evire
19.03.14,07:06
Pekný deň,
Zamestnancovi bol priznaný spätne invalidný dôchodok (http://www.porada.sk/invalidny-dochodok) od februára 2013. Aký je správny postup pri oprave odvodov – výkazov do zdravotnej a sociálnej poistovne ? a následne dopadu na daň z príjmu (http://www.porada.sk/dan-z-prijmu) pri spatnom prepočte miezd ?
lara333
19.03.14,11:37
A prečo to riešiš až v marci 2014
evire
20.03.14,05:23
Z dôvodu, že ide o priznanie invalidného dôchodku s p a t n e od februára minulého roku
kačenka
03.04.14,10:25
aj mne doniesol teraz zamestnanec rozhodnutie o priznaní ID s poklesom schopnosti o 45% s účinnosťou od 22.1.2013 - rozhodnutie bolo vydané s dátumom 8.3.2014. neviem, ako to urobím potom aj v účtovníctve, ako to zaúčtujem? má s tým niekto skúsenosť? ďakujem
Jana Motyčková
04.04.14,07:13
Podajú sa všetky opravné výkazy do SP a ZP od 2/2013. Požiadate o vrátenie poistného zo ZP a SP. Vzor žiadosti do SP prikladám.
Poistné vrátite zamestnancovi v aktuálnom mesiaci, t.j. teraz. Len to treba rozdeliť za minuký rok a za tento rok. Na minuloročnú daň z príjmu (http://www.porada.sk/dan-z-prijmu) u zamestnanca to nemá žiaden dopad. Vrátené poistné za minulý rok je považované za zdaniteľný príjem (aktuálneho roka), vrátené poistné za tento rok je mínusové poistné. Účtovanie vo firme povie niekto iný.
kačenka
04.04.14,09:28
ďakujem, tak a ideme na to, len ešte zistiť ako to urobiť v SW, aby mi to správne urobilo odvody.
JankaO
04.04.14,10:48
V ZP to treba vyriešiť zaslaním Doplnkových (Aditívnych) výkazov za každý mesiac s mínusovou sumou - o ktorú sa zníži pôvodná odvodová povinnosť. A čo sa týka SP, mám za to, že pri ID s poklesom o 45%, ak nedovŕšil dôchodkový vek, nie je žiadna zmena a teda nevzniknú preplatky a netreba zasielať ani opravné výkazy.
evire
21.05.14,09:06
samozrejme, dá sa to riešiť, avšak pri firme s vyšším počtom zamestnancov je to veľmi pracné, tieto opravy by mali konečne riešiť SP a ZP a nie zaťažovať zamestnávateľov, ktorí majú so spracovaním miezd aj tak dosť práce.
Stačí jeden spatne priznaný ID nad 71 % súdnou cestou viac rokov spatne a o prácu je postarané.
JankaO
21.05.14,09:44
Jasne, že môžu existovať aj jednoduchšie riešenia, no treba vychádzať z dnes platnej skutočnosti. Iné riešenie, ako som uviedla nepoznám. Ak sú nejaké iné, len sa poteším z tej informácie a vyriešim problém jednoduchšie.
koalko
04.08.14,09:18
aj mne treba vykonať opravu, ale podľa toho čo je napísané na socp. sa oprava výkazov za minulé obdobie už nepodáva, oprava sa vykoná žiadosťou o vrátenie poistného na socp., tlačivo sa nachádza na ich stránke.
Môžete mi to potvrdiť, ako odborníčka na mzdy p .Motyčková.ďakujem
Jana Motyčková
04.08.14,10:49
Z akého dátumu je tam takáto správa? Takto sa to robilo cca do konca r.2013, neviem o tom, že by to po polroku znovu zaviedli.
matka7
15.10.14,16:47
Prosím vás a ako je to u bývalého zamestnanca? Doniesol spätne priznanie invalid.doch od r. 2010 - 60%. Rzzp nemal ani raz spravene, nemal povinnosť. Naozaj mám podávať opravne a aditivne výkazy 4 roky spätne? Už u mna pol roka nepracuje.