Ľubošš
30.03.06,18:21
V roku 2005 skončilo dedičské konanie po zomrelom staromotcovi, rodinný dom z dedila moja mama (po svojom otcovi) ale "zriekla" sa ho v prospech mňa. Takže ja som dedič nehnuteľnosti. V tomto roku ho chcem predať (1.000.000 ) a neviem či budem musieť priznať daň a koľko.
Za odpoveď a dobrú radu vopred všetkým ďakujem.:)
Pepa
30.03.06,17:48
V roku 2005 skončilo dedičské konanie po zomrelom staromotcovi, rodinný dom z dedila moja mama (po svojom otcovi) ale "zriekla" sa ho v prospech mňa. Takže ja som dedič nehnuteľnosti. V tomto roku ho chcem predať (1.000.000 ) a neviem či budem musieť priznať daň a koľko.
Za odpoveď a dobrú radu vopred všetkým ďakujem.:)
Si dedičom v priamom rade. Ak vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, resp. ak doba medzi nadobudnutím a predajom /tzn. doba vlastníctva starého otca + tvoja/ je viac ako uvedených 5 rokov takýto príjem je oslobodený podľa par. 9 ods. 1 písm. c/.
Ľubošš
30.03.06,19:48
Ďakujem za radu, ale aj tak mám pochybnosti. Lebo najprv bola dedička moja mama a počas didičského konania sa zriekla alebo vzdala prospech mňa. Ale nakoniec konania som vlastník ja.
:confused:Aj tak som dedičom v priamom rade?
svojar
31.03.06,04:55
Si dedičom v priamom rade, ale pri dokazovaní by bolo asi vhodné predložiť rodný list matky, nakoľko Ty máš pravdepodobne iné priezvisko ako dedo. Tak to bolo aj u môjho synovca na ktorého prechádzala nenuteľnosť od jeho babky a mama tam nefigurovala, tak aby bol dokázaný ten priamy rad.
Pepa
31.03.06,06:26
Ďakujem za radu, ale aj tak mám pochybnosti. Lebo najprv bola dedička moja mama a počas didičského konania sa zriekla alebo vzdala prospech mňa. Ale nakoniec konania som vlastník ja.
:confused:Aj tak som dedičom v priamom rade?
Isteže si dedič v priamom rade - dedo-dcéra-vnuk-pravnuk-prapravnuk....... je priamy rad.:)
Ľubošš
31.03.06,07:45
Veľmi pekne Vám ďakujem.:)
Dobrá rada nad zlato.
elli
31.03.06,08:03
Dedic v priamom rade v prvom stupni je rodic-potomok. Pri dalsom stupni (stary rodic-vnuk) som sa stretla s roznym vykladom aj v ramci jedneho danoveho uradu.
V tomto pripade, ako prevenciu buducich dotahovaciek s DU, by som preto skor odporucala dat si urobit znalecky posudok, ktorym sa vycisli vseobecna cena nehnutelnosti spätne, ku dnu smrti porucitela. Ak ste na dome nerobili upravy, dnesna a vtedajsia hodnota sa budu lisit maximalne o amortizaciu. A ak ste upravy robili, vies ich zdokladovat ako naklady.

Vseobecne - toto je cesta ako sa legalne vyhnut dani z prijmu aj v pripadoch, ak nehnutelnost bola nadobudnuta darovanim, bez uvedenia hodnoty daru v darovacej zmluve.
ZuzanaP
24.04.06,07:35
Mamina tiež zdedila spolu so súrodencami dom po zomrelom otcovi. Nevlastnia dom viac ako 5 rokov, nakoľko starý otec zomrel v 10/2005.

Súrodenci sa dohodli na predaji domu.

Čo to pre mamu znamená? Bude platiť daň z príjmu, z dedičstva?
Pepa
24.04.06,09:49
Mamina tiež zdedila spolu so súrodencami dom po zomrelom otcovi. Nevlastnia dom viac ako 5 rokov, nakoľko starý otec zomrel v 10/2005.

Súrodenci sa dohodli na predaji domu.

Čo to pre mamu znamená? Bude platiť daň z príjmu, z dedičstva?
Tu treba brať do úvahy dobu vlastníctva poručiteľa /otec/. Ak vlastnil dom viac ako 5 rokov, deti /dedia v priamom rade/ ho zdedili a predali, tento príjem je oslobodený od dane z príjmu podľa ZoDP par. 9 ods. 1 písm. c/.Daň z dedičstva sa neplatí - bola zrušená.
ZuzanaP
24.04.06,10:05
Vlastnil ju od začiatku, on si ho postavil.

Ďakujem veľmi pekne, isto maminu poteším.
Zuziana
13.01.10,15:56
Dedenie po tete, keďže jej sestra - moja mama už nežila, sa považuzje tiež za dedenie v priamom rade?

Ďakujem za odpoveď