M3G
30.03.06,16:43
Mám problém:
zamestnanec mal nastúpiť 28.3.2005(o čom bola spísaná aj pracovná zmluva) ale neprišiel. Ja som tým pádom neposielal smsku o začatí práce a škrtol som pracovnú zmluvu.

Zamestnanec sa objavil 30.3.2005 a doniesol výpoveď?! Zároveň ma žiada o vyplatenie mzdy za 28.3.-29.3. z dovodu, on chcel robiť ale nemohol ma nikde zastihnúť, tj. ja som mu mal zabezpečiť prácu a keď nie, vyplatiť mu aspoň 60% mzdy.

Teraz som sa dozvedel, že to bola chyba, ja som mal poslať sms alebo fax a potom som mal urobiť zrušenie registrácie. To je riadna hlúposť, je to tak?

Aké by mohli byť sankcie za tento "prečin". Má nárok zamestnanec na niečo v tomto prípade.
Tweety
30.03.06,14:47
Tak bol v práci, alebo nebol. Nastúpil ,nenastúpil?
Ak si ho prihlásil sms a tú si nepotvrdil cez RLFO, nie je prihlásený.
DanielaSL
30.03.06,15:04
Ak nenastúpil, tak nevznikol pracovnoprávny vzťah. Nemusíš nič robiť.
M3G
30.03.06,17:05
Neprihlásil som ho cez sms t.j. ani som samozrejme nevypisoval prihlášku(vzhľadom na to, že neprišiel).

Zamestnanec nenastúpil, t.j. neprišiel do práce. On však tvrdí že v práci bol a ja som tam nebol, on sa teda vrátil domov...
laur12
30.03.06,17:14
Ma viac moznosti ako sa domahat mzdy, bud cez inspektorat prace a okresnu prokuraturu alebo policiu, vsetci chcu svedecku vypoved inych ludi, ze skutocne pracoval alebo ze ho aspon v mieste pracoviska videli sa zdrziavat. Doteraz som sa cudovala naco, ale teraz vidim, ze to ma opodstatnenie. Ale neprijemnosti ti sposobit moze. Minimalne kontrolu z inspektoratu prace. Na druhej strane si moze nejakych svedkov vyrobit.
DanielaSL
30.03.06,19:35
No ale zase M3G si tak isto môže pozháňať svedkov, že na svojom pracovisku bol a čakal na zamestnanca kedy príde. Akurát , že zamestnanca treba prihlásiť deň vopred.
dana9
31.03.06,05:16
Ak nenastúpil, tak nevznikol pracovnoprávny vzťah. Nemusíš nič robiť.


Súhlasím s Danielou,

ak nenastúpil do práce, nevznikol pracovnoprávny vzťah, a tým pádom si nemôže z nevzniknutého pracovného pomeru uplatňovať nároky ani jedna strana :)
Dada
31.03.06,05:22
Mal nastúpiť 28.3 a prišiel 30.3. Prečo neprišiel 29.3. ????
M3G
31.03.06,12:37
No ale zase M3G si tak isto môže pozháňať svedkov, že na svojom pracovisku bol a čakal na zamestnanca kedy príde. Akurát , že zamestnanca treba prihlásiť deň vopred.

Pravda, svedkov by bolo...
Zamestnanca treba prihlásiť deň vopred? Ja ich prihlasujem vtedy keď dôjdu do práce a 5 minút predtým ako začnú niečo robiť?!
M3G
31.03.06,12:38
Mal nastúpiť 28.3 a prišiel 30.3. Prečo neprišiel 29.3. ????

Lebo ani 29.3. ma že vraj nemohol zastihnúť (haha).
Tweety
31.03.06,12:56
Pravda, svedkov by bolo...
Zamestnanca treba prihlásiť deň vopred? Ja ich prihlasujem vtedy keď dôjdu do práce a 5 minút predtým ako začnú niečo robiť?! Zákon káže prihlásiť predtým, ako začne vykonávať prácu podľa PZ, alebo dohody. Teda aj 5 minút pred začiatkom pracovnej doby.
Chobot
31.03.06,13:05
O niečom podobnom, ale z opačnej strany som písal aj tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=21435&highlight=nevznikol
sonka1
31.03.06,13:27
Mal pracovnú zmluvu aj podpísanú??? Podla mňa, mal nastúpiť 28.3 do práce, ak nenájdem nikoho, tak aspon zavolám, alebo počkám na chodbe, kým niekto pôjde okolo.... Vôbec by som sa s ním nebavila, pokial nemá podpísanú pracovnú zmluvu. Ak ju má, tak by som mu dala absenciu a na výplatu nech príde s igelitkou pre velkú nulu.
DanielaSL
31.03.06,16:21
Pravda, svedkov by bolo...
Zamestnanca treba prihlásiť deň vopred? Ja ich prihlasujem vtedy keď dôjdu do práce a 5 minút predtým ako začnú niečo robiť?!

No nakoniec aj tak to môžeš.
ivajan
31.03.06,16:42
S tym prihlasovanim je to smiesne. Ma sa prihlasovat den pred alebo v den nastupu. Na SP mi ale povedali, ze radsej nech zamestnanca prihlasim neskor ako ho prihlasit, on nenastupi a potom ho odhlasovat. Tak si vyber a babo rad.
ekopo
31.03.06,16:55
Keď Ti chytia zamestnanca, ktorého nemáš prihláseného, máš to za 5 tis.
M3G
06.04.06,17:12
Keď Ti chytia zamestnanca, ktorého nemáš prihláseného, máš to za 5 tis.

a záznam na inšpektoráte práce...