petmar
17.03.14,12:01
Vie mi prosím Vás niekto napísať, či môžem bez rizika kúpiť parcelu E, ak je na ňu vydaný LV na jedného vlastníka? Ak ju budem chcieť užívať - hrabať, píliťdivé kríky, obrábať pôdu, nemusím ju dať nikdy zamerať a previesť do C ?
pepa78
17.03.14,16:56
Problémom môže byť to, že po zameraní nemusí mať presne takú výmeru ako je na LV...
petmar
17.03.14,17:31
To by mi nevadilo, pretože ona bola kedysi ucelená, ja som z nej odkúpil väčšiu časť a teraz sa to vysporiadalo a mám možnosť kúpiť aj ten zbytok okolo 1300 m2. Zhruba výmera sedí, dá sa to spočítať. Je to v extraviláne - mimo obce. Len či sa to vôbec dá obvyklým spôsobom kúpiť.
Zuzka2411
29.04.14,05:56
Parcely registra E nie sú záväzné pre kataster ani Pozemkový a lesný úrad. Dôležité je ale aj to, aký druh pozemku je evidovaný na tejto parcele (poľnohospodárská pôda, ostatné plochy alebo iné), pretože ak by si chcel v budúcnosti na poľnohospodárskom druhu pozemku stavať a pod. musíš si geometrickým plánom zamerať a zároveň zmeniť druh pozemku.
Ondrej Kozlovsky
07.05.14,17:02
Na tú to otázku sa dá odpovedať z viacerých hľadísk

Z daňového:
Niekedy je výhodné mať parcelu E-KN pretože za ňu platíte menšie dane (niekde dokonca žiadne) závisí to od druhu pozemku. Napr. v stave E-KN máte les a nie je to hospodársky les tak dane neplatíte. Výšku dane si viete zistiť zo všeobecne záväzného nariadenia. Toto môže byť aj naopak.

Z právneho:
Parcely registra E-KN nemusia mať vždy jasné vlastníctvo (ako píšte to asi Váš prípad nebude). Napr. nie je správne prededené, reps. prepísané z pozemno knižných vložiek.

Z technického
Parcely registra E-KN nemajú určené presne výmeru to priamo súvisí aj z ich rozmerom a polohou – nemajú určené súradnice – ich súradnice určí až geometrický plán.

Ak si nedáte spraviť geometrický plán na zmenu z E-KN na C-KN odporúčal by som aspoň preveriť túto parcelu. Čo môže byť lacnejšia varianta.

Čo sa týka kúpy upozorním ešte na pripravovaný zákon „o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku a o zmene a doplnení niektorých zákonov“ kde sa v komplikuje prevod poľnohospodárskych pozemkov.

Každopádne pozemok E-KN je vždy riziko.