GABAZ
30.03.06,15:27
Klient začal dovážať alkohol z krajín EÚ. Splnili si povinnosti ohľadom spotrebnej dane. Nadobudnutie alkoholu bolo samozdanené a DPH odpočítaná. Alkohol fakturovali svojim odberateľom. Na konci roka som chcela inventarizáciu zásob /spôsob B/. Teraz som sa dozvedela, že časť alkoholu použili ako vzorky. Jednotková cena prekročila 500 Sk. Podľa môjho názoru je potrebné na výstupe odviesť DPH, a hodnotu takto použitého alkoholu zaúčtovať do nedaňových nákladov. Klient tvrdí, že vzorky je možno poskytovať bez odvádzania DPH. Veľmi by som poprosila o pomoc - ešte mám 2 PO a 1 FO a študovať takéto "lahôdky" teraz naozaj nestíham. Ešte uvediem, že nepredali toho veľa a vzoriek je dosť v pomere k predanému alkoholu. Použitie vzoriek nastalo v mesiaci 09/2005 a nemôžem sa tváriť že to mám na zásobe, nakoľko mali kontrolu z Colného úradu. Vopred ďakujem všetkým, ktorí mi napíšu.
Gaba
KEJKA
30.03.06,13:42
vzorky sú daňový náklad a neodvádza sa DPH. Ale uznala by som vzorky na nejakú úradnú "certifikáciu*, nie ako vzorky odberateľom.
Keby šlo o nižšiu sumu v baleniach s logom, tak by to bolo iné, ale je tu prešvihnutý limit, takže sorry
Jana Acsová
30.03.06,13:55
Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek pre účely reklamy tovaru ak ich hodnota presiahne 500 Sk je dodaním za protihodnotu. DPH je potrebné odviesť.

Dodaním za protihodnotu nie sú takéto vzorky do 500 Sk a vzorky na kontrolné účely podľa zákona č. 128/2002 Z.z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa v znení zákona č. 284/2002 Z.z.
GABAZ
30.03.06,14:07
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.