AnnaShirley
30.03.06,17:39
Mam v zahradke male jazierko (asi 80 l) s este mensim vodopadikom :) a v ked nemrzne mam tam aj rybicky / zavojnatky/. Minuly rok som vsak s nim mala jeden obrovsky problem. Voda vzdy ani nie za dva tyzdne uplne zmenila farbu na prisernu tmavozelenu. Ani ryby v nej nebolo vidiet. Su to riasy ? Ak ano co s tym. Nechce sa mi aj tento rok neustale menit vodu. A keby to boli riasy neozeleneli by skor kamene ako voda ? Vopred dakujem za radu.
monte
31.03.06,08:03
Ak je jazierko malé a je tam viac rybičiek, tie produkujú odpad a spolu so svetlom je to ideálne na tvorbu rias. Existujú aj chemické prípravky na úpravy vody alebo biologicky znížiť počet rybičiek, a nasadiť viac vodných slimákov, ktoré riasy požierajú a samozrejme pravidelné mechanické čistenie.
asta
31.03.06,17:35
mame tiež malé jazierko, asi 2 dvestolitrové sudy. Tiež zelenie. Manžel kúpil rybičky, ktoré požierajú riasy a asi boli choré, lebo nám potom všetky vymreli. Bol z toho taký smutný, tak som mu zohnala 12 maličkých koi kapríkov, lebo skúsení mi poradili, že radšej zohnať viac pre prípadné straty ako dokupovať. Potom tam tiež robil fontánku, z fontánky vodopádik a nakoniec mu poradil jeden pán, že musí vyvážiť nejaké dva druhy baktérii v jazierku a vtedy mu nebude zelenieť. Tie jedni sa tvoria samé a druhé treba dodať. A tiež, že nie je dobré keď je na úslní malé jazierko, ale trávy sadiť tak aby trošku to slniečko clonili.
AnnaShirley
03.04.06,05:13
Dakujem! Naozaj mam jazierko dost na slnku. Aj ked je pod tujou, doobeda tam svieti. Ake bakterie ste mysleli a kde sa daju zohnat ? A vodnym slimakom nevadi, ze voda nema ohrievanie ? Rybiciek tam nemam vela - iba 4 zavojnatky.
Inuška
03.04.06,12:04
Mne bolo povedane, ze cim viac budem menit vodu, tym horsie. S novou vodou totiz riasy dostavaju nove ziviny a okrem toho tym narusas biotop v jazierku. Ja tam tak 2-3 do roka pridam chemiu od JBL /myslim ze sa vola Algesin/ - ale tychto pripravkov je kopec aj od inych firiem a da sa. Trochu zelenkava voda bude vzdy /pretoze aj ja mam jazierko na slnku/, ale aspon nie je mutna.
Chvojkova
03.04.06,14:25
Ja mám tiež jazierka, ale s vodou je stále problém. Určite nepomáha vymieňanie vody. Ja som si zadovážila prietokový filter a UV lampu.Pomohlo to a tak isto vodné rastliny.
AnnaShirley
05.04.06,06:37
Prietokovy ohrievac a UV lampa ? O tom som uz pocula. V akych cenovych relaciach sa tieto pomocky pohybuju ?
nero276
26.04.07,18:46
Prosim poradte. Mam jazierko o rozlohe vodnej hladiny 8m2,max hlbkou 30cm s fontánou s bio filtrom a podvodnym svetlom. Vytvara sa mi vsak velke mnozstvo rias. V jazierku nieje okrem kamenov a spominanej techniky nic. Poradte mi prosim ako sa rias zbavit...najlepsie prirodzenou cestou...teda biologicky. Ak existuju nejake rastliny,ktore im zamedzuju v sireni,alebo zivocichy. dakujem za odpoved...:D
Marína
26.04.07,21:34
Aj my mávame v jazierkach(máme ich 6, viď http://www.porada.sk/showpost.php?p=454391&postcount=12 , každé má cca 12-18m2) riasy. Nečistíme ich za každú cenu, len zbierame z vodnej hladiny. Ak nastane rovnováha, vyčistia sa aj samé. Pozri aj:

http://www.zahrada.cz/forum/zahradni-jezirka/jezirko-cca-30-m3-0549/
shoko
28.04.07,18:52
V jazierku mozete mat dva druhy rias.Prvy druh je taka vlaknita,tu pomoze asi len chemia a druhy druh sa prejavuje zelenou vodou- tu bud UV lampu+cerpadielko alebo kazdy rok chemia a chemia.
E-Marián
05.10.10,04:18
No, riasy sa obyčajne vytvárajú tam kde majú s čoho rásť.


JAZIERKA (Aqua CB)

Zloženie a použitie: je zmesou mikrobiologických kultúr a enzýmov určených do záhradných jazierok na biologické čistenie vody. Mikroorganizmy obsiahnuté v prípravku pomáhajú rozkladať a redukovať objem organických usadenín na dne jazierka. Prejasňujú vodu, preventívne pôsobia proti tvorbe riasy tým, že spoločne s rastlinkami odoberajú živiny z vody a riasa nemá následne z čoho rásť. Pomáhajú obnoviť a udržiavať rovnováhu vodného ekosystému. Prípravok nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre človeka, rastliny ani zvieratá.

;)