Dana Schubertová
30.03.06,18:02
Mám známeho, ktorý je zamestnaný v pracovnom pomere na hlavný pracovný pomer, dostáva pravidelnú mzdu a zamestnávateľ mu robí ročné zúčtovanie dane. V roku 2005 zdedil novoobjavený majetok , predzáhradku čo sa zistilo až pri predaji domu v roku 2005. V tom čase bola spísaná zmluva o budúcej zmluve, kde mu vyplatili kúpnu cenu vopred 50.000,-, hodnota podľa znaleckého posudku bola cca 95.000,-, takže mal vlastne nulový zisk z odpredaja predzáhradky. Je potrebné podať aj v takomto prípade daňové priznanie, alebo nie? Poradí mi niekto ?
rems
30.03.06,16:55
Jestliže prodal předzahrádku za 50.000,- a znalecký posudek zní na 95.000,-, platí se daň ze znaleckého posudku. Nevím tedy přesně jak je to teď u vás na Slovensku, ale u nás je to tak určitě. Pochopila jsem dobře, že tento majetek zdědil, takže neměl žádné pořizovací náklady?
Většinou se to dělá tak, že se kupující s prodávajícím dohodne, že pokud je cena nižší, než znalecký posudek, daň vypořádá kupující. Tato věc se i většinou řeší přímo v kupní smlouvě. Když tak mne někdo opravte, nejsem si moc jistá, jestli jsem pochopila dotaz a taky nevím přesně jak je to u vás.