktorých by bolo vedenie v .... - lebo by žiadny výkon organizácia nepodala? POZNÁM!!!! a nie len jeden príklad!
sito
15.03.14,21:05
Zamestnanec je povinný v práci, v zamestnaní, hlavne pracovať, nechať, či nenechať sa vykorisťovať.

Má nárok na prestávku v práci, ktorá sa nepočíta do odpracovanej doby.

Tu môže využiť ako uzná za vhodné, môže sa aj posilniť, najesť. Nikde v zákonníku práce nie je uvedené, že sa musí, je to jeho povinnosť.

Ale, Zamestnávateľ má povinnosť, však čítaj. Keď niečo nepochopíš, popýtaj sa, aj tu ...

Ale už tu toho hodne máš, nebudeš mať ani kedy jesť.


§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,

b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,

c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Peggynka
16.03.14,14:25
V Česku už dávno zrušili povinnosť postarať sa o stravovanie v ZP.Dcéra dostáva zo SF lístky na nákupy v zmluvnej lekárni (tss..)
Jurino
16.03.14,15:06
Tak u nás nám zamestnávateľ pravidelne prispieval na stravu vo forme GL. Nehovorím, že je to zase výhodné pre zamestnávateľov, pri tých maržách je to zrejme čistá lumpárňa. No ako zamestnanci sme to neriešili, dostali sme 20 papierikov a prestravovali sme sa podľa našej vôle a možností. Teraz našu firmu kúpila konkurencia a sme na holo. Tí ktorí odmietajú jeho "stravu zodpovedajúcu zásadám správnej výživy", ktorú nosí donášková firma v igelitových vreckách, z ktorých razí glutaman priamo z donáškového vozidla prichádzajúceho na parkovisko, majú smolu a nemajú žiaden príspevok na stravu. Ale podľa toho aj pracujeme, pracovná morálka upadá, nechodíme na čas do práce, pracujeme na 65 percent, jednoducho sa pretrhnúť nejdeme. Ak je zamestanec bez stravy na pracovisku, tak aj taký výkon podá. A či nás vyhodí, no nech, veď pôjdeme kde bude lepšie a nie horšie. Vydržali sme makať za lepších podmienok 12 rokov v súkromnej firme, tak pôjdeme inde. Svet sa nezrúti. Ak to ma visieť celé len na strave... :)
Mila123
16.03.14,15:13
ak si môžeš vyberať.......
korela
16.03.14,18:26
Vďaka tejto kalkulácii nemusia jesť ľudia ešte "pomyje", presolené, premastené lacnými tukmi, preéčkované. Je to max. neetické.
Raz som čítala v inzercii pred pár rokmi: Hľadáme pani, ktorá by počas pracovných dní varila obedy pre 8 osôb v blízkosti nášho pracoviska.
Neviem ako to účtovali, možno aj nijako, iba chceli mať domácu poctivú stravu.
Ľudia majú nárok si chrániť svoje zdravie (http://www.porada.sk/zdravie#__AUTOKW), cievy, vrátane nutričných hodnôt, je to ich zdravie (http://www.porada.sk/zdravie#__AUTOKW), nie zamestnávateľa a parlamentu.
Potom sa dopujú liekmi proti cholesterolu, vysokému tlaku a pod. Stále s heslom dňa, čím horšie, tým lepšie.
Sulík sa ženie autom z parlamentu obedovať suši na perifériu mesta a mnoho iných ktovie kde.
korela
16.03.14,22:55
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/koniec-stravnych-listkov-je-opat-na-stole-609349
Návrh podáva Juraj Droba » Ekonomika a firmy
Koniec stravných lístkov je opäť na stole
Indeed
17.03.14,06:01
Mne posledných 10 rokov nikto žiadne listky nedaval /lebo nie som zamestnanec/
napriek tomu som si kupil stravne listky (http://www.porada.sk/stravne-listky#__AUTOKW) od zamestnancov a stravoval som sa v roznych závodných jedálńach,
v niektorých varili lepšie v inych horšie ale v žiadnom pripade som sa nestretol stým,ako niektorí píšu ,žeby strava v závodnej jedálni bola nejako závadná,či dokonca nechutná....
Dokonca si myslím,že ked mám na pracovisku v skrinke svoju desiatu, viem pracovať výkonnejšie ako
ked si dám kompletný obed /hustá polievka dva krajce chleba , druhé jedlo ,zákusok,nápoj/
po takom obede si mam chut zdriemnuť...
A nemyslim si,že by prikazaním povinnosti zabezpečiť závodne stravovanie stupla zamestnanosť...
v maloktorých podnikoch maju závodnu kuchynu ,
vätšinou dovážaju stravu ... pre nejakých 80 obedov,nebudú držať 4 kucharky na plný uväzok...
A ešte jeden bombonik.
pracoval som v Nemecku v sukromnej firme čo funguje bez prestávky 70 rokov,
tam pracovalo asi 60 pracovníkov a zamestnávateľ im žiadne obedy nedával.
mali na pracovisku oddychové miestnosti s kuchynkou, chaldničkou,mikrovlnkou a kavovarom a to bolo všetko,
a nikto sa nesťžoval,že nema stravu alebo stravne listky....
kopretinka
17.03.14,07:36
tak toto by bolo rozumnejšie........
mareko
17.03.14,07:50
Zadávateľka ale píše, že nechce žiadnu inú náhradu: "Chcela by som vedieť, či zamestnanec je povinný sa stravovať v zamestnaní,keď nechce a nepožaduje inu náhradu za stravu" ...ťažko povedať či ju niekto núti jesť v tej jedálni a jedlo jej nechcú dovoliť odniesť alebo čo je vlastne problém
Jurino
17.03.14,08:09
"pracoval som v Nemecku v sukromnej firme čo funguje bez prestávky 70 rokov,
tam pracovalo asi 60 pracovníkov a zamestnávateľ im žiadne obedy nedával.
mali na pracovisku oddychové miestnosti s kuchynkou, chaldničkou,mikrovlnkou a kavovarom a to bolo všetko,
a nikto sa nesťžoval,že nema stravu alebo stravne listky...."

No zrejme sa tam nikto nesťažoval preto, lebo v Nemecku sú podstatne vyššie platy a v mnohých prípadoch ako u nás netvoria náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) na stravu 50-65 percent z platu zamestnanca :)
lubko6394
17.03.14,08:23
Celkom tak to zase nie je. Ja som v DE bol síce len týždeň, stravu sme si mohli objednať deň vopred, doniesli zmrazenú tácku a tú jeden z pracovníkov strčil do akejsi rúry aby sa zohriala a bola k dispozícii na obednú prestávku. Komplet to stálo medzi 2,7-4,7 DM. A predstav si že polovica zo spolupracovníkov si priniesla svoj obed v obedároch z domu a len si to ohriala v mikrovlnke. Takže sa chovali ako my kdesi v 50-tych rokoch. O tom, že na penzióne som mal permanentne zavretú hlavicu na radiátore a zimu v izbe ani nehovorím. Za tie 4 hodiny kým som šiel spať sa izba nevyhriala. A ak som vyštartoval kdesi na večeru, tak som mal ten radiátor zase vypnutý.
Jurino
17.03.14,08:33
Veru tak to je, ani nevieme aký blahobyt tu na Slovensku všetci máme. Mali by sme sa ešte trochu viac uskromniť. :)
korela
17.03.14,16:14
Ja som čítala v čase vydania knihy Antona Hykisha 1968 – Kanada nie je „kanada“, cestopisná kniha reportáží, a vtedy vo mne zarezonovalo, ako sa zúčastnil v rámci delegácie výstavby najväčšej hydrocentrály v Kanade, a popisoval systém obedov pre zamestancov. Každý pracovník až po posledného robotníka si naložil koľko chcel, kompletné menu aj so zmrzlinou. Bolo to síce vzdialené miesto na míle od civilizácie, tak predpokladám, že neišlo iba o obedy. To som ešte o gastráčoch nič netušila, ale prekvapený bol z toho aj autor. Inak dobré čítanie ešte i dnes.
.
Indeed, za socíku nehrozilo v jedálňach, že by to bolo nekvalitnejšie ako doma. Dnes človek nevie čo je ani doma pomaly, teda väčšina národa, nieto ešte vonku.